16. CELOSTÁTNÍ SETKÁNÍ SLÁVISTŮ – PŘEDSTAVUJEME MĚSTO KLATOVY

V jihozápadní části České republiky na Drnovém potoce, 3 km od jeho soutoku s řekou Úhlavou, na mírném návrší,  obklopené zalesněnými kopci se rozkládají Klatovy. Bohatá historie tohoto královského města sahá hluboko do minulosti. Dávno před jeho založením mírné klima i zdejší úrodná půda vytvořily příhodné podmínky pro osídlení tohoto místa. Archeologické nálezy dokládají život pravěkých lidí již od mladší doby kamenné. Původně byly Klatovy malou vsí na staré obchodní stezce vedoucí z Bavorska do Čech. Okolo roku 1260 král Přemysl Otakar II. povýšil osadu na královské město. To mělo pravidelný šachovnicový půdorys s velkým čtvercovým náměstím a  důsledným městským opevněním zdokonalovaným v  průběhu 13. – 16. století.                                                              Klatovy si užily katastrof v podobě požárů i válek, ale vždycky zde naskočil motor, který je znovu nastartoval.

Přehled významných památek:

Do výše 81 metrů se tyčí Černá věž. Majestátně působící barokní stavba jezuitského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce s bohatě zdobeným dekorativním průčelím  a interiérem přitahuje už na první pohled. Prohlídku města osvěží návštěva barokní lékárny „ U Bílého jednorožce“. Téměř každé město má svoji radnici. Odtud vycházela rozhodnutí a impulsy, které ovlivňovaly vývoj města a jeho okolí. Katakomby – tajemné podzemní prostory jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Ignáce navozují pocit posvátné úcty. Arciděkanský kostel  Panny Marie  situovaný v  jedné z přilehlých uliček u náměstí.

Dochovala se také kaple Zjevení Panny Marie „Chaloupka“. Osamoceně vedle chrámu stojí Bílá věž.                                                                                                       Za zmínku stojí i nedaleký dominikánský kostel sv. Vavřince. Mezi mladší architektonicky působivé stavby patří i secesní budova Vlastivědného muzea Dr. Hostaše. Proslulé jsou rovněž pěstitelé klatovský karafiátů. A už jsme na konci (i na začátku) poznávání historie Klatov. Ten, kdo chce jít po stopách jejich dávných časů a ponořit se do jejich dávné minulosti, musí zapátrat ve starých kronikách nebo v chytrých knihách, anebo si udělat výlet do Klatov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..