BOHATÝ TŘETÍ ADVENTNÍ VÍKEND NA NAŠICH ODBOČKÁCH OP

Doba předvánoční neboli adventní  znamená i zvýšenou frekvenci akcí na našich odbočkách OP. Možná, že jste někde potkali i Mikuláše se slávistickými symboly (a často k němu i čerta s těmi sparťanskými), jinde stále pokračuje tradice mikulášských zábav (Příbramským se opět letošní slávistická Mikulášská nadmíru vydařila, Rožďalovičtí strávili příjemný večer při Rockování), ale kroniku akcí odboček doplnily i další akce – tradiční i zcela nové. A třetí rozšířený adventní víkend (tedy od pátku 9.12. do neděle 11.12., L.P. 2016) se sešly dokonce tři zajímavé akce!

NERATOVICE – PŘÍPRAVA JARNÍHO MEMORIÁLU JANA MAIKA

AdventMaikHrobNejprve v pátek 9. 12. zavítali do Barryho pizzerie v Neratovicích, kde se vždy slávisté cítí dobře, členové a přátelé libišské odbočky OP, jakož i paní Eva Maiková a zástupci z Obříství. Hlavním cílem byla diskuse, jak ještě lépe připravit I.ročník Memoriálu Jana  Maika a porada, jak a čím ještě podpořit př. Doušu, který již má vše promyšlené a zařízené na neděli 7. května 2017. Zúčastní se maximálně 8 družstev malé kopané (6+1) a zájem již projevila 2 družstva Tribuny Sever, družstvo Fanshopu Slavie, odbočka Rožďalovice, Fandové Slavie z Neratovic, jakož i domácí z 3 km vzdáleného Obříství , kde se v hezkém areálku FK celá akce odehraje. Odsud pocházel i vloni zesnulý velký přítel Slavie i Jana Maika, Josef Verbíř, tatínek teplické ikony a současného vedoucího mužstva FK Teplice, Pavla Verbíře, který také  sestavuje mužstvo a pokud mu to ligové povinnosti jen trochu dovolí, s „Tepličkami“ přijede i on, vždyť svého času býval i v Maikolandu vždy vítaným hostem a kamarádem! A doslova bombou bude i účast slávistického internacionála Jána Luži, který byl rovněž velkým přítelem Jana Maika, rádi s paní Darinkou jezdíval i na akce do Maikolandu a nemohl chybět ani na posledním rozloučení s př.Maikem v lednu 2015 a má příslib, že by mohl sestavit i mužstvo z Bratislavy (třeba s Juraškem a Timkem), takže by se mohlo jednat o první sportovní akci OP s česko-slovenským rázem. Chystají se i další slávisté, jimž Maikoland přirostl k srdci, i když přijedou jen jako „turisté“. Na přestávku mají připravenu pietní návštěvu hrobu Jana Maika, jakož  i exhibiční zápas žáčků z Obříství se stejně starými kloučky ze Slavie,  což bude jistě velkým zážitkem jak pro domácí, tak jistě i pro malé slávisty! Teď už jen zbývá popřát Libišským, aby akci přálo počasí. Elánu mají dost!

ROŽĎALOVICE – ZDAŘILÁ VÝROČKA S BESEDOU S J.ZMRHALEM A M.BÝČKEM

AdventRožďa1Sobota 10. 12., tedy pouhý den nato, byla velkým slávistickým dnem pro všechny rožďalovické slávisty a jejich četné přátele. Tradiční výročku v čase mikulášském letos hostila místní, stále krásnější slávistická klubovna kousek za radnicí (ta se pod tradiční atypickou věžičkou zaskvěla novou fasádou). Již šestnáct let patří Rožďalovice kvalitou i kvantitou svých akcí i členské základny na špičku pomyslného žebříčku mezi odbočkami OP a věřili, že to dokáží touto slávistickou sobotou.

