OKURKOVÁ SEZÓNA PRO ODBOČKY NEPLATÍ

Pohled do novin či na televizní reportáže hovoří jasně.Pokud chybí více událostí, věnují se média různým atrakcím a pseudoatrakcím, které moc reálný základ nemají. Fotbalové fanoušky pak drží ve střehu před začínající sezónu nejen již realizované přestupy a hráčské výměny, ale i řada drbů. Na odbočkách však toto neplatí, jedou podle svých plánů a jsou otevřené i operativním možnostem, které se naskytnou!

ŹILOV OPĚT OŽIL! KRÁSNÁ BESEDA S TRENÉREM JIRKALEM
Mohlo se zdát, že jedna z nejúspěšnějších odboček posledních let se po nadmíru zdařilém Setkání v roce 2012, jehož byla organizátorem, začala zadýchávat. Ale ukázalo se, že se Žilovští jen nadechovali k dalším úspěchům. A to hlavní, obnovují svoje webové stránky, díky př. Dünghübelovi!

Vítězství Žilova na dosud největším turnaji odboček při letošním Sekání slávistů bylo možná pro mnohé senzací. Bylo však naprosto zasloužené a každý chápal jejich oprávněnou radost. Oslavy však nekončily v Edenu. Necelé 4 týdny nato se hezký žilovský sál opět naplnil slávisty. Slovo dalo slovo (za vším hledejme jednu z hlavních duší odbočky, Pavla Moulise), a na e-mailu se náhle objevila pozvánka na malé posezení k oslavě vítězství na Setkání spojené s malým výročním bilancováním. Dodejme, že nechyběla nová standarda Setkání a i putovní pohár byl nový. A přiznejme si, že obě trofeje se v útulném sále jevily mnohem lépe než ve větru na „pláních Edenu“ v den turnaje.

Nenápadná akce však měla v pátek 18.7.2014 krásné vyvrcholení. K tradičním velvyslancům z pražského ústředí, k Janu Čapkovi a Dr. Dobiášovi se přidali i věrní přátelé z Klatov. Ale to nebylo vše. Pozvání přijal i asistent trenéra Beránka Miroslav Jirkal. Jak kdosi řekl, tam, kde my všichni sledujeme fotbal jako takový, pan Jirkal k tomu dodá i svoje vzácné postřehy, techniku, postavení, orientaci na hřišti, ale třeba i fakt, jak má kdo zavázané kopačky. Trenér Jirkal sice zpočátku říkal, že se stavuje jen na pár minut, nakonec se rozvinula krásná dvouhodinová beseda, při níž mj. vzpomínal i na předchozí spolupráci s trenérem Beránkem, přidal aktuální postřehy kolem pozměněného kádru A-mužstva, o vazbě na mládež a na snahy, jak naděje co nejlépe a nejefektivněji do kolektivu zapracovat. Jako bývalý brankář si pochvaloval, že Slavia má tři výborné brankáře, zmínil i vývoj, jak se daří některé posily do mužstva zapracovávat a i „starým kozákům“ hledat nejvhodnější uplatnění. Velmi zajímavé byly i jeho vzpomínky na zahraniční působení, zejména na Čínu vzpomíná ohromně rád. Zmínil řadu předností tohoto velkého národ ve vztahu ke sportu – houževnatost, snahu o fyzickou kondici snad u každého i nenápadné aplikování proslulé čínské medicíny. Na větší úspěchy v kolektivních sportech si asi musíme ještě počkat, tradice i rodinná zaměření směřují zatím spíše do individuálních sportů. Ale i zde se rozvoj celé čínské společnosti brzy projeví, svědčí o tom i jeho slova o posledních okamžicích, když se s Čínou a se spoustou přátel před návratem domů loučil.
ROŽĎALOVICKOU POUŤ SI BEZ SLÁVISTŮ JIŽ NELZE PŘEDSTAVIT

Tradiční letní poutě si i v dnešní době na městečkách i vesnicích v Čechách, na Moravě i ve Slezsku zachovaly svoji tradici, i když mnohde vše pokleslo na pár kolotočů, „cucem na špejli“ a na stánky, často se zbožím pochybné kvality i původu. Ale jsou místa, kde se tradice zachovala a dokonce se rozvíjí, nechybí ani kulturní náplň, na niž se sjíždějí i návštěvníci ze širokého okolí. Kde pouť vrcholí zábavou, písněmi a vtipnými historkami. Fakt, že se vždy na tradičních akcích v Rožďalovicích podílejí i místní slávisté, nepopře ani nejzavilejší sparťan. V příštím roce slávisté oslaví 15 let své existence a kromě malých přestávek jsou po celá léta odbočkou nejsilnější! Rožďalovické čarodějnice či maškarní rej jsou plně v jejich kompetenci. A co je cenné, hodně se myslí i na děti!

