OLYMPIJSKÝ VÍTĚZ JIŘÍ RAŠKA SE NARODIL PŘED 80 LETY

Osmdesátiny by 4. 2. 2021 oslavil první československý vítěz na zimních olympijských hrách Jiří Raška (†70), skokan na lyžích a velký slávista. V jeho rodném Frenštátě pod Radhoštěm uspořádalo u pamětní desky vedení města za přítomnosti řady fanoušků a přátel malý vzpomínkový akt. Málokdo tak proslavil hezké podbeskydské městečko jako slavný Jura! 

Styl skoku měl Raška nesrovnatelně nejlepší ze všech – hodnocení se tehdy skládalo z délky skoku a z výroku stylových rozhodčích. Nad řadou jeho úspěchů se tyčí úspěšná účast na ZOH v Grenoblu 1968. Na středním můstku se stal 11. 2. 1968 prvním československým vítězem ZOH v historii, o týden později se na velkém můstku musel sklonit před Rusem Bělousovem a získal „jen“ stříbro. A těžko by nám, tehdejším pamětníkům kdokoliv vymluvil, že se pod tím podepsala toho 18. 2. partička sudích nějak spřízněná se sovětským rozhodčím. Ale i tak bylo zlato a stříbro něco dosud nevídaného! 

Jako všichni Čechoslováci jsme mu tehdy ohromně fandili a mnozí z nás v té době netušili, že Jura je i velkým fanouškem naší věčné Slavie. Ve Frenštátě, v oněch letech a přes dvě desetiletí i poté, bývala vždy velmi aktivní odbočka OP, vlastně na slávistické mapě ta nejvýchodnější. Její jedinou nevýhodou bylo, že přátelé Knězek, Vencl i Mac neoplývali zrovna kypícím zdravím, a tak dnes zůstal „Fren“ pouze ve vzpomínkách. I to, jak se vydařil jimi zorganizovaný Memoriál Vlasty Kopeckého v roce 1990, žel, už jeden posledních. A činorodě tam vystupoval i Jura, stejně jako při dalších akcích odbočky!

Jistě se nikdo nebude zlobit, když se jménem všech slávistů symbolicky připojíme k pietnímu aktu a ke vzpomínce na tuto vynikající postavu československého sportu!

Dr. Michal Dobiáš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..