DŮSTOJNÉ POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ S JANEM MAIKEM

V sobotu 17.ledna zažily před 11. hodinou Lobkovice u Neratovic nebývalý ruch. Rychle se plnilo parkoviště před hřbitovem, pár lidiček vysypal i malý motoráček, další zamířili na hřbitov pěšky. Cílem všech byla vkusně zařízená obřadní síň místního hřbitova, kde se všichni sešli k poslednímu rozloučení s př. Janem Maikem, který ve věku 79 let zemřel v sobotu 10. ledna.

Podrobněji jsme si jeho život přiblížili v článku níže, ale zopakujme, že to byl určitě jeden z největších slávistů v historii, ale také vynikající imitátor, který nikdy nezkazil žádnou legraci  a nesměl samozřejmě  chybět ani na žádné dobročinné akci Slávisté Slavii nebo na kdysi tak populárním Slávistickém karnevalu! Ale také celoživotní ajznboňák (jistě mi i puritánští ochránci čistoty jazyka musí tento výraz odpustit – zaměstnanců drah jsou tisíce, ale jen někteří jsou opravdovými ajznboňáky, tedy železničáři tělem i duší!).

Ukázalo se jako výborný nápad, že se podařilo prosadit smuteční akt na sobotu, kdy se přece jen mohlo na obřadu sejít do nejvíce sousedů, kolegů, slávistů i „jen“ obyčejných přátel. Beznadějně zaplněná obřadní síň jen a jen dokázala, jak jej všichni měli rádi. Při vyjmenovávání všech smutečních hostů bychom určitě na někoho zapomněli, například byl prý zahlédnut i Josef Nedorost z blízkého Kostelce n.L., který sice většinu svého fotbalového života strávil v Dukle, ale za Slavii si také zahrál, což jen potvrzuje, že př. Maika měli rádi i fanoušci dalších klubů. Naopak nepřehlédnutelným hostem byl bývalý reprezentant Československa JUDr. Ján Luža, který spolu s Josefem Kadrabou patřil k nejupřímnějším přátelům př. Maika z řad fotbalistů! A to, jak byl př. Maik a vlastně i Maikoland populární mezi odbočkami OP, dokazovala i účast zástupců 11 současných i bývalých odboček: domácí Libiše, Veleně, Brandýsa nad Orlicí, Rožďalovic, Příbrami, Kolína, Loun, Hradištka, Bělé pod Bezdězem, České Lípy a Mělníka! Fotografie zaslané od přátel z Rožďalovic dokazují, jak byl sál obřadní síně zaplněn, jakož i spontánně zorganizované malé vzpomínkové posezení slávistů z odboček v neratovickém „Skleníku“.

Ale abychom jen nechválili, hodně se diskutovalo o jinak pěkném článečku ve středočeské verzi deníku DNES. I když v textu je správně slovně uveden věk, „devětasedmdesát“, tak v nadpisu se dočítáme, že „Sešívaný ráj v Libiši přišel o krále. Bylo mu 97 let.“. Pravda, chybu může udělat každý, ale u rozšířeného deníku by se to v žádném případě stávat nemělo! To už dnešní, často rozporuplná a často jen bulvární  novinařina odbourala i funkci korektora?

Nic z toho však nemohlo odradit přítomné slávisty, aby uvažovali o možném pokračování všech těch nádherných akcí v Maikolandu i do budoucna. A objevilo se i všeobecně hlásané heslo: „Až po práci rekreaci!“ Maikoland bude potřebovat údržbu a pilné ruce se již dnes hlásí! A rozhodně tak nebude zapomenuto výročí nedožitých 80.narozenin př. Maika, které připadá na 14.červenec!

Dobi

[nggallery id=212]