Oslavy rožďalovického desetiletí vyvrcholí v sobotu 28.srpna

rozdalovicePředstavovat i čtenářům našeho webu rožďalovickou odbočku Odboru přátel by určitě bylo nošením dříví do lesa, či jak se dříve říkávalo, vožením sov do Atén (neodpustím si ale aktuální poznámku – co by si tam vlastně ty chudinky mezi věčnými stávkami ve zbytečně zadlužené zemi počaly?….).

Rožďalovická odbočka Odboru přátel Slavie vznikla před 10 roky a při jejím zakládání by jen málokdo tušil, že se stane v nejlepším slova smyslu doslova legendárním tygrem mezí odbočkami! A Rožďalovičtí to mimo jiné potvrdili i letošním, více než zdařilým Setkáním odboček a všech slávistů 26.června!
Nebýt Slavie a slávistů, byly by možná Rožďalovice jedním z nenápadných, dalo by se říci až polozapomenutým městečkem, u nějž někteří ani pořádně nevědí, kde leží. A dokonce jsme už i zažili, že si je tu a tam pletou s Horažďovicemi v jihozápadních Čechách. Takže uveďme nejprve, že Rožďalovice jsou městečkem na pomezí nymburského a jičínského okresu a pro návštěvníky jsou  mj. i dobrým východištěm i do Českého ráje, na Jičínsko; blízko se nachází i stále populárnější obec Dětenice s proslulou knajpou! I když nezapomínejme, že Rožďalovice se významně zapsaly do českých dějin i dvěma svými rodáky – nakladatelem a knihtiskařem Jiřím Melantrichem z Aventina či zakladatelem vědecké pedagogiky Gustavem Adolfem Lindnerem. A majestátný kostel na vršku nad městečkem je i jedním ze symbolů aktivní odbočky!
Rožďalovičtí právem vévodí trojici v současnosti největších a nejvýznamnějších odboček, k níž patří ještě západočeské Klatovy a Žilov. A jen pohled do jejich ročního kalendáře dokazuje, že odbočka Slavií doslova žije a díky ní bohatým životem i město a celé bližší i vzdálenější okolí! Dokazují to třeba tradiční Slávistické čarodějnice, kde nejde jen o populární pálení Morany a opékání buřtíku v do dálky viditelné vatře, ale i o bohatý celodenní program, kde kralují především ti nejmenší. Podobně na ně myslí i pravidelný předjarní maškarní bál, kde odpolední program je ozářen nadšenými očky natěšených dětí! Výroční valná hromada je pak tradičně spojena s besedou a následnou mikulášskou zábavou. Se sportem jsou spojeny všechny tradiční svátky, jejichž slávu aspoň český a moravský víkend udržuje – poutě a posvícení. Pouťové a posvícenské vzájemné přáteláčky se sousedními spřátelenými městy, účast na turnaji v Černém Dole. Zdařila se i setkání a utkání s vděčnými Holanďany, pravidelně je už vítali na turnaji na chorvatské Istrii, kde byli ve své kategorii i vítězem jednoho z ročníků mezinárodního turnaje rekreaček – Jadran cup! Mohli bychom vyjmenovávat další a další aktivity, ale zapomenout nesmíme ani na jejich pravidelnou účast na doslova vysezených místečkách na tribunách Edenu i zájezdy za vzdálenostně přijatelnými soupeři při evropských fotbalových soutěžích, kdy vlastní autobus Rožďalovic je v krátkosti beznadějně vyprodán! ZATÍM posledním, zdařilým zájezdem byla vloni cesta na sever Francie, do níž v rámci zápasu v Lille zařadili i návštěvu „mademoiselle Paris“…
A pokud mluvíme o Rožďalovických, nesmíme zapomenout ani na jejich unikátní klubovničku. Co se jen na ní nadřeli a nejbližší okolí centra tak zdravě oživili! Hrozilo totiž i to,že se domeček rozpadne nebo se stane útočištěm těch méně přizpůsobivých živlů – a tady slávisté doslova vytrhli městu obří trn z paty!!! Klubovnička je jejich druhým domovem, který musí obdivovat každý – stačí si jen přečíst ohlasy po Setkání, kde byly její prostory ranním hostitelem všech, kteří na 10.Setkání vydrželi ještě do dalšího dne! A klubovnička bude i hlavním místem oslav 10.jubilea, kde jako první přislíbil účast i trenér béčka Pavel Řehák!
Dobi