Král českých podvodníků Harry Jelínek by možná bledl závistí

S aktuální obžalobou Ing. Otto Šmídy, soudního znalce, figurujícího ve věci vyšachování společnosti ENIC v roce 2008 z akcionářské struktury SK Slavie Praha, Vám přinášíme článek vzpomínající na tehdejší období.

Snížení hodnoty akcií akcionářů bylo 60%!

O prodeji Karlštejna v režii Jelínka bylo napsáno již mnoho řádků. Připomeňme si teď jiný příběh, který zmíněnému prodeji může směle konkurovat a který se týká fotbalové Slavie. Jak to vlastně tenkrát bylo?

Prvním známým vlastníkem fotbalového týmu Slavia Praha po roce 1990 byl Boris Korbel, po něm vlastnila Slavii společnost PPF Petra Kellnera, která ji proměnila v akciovou společnost, kterou pak prodala anglické investiční firmě ENIC. 

Píše se rok 2008. V lednu je na pořadu valná hromada akciové společnosti SK Slavia Praha – fotbal. Jedním z bodů jednání je navýšení zapsaného kapitálu akciové společnosti o 618 miliónů korun na 1.040.000.000,-Kč. 

Zahájení valné hromady se blíží a pozvaný zástupce firmy ENIC, potenciálního majoritního vlastníka, pan Matthew Collecott doposud nedorazil. Za předsednický stůl usedají pánové Petr Doležal a Tomáš Rosen, členové představenstva akciové společnosti SK Slavia Praha. Přesně ve stanovený čas a i přes neúčast pana Collecotta zahajují valnou hromadu. 

Po vyřízení procedurálních bodů začíná projednávání navýšení zapsaného kapitálu společnosti. Hlasy z pléna se ptají, kdo zastupuje majoritního vlastníka. Vstává pan Jan Jakubec, tehdejší provozní ředitel akciové společnosti, a prohlašuje, že on je tím pověřeným zástupcem. Předsednictvo valné hromady spolu s přítomným právníkem vše potvrzují. Následně valná hromada na základě ocenění Ing. Otto Šmídy, který ocenil sumy maximálního pojistného plnění z životních pojistek fotbalistů Slavie na 618 miliónů Kč, navýšení kapitálu schvaluje. Tato suma se stává předmětem nepeněžitého vkladu. Valná hromada končí.  

Akcionáři odcházejí, vše se zdá jakoby v pořádku, ale… Kam nám zmizel pan Collecott? Je vůbec tento způsob navýšení zapsaného kapitálu společnosti možný? A kdo je vlastně teď majoritním vlastníkem? 

Traduje se, že pan Collecott se „zasekl“ na Ruzyňském letišti,  kde byl zcela účelově zadržován s cílem znemožnit mu účast na valné hromadě společnosti. On sám však tuto verzi popírá. Nicméně prohlašuje, že rozhodnutí valné hromady je neplatné, neboť on jediný měl oprávnění majoritního vlastníka společnosti SK Slavia Praha – fotbal, kterým dle jeho vyjádření byla před konáním valné hromady firma ENIC, na valné hromadě zastupovat a tudíž jeho firma je i nadále vlastníkem jmenované společnosti.

Slávistické noviny: https://www.slavistickenoviny.cz/clanek/6103-Informace-o-Valne-hromade-2008

 O tehdejší situaci psali Slávistické noviny

Co se týká způsobu navýšení kapitálu, můžeme konstatovat, že tento způsob nepeněžitého vkladu na základě ocenění životních pojistek je absurdní. Nicméně výsledkem bylo, že podíl kapitálu zapsaný společností ENIC se k celkovému nově zapsanému kapitálu snížil, ENIC tím přišel o svoji deklarovanou majoritu ve Slavii způsobem připomínající velké podvody typu prodeje Karlštejna či Eiffelovky do sběru. 

A kdo tedy byl tehdy majoritním akcionářem a novým vlastníkem společnosti SK Slavia Praha – fotbal? Petr Doležal s Tomášem Rosenem? Key Investmens? Řidič Franc či podnikatel Petr Sisák? Nebo někdo jiný? Kdo ví…  Ať již to byl kdokoliv, celá podvodná transakce by se nikdy neuskutečnila bez souhlasu Petra Doležala a Tomáše Rosena, kteří v té době byli jedinými členy představenstva akciové společnosti SK Slavia Praha – fotbal.

-HCH-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..