KRÁTCE Z ODBOČEK – AKTIVITY SE ZAČÁTKEM ŠKOLNÍHO ROKU NEPOLEVUJÍ

Se začátkem září je spojeno zahájení školního roku, ale často i začátek tzv. babího léta, které, pokud se vydaří, bývá jedním z nejoblíbenějších období roku. Také platí, že hlavní doba dovolených nenávratně skončila a všichni se vracejí k pravidelnému dennímu rytmu. Dokazují to i nejnovější zprávy z našich odboček. Posuďte sami.

BRANDEJŠŤÁCI MAJÍ NOVÉ STANOVY

V kraji pod Orlickými horami asi jen málokdo nazve občany „městečka maličkého“, jak se zpívá ve slávistické hymně odbočky, jinak, než jako Brandejšťáky. A již téměř tři a půl desetiletí zde zdárně funguje odbočka našeho OP (tradiční cyklodovolená neboli cykloexpedice letos již napsala do kroniky patnáctou stránku, zdárně si místní vedou i v regionální bowlingové lize, kde se v současnosti skví jméno Slavie na prvním místě, proslulá jsou jejich rodinná posezení v rámci tradičního posvícení, silvestrovské vycházky i společná vzpomínka na kamarády na Boží hod vánoční). Odbočka se však také živě zapojuje do akcí ve městě i pro město, o čemž svědčí i stále aktuální vývěsní skřínka u školy, i akce pro veřejnost, jakou bývá tradiční výjezd Na kole kolem Brandýsa, která se uskutečnila letos první zářijovou sobotu a kterou tradičně živě a výstižně popsal př. MUDr. Janáček na webu odbočky Kolín i Brandýs!

Brandýská odbočka byla také první, která využila po Listopadu možnost získat tzv. právní subjektivitu, která sice přináší spoustu povinností, ale dává i řadu práv, jak v rámci našeho OP, tak i v obci. Zdejší slávisté připravovali již od jara svoje nové stanovy, které budou plně vyhovovat všem ustanovením obsaženým v novém občanském zákoníku.  Návrhy byly podrobeny diskusi všech členů odbočky, několikrát se sešla i užší komise a konečný text byl předložen ke schválení na mimořádné valné hromadě spolku druhý pátek v září. Že všichni pracovali na jedničku, dokázalo i jednomyslné schválení návrhu i nově vytvoření a rovněž jednomyslné zvolení kontrolní komise! Takže nic nestojí v cestě tomu, abychom o Brandejšťácích mohli zase čítat řadu zajímavých zpráv o jejich záslužné činnosti.

PŘÍBRAM: PŘÍPRAVY SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI I SMUTNÁ ZPRÁVA

Příbramská odbočka se může pochlubit několika charakteristickými rysy. Je naší nejstarší nepřetržitě fungující odbočkou (již je tomu 48 let, co se v tomto dnes již dlouho prvoligovém městě dali dohromady místní slávisté a žádné hromy či blesky je z jejich aktivit nemohou odradit) a se začátkem školního roku se obnovilo pravidlo každoúterního zasedání výboru, které je otevřeno všem členům! Většinou totiž bývá pravidlem na odbočkách měsíční periodicita schůzek, někde se scházejí i řidčeji. Bohužel přicházejí i smutné zprávy. Ta o tragickém úmrtí př. Eduarda Herolda st. těsně před jeho pětasedmdesátinami k nim patří. Čest jeho památce!

Vedle pravidelných otevřených schůzí výboru každoročně zaznamenáváme vždy zdařilé besedy v rámci výročky, ale i tradiční trojici zábav – Josefskou, Václavskou a Mikulášskou. Příbramští našli nový azyl (pardon, snad to, proboha, nebude někdo přirovnávat k současné uprchlické krizi!) v podniku Atollo, kde chystají na 2. října Václavskou zábavu. A zapomenout ani nesmíme na připravovanou výjezdní akci do Tuchlovic, kde si nově zakoupený domeček zařizuje př. Jirka Kraft, věrný Příbramák, ale i bývalý dlouholetý a obětavý člen výboru OP. V Tuchlovicích se mu nedávno podařilo založit novou odbočku! Tuchlovice jsou typickou hornickou obcí v kdysi slavném kamenouhelném kladenském revíru, kde si ti starší jistě vzpomenou na krásnou bránu někdejšího dolu Nosek (pojmenovaného po neoblíbeném komunistickém funkcionáři) při silnici na Karlovy Vary. Určitě tak vznikne další přátelské spojení, jaké známe třeba z tandemu Brandýs – Třebová nebo Kolín – Veleň či trojúhelníku Klatovy – Žilov – Příbram!

KOLÍNSKÉ POŘÁDNĚ POTRÁPIL NEDĚLNÍ ZAČÁTEK DERBY V 15 HODIN

Když v roce 1974 zajistil patronátní podnik Inženýrské a průmyslové stavby pro Slavii i umělé osvětlení, byla to velká sláva! Fanoušci tak už nemuseli prchat od nedělního oběda, ani nehrozilo náhlé zatmění. Kdo by byl tehdy tušil, že (aspoň pro Slavii) se stane téměř tradičním začátkem večerní čtvrthodina po osmé, kdy mimopražští mají velké dopravní problémy, ale ani mnozí Pražané nejásají. Nevím přesně, jak se to daří při losování, ale už po několik let máme spojeno nejtradičnější derby se „svatováclavským“ víkendem, většinou tedy s poslední sobotou v září. S tím také počítali kolínští slávisté a v nabitém programu místních tenisových kurtů našli volný termín v poslední zářijové neděli! Kdo mohl tušit, že KDOSI určí začátek derby na nedělní patnáctou hodinu? Uprostřed posledního prodlouženého víkendu by snad mělo platit, že „hlas lidu je hlasem božím“. V českém fotbale tomu tak určitě není!

Kolínští tak museli svůj tradiční tenisový turnaj Kolinea cup přesunout na dopolední (pro někoho možná až ranní) časy… Snad to účastníky neodradí a turnaj bude mít stejně vynikající úroveň jako v minulých letech!

Připomeňme i chystané „ostrostřelecké“ zápolení, které je předběžně plánováno na 7. listopadu, plánovanou silnou účast na listopadovém ping-pongovém Slávistickém prasátku ve spřáteleném Havlíčkově Brodě i úvahy o letošních Dušičkách. Letos by se chtěli Kolínští soustředit hlavně na hroby trochu pozapomenutých slávistů, zejména Ládi Ženíška a Oty Hemele.

V souvislosti s Kolínem si dovolím ještě připomenout jejich pestrý web, za nímž stojí jedna z duší odbočky, př. MUDr. Janáček. V článku o slávistické cykloakci Rovina u Kolína trochu pochyboval nad svým výrazem „vedřiny“.  Musím se v této souvislosti za něj postavit, protože slovo vedřiny je jedním z krásných důkazů bohatosti naší nádherné češtiny. Vedro, horko, vedřiny, hic… Každé slovo se jemně odlišuje (pro kritiky slova „hic“, vzniklého z německého výrazu pro vedro „die Hitze“ bych si dovolil uvést, ať se podívají do dnešních textů třeba na internetových diskusích, plných gramatických chyb a anglikanismů). Vedřiny jsou stejně korektně vytvořeným slovem jako třeba prázdniny. Naštěstí  – ty často nesnesitelné vedřiny již pro letošek pominuly!

Takže – vzhůru na derby, s chutí do další práce na odbočkách i v centru! Slavia je věčná!

                                                                                                                           Dr. Michal Dobiáš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..