ČLENOVÉ PRAŽSKÉ ODBOČKY AREA114 SE SEŠLI NA PRVNÍ VÝROČCE

Skutečně první klasická odbočka v Praze oslavila první výročí * Hezký web i bohaté plány * Výročka se protáhla na více než tři hodiny i díky vzácným hostům.
Kde nejlépe začít při líčení této události? Jelikož podstatná část byla věnována historií, začněme touto oblastí lidského vědění. Již místo setkání konaného v pátek 29.května 2015 bylo zvoleno historicky – stylová Haškova restaurace U Brejšků, která se nachází ve Spálené ulici proti obchodnímu domu Máj.

Tam byl totiž témě přesně před 120 léty, 31.května 1895 založen Sportovní klub Slavia v Praze. Ne, to není nějaké přepsání historie, sportovní Slavia píše správně své dějiny díky cyklistům od 2.listopadu 1892, ale dohasínající monarchii nebylo po vůli vše slovanské, a tak se zprvu řečnický a literární klub a později i jeho sportovci museli potýkat s nepřízní osudu i zkostnatělých úřadů. Sportovní stanovy tak svým způsobem oddělily sport od politických a národnostních neshod. Ale vlastně jen zdánlivě. Už jen jméno klubu odkazuje na slovanské tradice, kdy se již v roce 1824 básník Ján Kollár při tvorbě své Slávy dcery odkazuje na spojení Slávie = bohyně Slovanů. A dokazuje to i ten první, historický znak našeho klubu, kdy slovanskou trikolóru s nápisem SLAVIA lemují lístky lípy, stromu čistě slovanského. Vždyť již na Všeslovanském sjezdu v Praze roku 1848 se lípa stala stromem Slovanů i oficiálně a od té doby ji za svůj národní strom považují i Češi. A ta trikolóra? Vždyť většina dnešních států s převahou Slovanů ctí ve svých symbolech všechny tyto tři slovanské barvy – Češi, Slováci, Rusové, Slovinci, Srbové i Chorvati! Dokonce i malý nárůdek Lužických Srbů má na své vlajce slovanskou trikolóru! A jistě nikdo nebude protestovat, zařadíme-li sem i „jen“ červenobílé Poláky! A do tvaru lístků lípy je formována i korunka, která lemuje vrchol současného znaku SK Slavia i našeho Odboru přátel!
Dost již historizující teorie a přejděme k vlastnímu průběhu setkání. Mezi vzácnými hosty byl především publicista a spisovatel Jan Králík, který se cyklistice věnuje po celý život a přiblížil tak historii tohoto sportu, se Slavií tak historicky spjatého, a v zajímavém vystoupení tak uvedl spoustu faktů i vlastních vzpomínek, které byly pro většinu z nás více než zajímavé!
Cyklistikou sice vše započalo, ale rozhodně neskončilo. Musíme uvést, že hezký večer zpestřila i návštěva dalších vzácných hostů – trenéra Beránka a ředitele komunikace Jiřího Vrby. Oba byli srdečně přivítáni a rozvinula se velmi hezká a upřímná beseda o sezóně, o těžkostech, které kdy Slavia zažívala uvnitř i zvnějšku, jakož i o tom, že na slávistická srdce prostě nikdo nemá, což dokumentovala i bohatá účast na tomto setkání, kdy byla vyhrazená část této restaurace zaplněna téměř do posledního místečka! A dodejme, že Jiří Vrba zůstal do posledního momentu, zatímco trenér Beránek se musel omluvit – povinnosti před posledním zápasem sezóny volaly. A rozhodně nesmíme zapomenout na účast členů vedení OP a jeho aktivistů – Čapek, Dobiáš, Donner, Pomikal a Vršecký, jakož ani na přítomnost členů spřátelené Tribuny sever, jakož i dalších odboček, zejména Kolína, i když v dalších případech se jednalo „jen“ o tzv. konzuly působící v Praze, jak tomu bylo v případě Nečíně či Brandýsa nad Orlicí!
Na závěr si ponechme vlastní odbočku Area114. Určitě musíme uvést, že se zde dala dohromady kolem kamarádů scházejících se v Edenu v sektoru 114 první skutečná odbočka, jakou známe třeba z Klatov, Rožďalovic, Brandýsa či Příbrami. S vlastním programem a s přátelskými styky s dalšími, zejména, jak krásný večer U Brejšků dokázal, s Tribunou Sever, která je dnes nejsilnější odbočkou v hnutí OP, ale má tak trochu svoje specifika. „Areáci“ dokázali, že slova, že v Praze nemůže vzniknout klasická odbočka jako na venkově, jsou a musí být lichá. Ano, v minulosti zde bývala odbočka taxikářů, těch, kteří vždy výrazně pomáhali při nezapomenutelných karnevalech, nebo odbočka v patronátním podniku IPS. Ale ty měly vlastně určitá specifika a byly víceméně uzavřené vůči vnějšku… Neuspěly ani pokusy o celopražskou odbočku koncem 80.let, jakož i umělý výtvor Pražského klubu, kde šlo spíše o snahu konkurenčně potlačit klasický OP! Area114 ukázala cestu, především zdařilou Vycházkou 8.května, a zdá se, že se rodí i následovníci, třeba z pražského Zličína! Rozhodně musíme „areákům“ zatleskat a uvést i odkaz na jejich zajímavý a aktuálně zpracovávaný web a další kontakty na sociálních sítích:
Web: www.a114.cz

Facebook https://www.facebook.com/pages/AREA-114-Odbočka-odboru-přátel//318196235028868
Twitter: https://twitter.com/114area
Google+: https://plus.google/U/4+AREA114OPSKSLAVIAPRAHA/

Dobi

One thought on “ČLENOVÉ PRAŽSKÉ ODBOČKY AREA114 SE SEŠLI NA PRVNÍ VÝROČCE

  1. Pingback: 1. Výroční schůze odbočky AREA 114

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..