AdventRožďaPrvní část výročky je vždycky „schůzovní“, kdy se bilancuje uplynulý rok a spřádají se plány na rok příští. Předseda odbočky Standa „Stenly“ Veselý především shrnul letošních 24 (ano, dvacet čtyři!) akcí, které Rožďalovičtí letos sami pořádali nebo se jich zúčastnili! Setkání slávistů, turnaj ve spřáteleném Černém Dole, samostatný výjezd na Anderlecht nebo zájezd s dětmi na zápas se Slováckem. Maškarní rej a hlavně tradiční Slávistické čarodějnice lákají děti i dospělé z blízkého i vzdálenějšího okolí! Krásné akce ve stále krásnější klubovničce, kde se dá v létě osvěžit i v bazénku a v zimě sálá příjemné teplo z krbu, který má vždy dost dříví z pečlivě nastřádaných zásob!  Stejně úspěšná byla i zpráva o hospodaření, jakož i výčet sportovních úspěchů místních rekreačních fotbalistů! Vyvrcholením pak byla po skončení klasické výročky beseda s pozvanými hosty, tiskovými mluvčím fotbalové Slavie M.Býčkem a čerstvým reprezentantem J.Zmrhalem! Je nutné podotknout, že beseda, stejně jako všechny další akce Rožďalovických, probíhala v kultivovaném duchu s řadou zajímavých otázek a odpovědí. Pražské ústředí OP reprezentovala tradiční trojice Čapek-Dobiáš-Donner.

M. Býček odpovídal zejména na dotazy týkající se pro většinu účastníků právem nešťastných začátků zápasů. Začátky po 20.hodině jsou kruté i pro pražské fanoušky, nehledě na ty, kteří přijíždějí z venkova. A pokud se jedná o čas podzimní, často dušičkového charakteru, jedná se podle názoru fanoušků snad až o naschvály. Slavia s tím žel nic dělat nemůže, přidal se zde nátlak televizí a zřejmě o nějakého fanouška zase tak moc nejde! M.Býček přiblížil i zimní přípravu (zimní přestávka je letos krátká, jarní liga totiž pokračuje již 18.února). Po zasloužených dovolených začne náročná fyzická příprava proložená dvěma soustředěními – v Číně a na Pyrenejském poloostrově.

Čerstvý reprezentant ČR (předtím za U21 odehrál  20 zápasů) Jaromír Zmrhal (*2.8.1993 v Žatci) pochopitelně nejvíce vzpomínal na svůj první start v základní sestavě proti Norsku (2:1), který vlastně rozhodla jeho branka na 2:0! Připomněl, že se cítil pod trenérem Jarolímem velmi dobře a pochvaloval si i Jarolímův přístup k nováčkům v reprezentaci.   A nemůže si ani stěžovat na vzájemné vztahy v mužstvu, zvláště poté, když se tam objevil i o rok mladší kamarád ze Slavie, Antonín Barák! Zde připomněl , jaká byla škoda, že trenér Uhrin Toníka prakticky nestavěl, což vše se nyní změnilo. Duchu kolektivu Slavie po nuceném odchodu (někteří fanoušci právem hovoří o vyhnání  této opory) jen chybí osobnost Martina Latky, který byl přirozeným vůdcem kabiny, a to i tehdy, kdy už nenastupoval v základní sestavě! Je rád, že se změnou trenéra přišel i nový duch do mužstva, které si nyní věří.  Jaroslav Šilhavý je vynikající psycholog a dokáže brzy rozpoznat, které místo a jaké úkoly tomu kterému hráči nejlépe vyhovuíe. Zmrhala těší i současné postavení Slavie v tabulce, i když ví, že cesta na samotný vrchol bude ještě dlouhá a náročná!

Fotbal začal hrát v rodném Žatci, na čas si „odskočil“ do dnes už legendárních Blšan, ale od 10 let je členem jednotlivých družstev Slavie a jinému klubu u nás by se hned tak neupsal – celá jeho rodina je slávistická! Jako každý hráč by si jistě rád zahrál v cizině, ale rozhodně ne za každou cenu a jen proto, aby působil v zahraničí bez ohledu na to, kde. Ve Slavii je nyní nadmíru spokojen.

