HAJDUK SPLIT NA SVÉM WEBU CHVÁLÍ PRAŽSKÝ TURNAJ

Nadpisem „HAJDUK NAJUSPJEŠNIJI KLUB TURNIRA U PRAGU“ (Hajduk – nejúspěšnější klub turnaje v Praze) líčí oficiální web Hajduku Split http://hajduk.hr dojmy z úspěšného turnaje Slavia International Cup 2016, který se pro družstva U11 a U12 (tedy ročníky 2005 a 2004) konal koncem března v pražském Edenu. Hajduk se právem pochlubil úspěchem, jímž překonal i populární Juventus Turín – Hajduk totiž zaznamenal jedno vítězství a jedno třetí místo, zatímco Juventus vedle triumfu v turnaji „dvanáctek“ obsadil po porážce od Slavie v kategorii U11 „až“ čtvrté místo!

Turnaj, který rozhodně nebyl centrem pozornosti našich médií a měl možná v cizině větší publicitu než u nás, o čemž svědčí jak reakce z milé Dalmácie, tak i z nám blízkého Turína, jehož Juventus si našel místo v srdíčkách slávistů i díky dlouholetému působení Čestmíra Vycpálka, ale snad i vzpomínkami na bruselskou tragédii v roce 1985, kdy jsme soucítili s  fanoušky Staré dámy, protože mezi 39 oběťmi řádění tehdy obávaných „červených“ fanatiků z Liverpoolu byli převážně jeho příznivci ze severu Itálie!

Dodejme, že osmičku účastníků vedle Slavie doplnily i další zajímavé a dá se říci i spřátelené kluby ze Žiliny a čínského Pekingu a Šangaje. K účastníkům patřily i reprezentační týmy ČR a pražské Sparty. V této souvislosti jistě čtenáře potěšíme tím, že naši dalmatinští přátelé v obou rozhodujících zápasech o umístění vysoko porazili Spartu – ve finále U11 4:1 („pomstili“ tak Slavii, která v semifinále podlehla Spartě 1:2, zatímco Hajduk převálcoval v semifinále Juventus 4:0) a i po souboji o třetí místo kategorie U12 odjížděli Letenští s prohrou, tentokrát  0:3. Ve finále pak Juventus zdolal českou reprezentaci. A k prémiové bilanci Hajduku přispěli tak trochu i slávisté, kteří v souboji o třetí místo v kategorii U11 zdolali Juventus 6:1, čímž jej odsunuli na 4.místo.

Jako zajímavost lze uvést chorvatské označení jednotlivých kategorií. Ti mladší, z kategorie U11 se představují jako „početnici“ (začátečníci, elévové), zatímco ti starší jsou označováni jako Mlađi pioniri II (mladší pionýři II)…

„Návštěva Prahy byla výbornou příležitostí k tomu, abychom prohloubili spolupráci se Slavií, abychom výměnou zkušeností ve sportovním, ale i v dalších segmentech činnosti dosáhli nových poznatků, které nám mohou být velmi užitečné“, prohlásil  sportovní ředitel Hajduku Goran Vučević při líčení návštěvy Prahy. Pozvání z Prahy považoval Hajduk jako další potvrzení četných přátelských vazeb dvou klubů, které mají bohatou společnou minulost, ale i řadu plánů do budoucna! Jednou z prvních konkrétních věcí, jež byly domluveny, je příprava startu Slavie ve Splitu. Slavia bude hostem turnaje kadetů Kupa Sv. Duje (pohár sv. Ducha – jednoho ze symbolů Splitu, pozn. MD) a otevřenou zůstává i možnost další spolupráce v oblasti juniorek i dalších družstev! Stejnou poklonu spolupráci vyslovil i náš Jiří Plišek. Delegaci Hajduku přijal i prezident Slavie David Trunda, který prohlásil, že vše, co viděla a zažila delegace Slavie při nedávné návštěvě ve Splitu, je inspirací pro nás všechny, kteří tvoříme novou historii, nový projekt Slavie!

Web Hajduku popisuje i nové majetkové poměry ve Slavii a význam většinového vlastníka CEFC, jakož i slávistický obdiv silnému vztahu a lásce fanoušků k Hajduku, který má pro klub nejen morální, ale i finanční přínos.  Citovaná slova, že Slavii čeká ještě mnoho práce, aby se některým číslům Hajduku aspoň přiblížila, jsou pravdivá. Řekněme si třeba jen, že nedávno počet členů Hajduku přesáhl 35 tisíc a klub má svoje příznivce nejen na dalmátském pobřeží, ale po celém Chorvatsku a vlastně po celé bývalé Jugoslávii a mezi jižními Slovany na celém světě!

Prostě a jasně – Slavia je věčná a Hajduk živi vječno!

Dr. Michal Dobiáš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..