Doc. MUDr. Václav Smetana

 * 15. 11. 1934,  + 2. 8. 2018

Jasná modrá obloha potemněla, slunce v našem záhlaví nad Edenem náhle nebylo. Byl čtvrtek 2. srpna večer. Právě začínala výborová schůze, když nás Václav Smetana, inženýr a dlouholetý člen výboru OP, zpravil o úmrtí svého otce. Z té zprávy nás zamrazilo.

– – –

Docent Smetana  byl osobností v tom pravém slova smyslu. Nezlomen osudem, kdy jiný by již vzdal. Ať byla fyzickou překážkou drtička nebo jej v medicínské slávě limitoval režim. Hledal cestu realizace a nacházel ji.

Sportoval a byl opravdovým sportovcem. Volejbalistou, lyžařem, plavcem. Sport hendikepovaných byla jeho doména i funkcionářská, byl zakládajícím členem Svazu tělesně a zrakově postižených sportovců ÚV ČSTV,  byl předsedou Svazu hendikepovaných sportovců , členem Mezinárodní organizace pro rehabilitaci invalidů při UNESCO, podílel se na založení Mezinárodního paralympijského výboru a paralympijského hnutí, byl členem Čs. olympijského výboru. Ani nevypočteme všechna čestná ocenění.

Léčil lidi a byl opravdovým lékařem. Vzpomíná Praha, Náchod, Kolín i třeba Teplice. Léčil děti i dospělé. Neznámé i slavné. Jako sekundář i jako přednosta. Přesvědčeně a s cílem jediným – pomoci a uzdravit. Jako chirurg a ortoped. V roce 2009 se stal ve svých 75 letech držitelem státního vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti vědy a lékařství. Jmenování proběhlo prezidentem ČR na Pražském hradě.

Fandil Slavii. A byl opravdovým slávistou. I v našem čele – v představenstvu a.s. fotbalové Slavie, jako předseda FO – Odboru přátel. Mimochodem, narodil se ve slávistické rodině, když jeho strýčky byli Pepi Bican a Míla Luka. Jeho synové jsou slávisté. Václav mladší je členem výboru Odboru přátel

– – –

Jsou mezi námi velikáni. Osobnosti. Persony. Přičemž to pojmenování nevychází z toho, že nám je někdo naznačil či přikázal.  Je dáno tím, jak se dotyční chovají, prožívají svůj život, jak vystupují a působí na své okolí. Je to chemie daru přirozenosti i práce na sobě samém. Pomůže intelekt, vzdělání, ale i lidskost – sociálnost.

Docent Smetana byl osobnost. Ze všech úhlů pohledu. A měňme si optiku výše naznačenou,  jak chceme. V té době, co jej my známe, pamatujeme, pak když vystoupil, všichni mu naslouchali. Měl dar rétora, ale nepotřeboval oslňovat. Jeho cílem bylo sdělení. Přímé a věcné, z nadhledu. Uměl i lidsky rozeznět naše lyrické ladění. Jeho stisk ruky byl pevný a pohled do očí přímý.

– – –

       Vážený Václave, děkujeme za vše, čím jste se zapsal v knize života. Jako osobnost lidská, sportovní, slávistická. Vzpomněli jsme na Vás ve čtvrtek při výborové schůzi. V pátek před vítězným zápasem Slavia – Opava. Vzpomeneme na Vás i při utkání předkola Ligy mistrů Slavia – Dynamo Kyjev. Ve středu 8. srpna při posledním rozloučení ve Strahovském klášteře.

Nezapomeneme!

V úctě a s díky.

Se vzpomínkou na možnost setkání!

S účastí na smutku pozůstalých. Zvláště blízké rodiny, jež je částečně i rodinou naší.

 – Spolu se členy Odboru přátel Slavie, MUDr. Michael Janáček, předseda FO-OP –

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..