Po skončení besedy následovala malá autogramiáda a občerstvení, kde výborný raut, za který by se nemuseli stydět ani v renomovaném interhotelu, připravily šikovné ruce místních slávistek!

PARDUBICE – PERNÍKOVÝ EDEN VYHRÁLI VÝCHODOČEŠI

AdventPerník2Celý náročný adventní víkend byl pak zakončen ve městě chemie, koní a perníku, v Pardubicích, kde je v podzemí obchodního střediska velmi pěkné bowlingové centrum. Pouze ti, kteří přijeli vlakem, kde od nádraží k bowlingu je to, co by Bára Špotáková oštěpem dohodila, tak byli nemile překvapeni tím, že celé přednádraží je kvůli výstavbě terminálového prostoru uzavřeno a vše se musí komplikovaně snad v kilometrové délce obcházet! Ale nakonec každý, kdo chtěl, dorazil a mohl ocenit úspěch již 6.ročníku zdařilé akce. A poté, co technické podmínky (vyplavení objektu) původně plánovaný termín donutily posunout, ale i kvůli tomu, že se letos již neuskutečnila tradiční Kolínská kuželka smíšených dvojic, ukázal se termín druhé prosincové neděle jako ideální.

AdventPerník1Hlavním pořadatelem celé akce je př.Jarda Dostál z nedaleké Chrudimi, ale jinak také člen kolínské odbočky. A protože př Janáček rozhodně nezůstal stranou a svými zkušenostmi přispíval ke zdaru celé akce, kterou tak trochu vývojem i  s nadsázkou lze nazvat akcí pro slávisty na východ od Prahy. Protože i Veleň, která leží bezprostředně za hranicemi hlavního města, lze zařadit do východní části prstence kolem Prahy, podobně jako havlíčkobrodské Rebely, kde město a okolí kdysi patřívaly k někdejšímu Východočeskému kraji. O pořádajícím Kolíně, jakož i o účastnících z řad podorlických dvojčat – z odboček Brandýs nad Orlicí a Česká Třebová pak nemůže být pochyb!  Ti opět dokázali, že bowling je na těchto odbočkách sportem č.1 a to ještě tentokrát chyběli fenomenální Tomáškovi z Brandýsa. Podorličané tak obsadili v konečné tabulce první čtyři místa a krásně se Brandejšťáci s Třebováky prostřídávali . Čtvrté a druhé místo patří Třebovákům – stříbrnému Dočkalovi a „bramborové“ Pírkové, nejlepší to ženě v tabulce, bronz vybojoval  předseda OP Brandýs Jaroslav Beneš a vítězem se stal František Ludvík z Ústí nad Orlicí, reprezentující rovněž brandýskou odbočku. Nejlepším Nevýchodočechem pak byl Pavel Tomčišin z Veleně na pátém místě. Ale spokojeni se do svých domovů rozjížděli všichni, polední akce vyvrcholila i bohatou tombolou a jistě se všichni rádi v tomto velmi příjemném prostředí rádi znovu aspoň v tomto složení  napřesrok sejdou!

Do konce roku mají mnohé odbočky připraveny ještě některé vlastní akce – Strakoničtí reprízu  vloni tak úspěšného předsilvestrovského derby s místními sparťany, Brandejšťáci pak božíhodové sportování v tělocvičně  a na Silvestra na tradiční silvestrovskou vycházku, pochlubili se i Příbramští, že opět chystají pochod hornickou štolou a snad vše klapne i Mníšeckým a tradiční turnaj ve stolním tenise obohatí svátky vánoční! Také pražská AREA 114 pořádá jednu ze svých besed, nyní s generálním ředitelem Slavie a předsedou Odboru přátel, Martinem Krobem A sluší se i touto cestou popřát všem slávistům krásné Vánoce a do nového roku? Co si víc přát než zdraví a jen a jen radost ze Slavie, ale i z každého setkání se stejně nadšenými slávisty!

                                                                                                                                                                               Dobi

/článek nebyl redakčně upraven/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..