Čas zimní – čas výroček

Pokud má být náš web i zrcadlem veškeré činnosti slávistů, nesmíme opomenout pravidelné výroční schůze či valné hromady nejaktivnějších odboček.

Seriál výroček již tradičně zahajují ROŽĎALOVICE, Tam je vždy výroční valná hromada spojena s Mikulášem, především s večerní zábavou, ale i vždy pečlivě připravenou besedou. Výjimkou nebyl ani 4.prosinec 2010, kdy se v tradičním sále místní restaurace Radnice uskutečňuje odpolední výročka následovaná Mikulášskou zábavou. Výjimkou nebyl ani nedávný Mikuláš, i když se účastníci museli potýkat s pozdním zapnutí topení, což při letošní zimě nebylo zrovna příjemné zjištění a od pronajímatelů zcela férové jednání. To ale nesmělo vadit účastníkům besedy, při níž nejen přivítali trenéra Petrouše a (dnes už žel bývalého) hráče Slavie Valeše při upřímné a zajímavé besedě, ale vyslechli si i shrnutí bohaté činnosti odbočky, jíž právem vévodilo více než zdařilé 10.Setkání slávistických odboček. Ve výčtu však nechyběl ani přáteláček s dívčí XI. v moravských Velkých Pavlovicích spojený s ochutnávkou proslulého jihomoravského vínečka, účast na turnaji v Černém Dole, tradiční Čarodějnice, pouťová a posvícenská klání, březnový maškarní děj – odpoledne pro děti, večer pak pro jejich organizátory a další dospělé návštěvníky i oslavy výročí ve stále krásnější klubovničce.

BRANDÝS nad ORLICÍ má rovněž pro VVH tradiční termín – jeden z posledních pracovních dnů končícího roku. V letošní zimě to byla středa 29.prosince, kdy se Brandejšťáci sešli v sále restaurace Jiřička a bilancovali další úspěšný rok. Bowling, tenis, pětiboj s „dvojčaty“ z České Třebové, pro veřejnost pak turnaj v mariáši, Memoriál Staška Bartoše v dorostenecké kopané či cykloputování kolem Brandýsa, tradiční cyklodovolená, tentokrát zaměřená na nejzápadnějšími kouty naší vlasti, silvestrovská vycházka i posvícení s manželkami a přítelkyněmi a pravidelné návštěvy Edenu, žel velmi často se smutnými návraty. Pozoruhodným byl i jednomyslné odmítnutí voleb nového výboru – stanovy odbočky – schváleného samostatného občanského sdružení totiž umožňují prodloužit mandát, pokud je s výborem naprostá spokojenost. A to se také stalo, a tak staronový výbor v plné síle vstupuje do výročního roku 2011, kdy odbočka slaví 30 let nepřetržité činnosti, o níž píšeme v samostatném článku. A zapomenout nesmíme ani na náplň první členské schůze roku 2011, kdy Brandejšťáci spoluoslavili významné jubileum svého člena, Franty Ludvíka, jak je také v Brandýse tradicí!

KLATOVY se od předloňského podzimu pyšní statutem obnovené odbočky, která se rázem vyhoupla mezi početně nejsilnější odbočky (v polovině ledna napočítali 107 členů z Klatov i blízkého okolí!). A rozhodně zde nemají ruce v klíně. Našli svoje zázemí v místní „Pohodě“,  i když výročka se odehrává už tradičně v hotelu Beránek. Bylo tomu tak i v sobotu 22.ledna! Pečlivě udržují svoje vývěsky, jejichž ohlas se objevil už i při diskusích na webech, nechybějí na zápasech v Edenu nebo v blízké Plzni. Rádi vzpomínají i na Setkání v Rožďalovicích, kde mužstvo Klatov obsadilo 3.místo, nechyběli ani na akcích Žilovských včetně Dünghübelova memoriálu. VVH přivítala i vzácné hosty – vedle členů celostátního výboru Dr.Dobiáše a P.Moulise to byl především Mgr,Ondřej Zlámal a Pavel Řehák a příjemně překvapila i účast internacionála Karla Rady, který fotbalově působí u děvčat v Plzni, profesně pak na blízkém Tachovsku! Vyvrcholením akce byla i sympatická slosovací soutěž, kdy si na své přišli a milé suvenýry si odnesli  i nejnáročnější účastníci!

