I DEVÁTÉ SLÁVISTICKÉ BOWLENÍ NADMÍRU SPLNILO OČEKÁVÁNÍ

Jak jistě pozorný čtenář zaznamenal, získalo Slávistické bowlení svoje pevné místo v kalendáři společensko-sportovních akcí OP a postavilo se tak v tomto smyslu na roveň původní myšlence Setkání slávistů či Veleňské pentle, jakož i někdejších nezapomenutelných Memoriálů Vlasty Kopeckého, tedy potkávání se přátel! A navíc, jak jsme již uvedli několikrát, obohatila tato akce i naši milou a vždy až neskutečně ohebnou češtinu o slůvko bowlení. Z původního návrhu, možná až krkolomného názvu „ Potkali se u Kolína aneb slávistické koulení“ se vše postupně  zkrátilo na „Slávistické bowlení“ Název byl přijat, vžil se a nikoho by nenapadlo, že se jedná o češtinářský novotvar, který se zřejmě poprvé zrodil mezi slávisty!

Vraťme se však k vlastní akci, která se odehrává tradičně v bowlingovém centru v Kutné Hoře-Sedlci. Připomeňme, že se jedná o tradiční soupeření tříčlenných družstev, která se na akci pečlivě připravují a vedou si statistiky svých umístění i náhozů a srovnávají své vzestupy i pády.  To však vůbec  není signálem k tomu, aby kdokoliv z účastníků či jejich fanoušků propadl falešné rivalitě, naopak se potkávají jako staří přátelé a kamarádi, protože mezi hrami je i dost příležitostí se navzájem pozdravit a popovídat si. A komu nestačí čas v zázemí kuželny, má možnost pokračovat ještě v prostorách stylové městské restaurace U kata a k diskusi (o čem jiném, než hlavně o Slavii) přidat i pochutnání si na některé z místních lahůdek.

Co je však nejcennější, je Bowlení i příležitostí k přímému setkání několika odboček. A v letošním ročníku jsme možná napočítali malý rekord – na drahách se vystřídali slávisté z Area 114, Brandýsa nad Orlicí, České Lípy, České Třebové, Havl.Brodu, Chrudimi, Kolína, Rokycan a Veleně. Je škodou, že akce původně kolidovala s utkáním Slavie v Plzni, a tak se odhlásila dvě další družstva z Prahy a náhlé odložení zápasu již odhlášení neredukovalo… Papírové předpoklady favorizovaly nejúspěšnější „bowlaře“ z Rokycan, ale i v bowlingu může dojít k poklesu formy, a tak na stupínek nejvyšší a překrásný obrovský slávistický dort si vybojoval zaslouženě tým z Brandýsa nad Orlicí s manželi Tomáškovými a předsedou odbočky Jardou Benešem. Již zmíněná cukrářská pochoutka byla tak rozměrná, že si Brandejšťáky dobírali ostatní, jak že to odvezou, když s úspěchem nepočítali a za auto si nepřipojili potřebnou kárku. Ale myšlenky brzy zapudili záhy sami Brandejšťáci – před každým „přistál“ talířek s kouskem dortu! Vlastně s pořádným kusem, takže se vše s chutí a v pohodě snědlo.

Stejně přátelská atmosféra byla i při dekorování dalších družstev a spokojeni byli i českolipští Vikingové, kteří už tak nějak tradiční spodní příčku tabulky očekávají, i když i oni se radovali z každé položené kuželky. A kdo nevítězil na drahách, měl možnost nápravy i v  malé následné soutěži o ceny!

Ti, kteří nezamířili ještě na „dohrání“ do centra Kutné Hory, loučili se s tím, že se těší na další takové setkání, nejpozději při prosincové Kuželce. Přátelskou atmosféru všech se všemi dotvrdilo i připomenutí dvou oslavenců. Vikingovi Vinařovi již klepala padesátka neboli abrahámoviny na dveře, druhým oslavencem byl Jarda Dočkal z odbočky v České Třebové, který se v 1:00 před bowlením stal dědečkem zdravého kluka, určitě dalšího slávisty!

Závěrem musíme zmínit ještě poděkování organizátorům celého krásného odpoledne. Přesněji, jak už to bývá, zejména neúnavnému organizátorovi a zakladateli celé akce, MUDr. Janáčkovi. Velké sousto si vzal, ale také je perfektně spořádal. Byli bychom však krutí, kdybychom  nezmínili aspoň jeho obětavou pomocnici, mimochodem vlastní švagrovou Marcelku. Vedle fotografování, sběru dat i výrazné pomoci při závěrečné soutěži si dokázala i odskočit a domácí Kolín i spolureprezentovat! Rodinný podnik? Ale kdepak, jen příklad nadšení a obětavosti! Kde by totiž tento národ dnes byl, kdyby v historii, umění  i politice neměl svoje osobnosti. Ať už to byl TGM, jehož 165. narozenin se vzpomínalo právě 7.března, nebo kdokoliv z podobných lidiček, kteří s obětavostí sobě vlastní pořádají záslužné akce kolem sebe, ať už jde třeba o zahrádkáře, hasiče nebo o … organizátory bowlení či dalších slávistických akcí!

Dobi

[nggallery id=218]

  

One thought on “I DEVÁTÉ SLÁVISTICKÉ BOWLENÍ NADMÍRU SPLNILO OČEKÁVÁNÍ

  1. Pingback: Odbor přátel SK SLAVIA Praha v Brandýse nad Orlicí

Comments are closed.