Nepominutelným je i fakt, že úroveň rožďalovické poutě zvedli o sportovní část právě slávisté. Utkání výběru odbočky s pozvanými hosty se vryla do paměti, nezapomenutelný byl třeba i start výběru, kde působil i tehdejší trenér národního mužstva, Petr Rada! Léta však zastavit nejde, a tak úlohu domácího mužstva pomalu přebírali jiní. I když zcela úplně ne. Třeba letos přijelo mužstvo Arabely bez brankáře a nakonec byli všichni rádi, když jim na tomto důležitém postu vypomohl „starej“ z rodu Veselých! Zásluhu na tom má i přítel všech odbočkářů, slávistický internacionál Dušan Herda, který patřil, jako při každé své návštěvě, ke hvězdám pouťového dne! Ostatní členové odbočky se o to intenzivněji mohli věnovat gastronomickému zázemí a nikdo nezaslechl jediné slůvko stížnosti, i když jedním z podtextů pouti je i přídomek Pivní slavnosti, kdy se to ve stáncích hemží značkami malých i renomovaných pivovarů, vždy a všude pečlivě ošetřených. Právě díky i slávistům, kteří se role výčepáků a grilovacích všeumělů ujali také s plnou vervou.
Nejen pivem (a stejně s láskou ošetřenými nealko-nápoji) živ je člověk. Celý program na hřišti místního Trnavanu začne krátce po poledni a končí v hloubce snad vždy krásné letní noci. V dolní části hřiště vyrostlo pódium, které má obrovskou výhodu v bezprostředním kontaktu vystupujících s četnými a vždy nadšenými diváky. Vyjmenovat všechny účinkující by bylo úlohou náročnou, a tak se soustřeďme na ty, kteří si vysloužili největší potlesk právě za svoji bezprostřednost. Především to byla zpěvačka Marcela Holanová, která přijela pobavit a jistě nepřeženeme, řekneme-li, že přijela pobavit i sebe! A v oblasti mluveného slova to byl určitě Roman Skamene, který dokázal svými historkami rozesmát i ty, kteří možná mají pověst škarohlídů. Jmenovat bychom mohli další a další, ale snad lze říci, že v něčem můžeme my ze šedi velkoměst tak trochu Rožďalovickým závidět! Díky Vám všem!

CYKLODOVOLENÁ BRANDÝSKÝCH – LETOS V HLOHOVCI NA MORAVĚ!
Řekneme-li cyklodovolená, ozve se nám Brandýs nad Orlicí. Je to už více než desetiletá tradice, kdy se parta Brandejšťáků smluví, zajistí si vhodné ubytování a na svých bicyklech po týden vyjížděj do okolí svého dočasného působiště. Výjimkou snad byla Podunajská stezka, kdy využili možností mobilního auta a posouvali se z okolí bavorského Pasova podél Dunaje kamsi do Rakous. Ale hvězdicové výjezdy byly vždy v převaze a výjimkou nebyl ani letošek.

Zažili jsme již pestrá vyprávění zážitků z hvězdicových výletů z maďarské Taty, jižního Slovenska, po okolí západočeského Horního Slavkova, jižních Čech nebo roztomilých lázniček Mšené Lázné, kde jsem při návštěvě této vzácné party mohl přispět i cennými radami z kraje litoměřického, pro mne rodného a vždy mně milého! Při oznámení letošního středobodu si mnohý řekl – zase na Slovensko? Ale kdepak! Centrem výjezdů byl Hlohovec, ale ne ten známější, slovenský! Obec Hlohovec se nachází kousek od Valtic a to už – aspoň milovníkům moku ušlechtilého –napovídá vše. I to, že by většina účastníků tradičního Setkání slávistů vůbec neprotestovala, aby konkurs o místo 15.Setkání vyhráli Hodonínští! On ten vinařský kraj toho má toho každému tolik co dát!

Brandejšťáci jsou tímto cykloputováním unikátní a třeba se najde na odbočkách i jiný násedník. Rádi Vám poradí a předají své zkušenosti. I ty smutnější. Jak z našich stránek jistě víte, jednou z duší více než 30-leté existence odbočky byl její dlouholetý předseda Josef Vondrka. Loňskou cyklodovolenou ještě absolvoval ve výborné kondici, aby pak ti dny nato přišla strašná zpráva, že náhle zemřel. Ale Pepa s našimi cyklodovolenkáři putoval i letos, sice jen odkudsi z nebíčka, ale jeho nezapomenutelný duch jistě bděl nade všemi, aby i letošek dopadl nadmíru dobře!

Dobi