Stejný den, ale odpoledne, se sešli slávisté v MNÍŠKU POD BRDY. I zde je schůzka vždy ve znamení úspěšného bilancování. Tradiční karneval následovaný nedělním karnevalem dětským, fotbalové derby s místními sparťany, turnaj v nohejbalu i klání ve stolním tenise, to jsou hlavní body úspěšné činnosti odbočky, která v roce 2012 oslaví již 30.výročí své činnosti, v jejímž bilancování nikdy nechybí tradiční karneval a kdy už zcela vážně uvažují o uspořádání Setkání odboček při příležitosti svého blížícího se jubilea!

Lednový seriál valných hromad uzavřeli ve čtvrtek 27.ledna v ŽILOVĚ. Kde jinde, než v zaplněném útulném sále místní restaurace, kde přivítali hosty ze spřátelených odboček, z Příbrami i Klatov, ale především oba hosty – trenéra Michala Petrouše a manažera pro komunikaci, Mgr.Zlámala. Trenér Petrouš si svou otevřeností a upřímností získal celý sál a prokázal odhodlání se na hřišti s dosavadní nepřízní osudu poprat, I on lituje odchodu Míni Černého především kvůli jeho ryzímu srdci a vynikajícím vlastnostem, ale taková je realita. Mgr.Zlámal vysvětloval veškeré současné kroky ve Slavii, přiblížil i blížící se oslavy 100.výročí splitského Hajduku a přípravu oslav 100. narozenin Pepi Bicana, Bohatá a otevřená debata skončila autogramiádou, všichni diskutující se shodli v tom, že bodem č.1 je dnes ekonomika a všichni věří, že se brzy objeví majitel transparentní a přínosný, díky čemuž postupně současné problémy skončí.

Výroční zpráva hodnotila mimo jiné i úspěšnou účast Žilovských na  Setkání, návštěvy na akcích v Příbrami a Klatovech, velkou návštěvu zápasu Slavie v Plzni, úspěšný Memoriál Petra Dünghübela, pořádaný tentokrát v Dobříči, z nejž vyšel opět krásný dar pro dětskou onkologii, i letní posezení spojené s výsadnou smuteční vrby v žilovské aleji, která doplnila řadu, v níž se skví i dvě mistrovské lipky a vzpomínková slivoň! Úroveň výročky, kde nechyběla ani malá soutěž o ceny, podtrhly i dárky od hostů – nejvíce příbramská hornická švancara i kopie zakládací listiny Slavie od Mgr.Zlámala! Vydařila se i malá soutěž o ceny, zvolen byl nový výbor, tentokráte šestičlenný, kde opět nechybí ani žilovský člen celostátního výboru, občan blízké Vrtby, Pavel Moulis..

Tradiční seriál zimních výroček nejvýznamnějších odboček se tak již přiblížil ke konci letošního bilancování, jež ještě doplníme informacemi z Kolína, Veleně a Příbrami, kde se výročky teprve chystají. Hlavní informace pak bohužel musíme doplnit článkem z nejsmutnějších, který připomíná předčasné úmrtí jednoho z tahounů odbočky v Lázních Bělohrad, Jardy Rolfa. I zde se sluší uvést: Čest památce tohoto vynikajícího obětavého člověka!

A závěrem: KTERÝ DORT JE HEZČÍ? Do Fotogalerie jsme umístili dva dorty – ten, který dostal k 60.narozeninám v Brandýse Franta Ludvík nebo dort chomutovský pro předsedu místní odbočky Dr.Šofra?

Dobi