Brandejšťáci se ohlédli za dalším úspěšným rokem odbočky

Představovat slávistické veřejnosti odbočku v Brandýse nad Orlicí by bylo pro mnohé z nás považováno za určitou formu nošení dříví do lesa. Letos se naplní 39. rok úspěšné a nepřetržité činnosti zdejší slávistické odbočky, jejímž věhlasem se jistě mohou pochlubit nejen příznivci tohoto malebného kraje kolem Tiché Orlice, jemuž vévodí, jak sami o sobě říkají a zpívají, „městečko maličký“. To se pyšní malým zámkem, ale díky pochopení Žerotínů i tříletým pobytem J. A. Komenského před jeho odchodem do exilu, kdy zde sepsal řadu děl, zejména známý Labyrint. Připomínána je i významná historie působení Jednoty bratrské, jakož i zřícenina gotického hradu ze 13. století. Na levém břehu Tiché Orlice se tyčí i pomník zmíněného Učitele národů a nově zde vznikl jedinečný přírodní Labyrint, umně sestavený z habrů. Město leží na hlavní vlakové trati Praha – Česká Třebová a dle nového jízdního řádu zde zastavují i některé rychlíky jedné soukromé společnosti, takže je Brandýs pohodlně dostupný i třeba pro Pražáky.

Brandejšťáci, jak si sami říkají, jsou právem pyšní na svoji slávistickou odbočku, jejíž bohatá činnost se přizpůsobuje věku a složení členů. Těch je obvykle kolem 30 a v poslední době opět začali přibývat i mladí členové! Naopak krátce před svými 90. narozeninami tuto výbornou partu opustil jeden z nejobětavějších členů, př. Vladimír Hurych. V současnosti jsou hlavními sporty pro aktivní činnost bowling a cyklistika. Nenechávají si svoje zkušenosti jen pro sebe, a tak pozorný čtenář si jistě připomene jejich každoroční aktivity – loňský 20. ročník mariášového turnaje, již 15. ročník bowlingového turnaje Brandejská koule, účast v bowlingové lize i při bowlingových akcích dalších odboček, tradiční silvestrovskou vycházku nebo božíhodový víceboj v tělocvičně místní školy, kde výbornou spolupráci osvědčuje i každoroční cykloakce pro její žáky. Ředitel místní ZŠ Mgr. Dušek je pravidelným a oblíbeným hostem zejména na výročních schůzích, kde mimo jiné všichni společně plánují, co vše by se dalo ještě vylepšit. A jeho letošní návštěva byla navíc spojena s upřímnou gratulací k jeho šedesátinám. On byl také sice jediným, ale o to milejším opravdovým hostem výročky, protože oba Míšové působící kolem ústředí v Praze – předseda OP MUDr. Janáček, jakož i autor těchto řádků, jsou řádnými členy brandýské odbočky!

Předseda odbočky Jaroslav Beneš ve výroční zprávě shrnul hlavní body činnosti za uplynulý rok. Vedle výše uvedených akcí připomněl i každoroční posezení v rámci posvícení, které se koná vždy v některé vesnici v okolí – vloni opět Oucmanice vystřídaly Sudislav, zlatý hřeb večera zajistila znovu přednáška Univerzity Slavia, tradičně perfektně připravená př. Pomikalem, aby pak byla následována nezbytnou, chutně připravenou posvícenskou kachničkou. Vlajka Brandýsa nechyběla ani při slavnostním průvodu odboček k 55. výročí OP přímo na ploše stadionu v Edenu před ligovým zápasem proti Mladé Boleslavi! A zmíněna byla i účast Brandejšťáků na vydařených akcích dalších odboček, ať už se jednalo o cyklovýlet Rovina u Kolína, tradiční kolínské Bowlení  v Kutné Hoře či ping-pongové Slávistické prasátko v Havlíčkově Brodě. Mimořádné připomenutí si zaslouží i každoroční Cykloexpedice, což je týdenní dovolená na kolech zpravidla osmičky statečných Brandejšťáků v některém koutě naší vlasti nebo blízkém příhraničí. Ta loňská zavítala „Až tam na Sever“, jak zpívají členové teplické skupiny Kabát, nebo je vítal severočeský bard Petr Lüftner slovy „místama až zastaví se dech – vítejte na severu Čech“. Obrázky dokumentují třeba výjezd na vrchol Ještědu k unikátní stavbě architekta Hubáčka nebo pod čedičové „varhany“ u Kamenického Šenova. 

Letošní „valentýnská“ výroční valná hromada byla deklarována jako volební a jejím úkolem bylo vybrat ty, kteří budou v dalších letech šířit vynikající pověst východočeské jedničky mezi odbočkami. Kandidátka registrovala změny vynucené pouze pracovními povinnostmi nebo zdravotními omezeními, a tak osvědčení matadoři v čele s předsedou Jaroslavem Benešem st. a Josefem Martincem povedou odbočku a pětičlenný výbor i nadále, v kontrolní komisi zaujme jistě i jméno bývalého starosty Brandýsa a bowlingového i hudebního experta př. Petra Tomáška.

Zmínit musím i příjemné prostředí současného druhého domova členů brandýské odbočky, penzionu Pod hradem a pochválit gastronomický zážitek v podobě jemného masíčka s perfektně připravenými šťouchanými brambory! Prostě a jasně – v Brandýse nad Orlicí se slávistům žije stále dobře!                                                                                                                                

                                                                                                                                                                  Dobi

poznámka redakce: valná hromada odbočky Brandýs nad Orlicí se konala 14. 2. 2020, zapis na stránkách odbočky: http://www.slaviabrandys.cz/wp-content/uploads/2020/02/VHS-2020-ZÁPIS.pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..