PAMĚTNÍ DESKA JAROSLAVU HAUSMANOVI ODHALENA

20160821_123422Sazená – jméno obce ležící nedaleko takřka posvátné hory Říp asi nikomu – až na příznivce červenobílých barev – mnoho neřekne. V neděli 21. srpna 2016 došla naplnění snaha historické sekce Odboru přátel, aby tamnímu rodákovi MUDr. Jaroslavu Hausmanovi, spoluzakladateli pražské Slavie, byla odhalena pamětní deska.

20160821_105127Houževnatý sportovec vlastně zakládal Slavii natřikrát. V roce 1892 byl u vzniku Akademického cyklistického odboru při Literárním a řečnickém spolku Slavia (ACOS). Když pokrokový spolek rakouské úřady za dva roky rozpustily, vydupal roku 1895 ze země Sportovní klub Slavia, tehdy stále primárně cyklistický. Názorové rozepře mezi jeho členy přivedly brzy Slavii na pokraj krachu, ale Hausman šel za svou ideou slávistického sportování dál – již následující rok prosazuje ustavení silného odboru fotbalového, který vdechl Slavii nový elán. Peripetie vzniku jako kdyby předznamenaly celý další život klubu – sláva i úpadek si v něm mnohokrát podávaly ruku, ale zánik prostě nemá šanci. Jedno a čtvrt století nepřerušené existence je toho důkazem. I díky Jaroslavu Hausmanovi, pozdějšímu úspěšnému lékaři, se zrodilo úsloví o věčnosti Slavie.

20160821_11021620160821_111956Samotnému odhalení pamětní desky na budově obecního úřadu, která vedle Jaroslava Hausmana připomíná i další významné sazenské občany – operního pěvce Lva, astronoma Strnada a malíře Slabého – předcházelo slavnostní shromáždění v historickém sále radnice. Projevům starosty obce Karla Nešetřila a generálního ředitele SK Slavia Praha – fotbal, a. s. a předsedy Odboru přátel Martina Kroba naslouchalo početné publikum, v němž vedle slávistických příznivců a hráčů místního mládežnického fotbalového týmu bylo možno zahlédnout i paní Petrovou, vnučku slavného rodáka a jeho praneteř Marii Vinšovou.

Příjemné dopoledne, za něž je třeba poděkovat radním obce Sazená a příbuzným Jaroslava Hausmana, bylo zakončeno návštěvou rodného statku „otce zakladatele“, kam návštěvníky pozval Vlastimír Vinš, Hausmanův příbuzný a šéf místního fotbalového klubu.

– VV –

 

2 thoughts on “PAMĚTNÍ DESKA JAROSLAVU HAUSMANOVI ODHALENA

 1. Michal Dobiáš

  Málokdy a málokde jsem zažil něco tak upřímného a srdečného jako právě v Sazené. Je vidět, jak hluboko tam zapustila kořeny hesla Otců zakladatelů OP – Přátelé Slavie, přátelé mezi sebou! A znova musím opakovat I slova velkého Čecha a Slovana (i když se Slavií přímo nesouvisejí) – MOJE BARVA ČERVENÁ A BÍLÁ, DĚDICTVÍ MÉ – POCTIVOST A SÍLA!!!!

  Reply
  1. Michal Dobiáš

   Tím Čechem a Slovanem byl samozřejmě KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ!!!

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..