POSLEDNÍ DEKÁDA LEDNA – TŘI VÝROČKY NA ODBOČKÁCH SPOJENÉ S BESEDAMI

ODBOČKA Z MNÍŠKU POD BRDY OSLAVILA 30 LET SVÉ ČINNOSTI
Až do vzniku odbočky ve Veleni byl Mníšek pod Brdy odbočkou nacházející se nejblíže k Praze, k matce měst i sídlu oprávněné modly všech slávistů.

A bylo to i pořádně znát, především díky neúnavnému patronovi odbočky, nezapomenutelnému Mílovi Náhlíkovi, kdy se zde odehrávaly nezapomenutelné hlavní akce – tradiční karneval nebo zabíjačka pořádaná ve spolupráci s jeho Vojenskými stavbami – metro, kde se proslavil jako předák tzv. barabů – stavitelů pražského metra.

Jeho náhlá smrt zasáhla všechny, kteří si tohoto svérázného slávistu oblíbili, nejvíce však určitě mnišecké slávisty. Co s odbočkou dále? Ale ne, nebojte se, štafetu po svém patronovi obětavě převzali další, zejména př. Svoboda, Dvořák a Vidner a odbočka pokračovala v bohulibé činnosti dále. Jen snad přesunuli svoje zázemí z někdejší oblíbené Velké hospody přímo na náměstí do prostor mníšecké sokolovny, kterou najdete těsně nad náměstím. Akce pokračovaly dále, a tak Mníšečtí letos píší již 30.výročí své bohaté činnosti.

Výroční schůze odbočky se tedy konala – stejně jako v posledních letech – v sále mníšecké sokolovny. A jak už je tradicí, schůzi spojují i s besedou s některým z internacionálů Slavie. Volba letos padla na Františka „Boby“ Zlámala, sympaťáka mezi brankovými tyčemi, na jehož působení ve Slavii, ať už jako hráče nebo pozdějšího maséra Slavie všichni s úctou vzpomínají. A svoji pověst potvrdil i vystoupením a odpověďmi na četné dotazy fanoušků i v Mníšku, a to 21.ledna.

Nesmíme však zapomenout na vlastní průběh členské schůze, které jako vždy vévodí pečlivě připravená výroční zpráva. Pravidelné cesty do Edenu, malé mníšecké fotbalové derby Slavia – Sparta, kde slávisté vloni opět zvítězili, tentokrát 4:2, vánoční turnaj ve stolním tenisu, který přivítal 30 účastníků, nohejbalová klání.

I pro Mníšecké je vrcholem každoroční účast na Setkání odboček, kde se mohou pyšnit i příčkou nejvyšší v minulosti. Vloni, v nedaleké Nečíni trochu nešťastně vypadli ve čtvrtfinále, ale to je neodradí od účasti na Setkání letošním, kdy se chystají do Plas, aby si zde zpestřili možnosti poznání tohoto koutu naší vlasti i o nabízený nocleh.

Přiznejme, že velmi vážně uvažovali o tom, přijmout kandidaturu na pořádání letošního Setkání jako vyvrcholení oslav 3é let odbočky, ale Žilovští byli rychlejší a konkrétnější. Ale není všem dnům konec a jistě vymyslíme společně způsob, jak se případně  připravit na některý z příštích ročníků.

Nesmíme však zapomenout na stěžejní akci mníšecké odbočky. Letos (pokud nepočítáme přípravný ročník) se jedná již o 30.ročník karnevalu a nedělního dětského karnevalu. Zábavy pro svoje členy pořádají i další odbočky –jmenujme třeba Příbram či Lovosice, významně třeba pomáhají i Nečínští při sportovním plese. Ale dětskými maškarními reji se mohou pyšnit jen dvě odbočky – vedle Mníšeckých i Rožďalovičtí. Každý, kdo někdy zažil rozzářené dětské oči při takovéto zábavě, pochopí ten obrovský kus záslužné práce, kterou pro město a okolí takováto akce přinese! I za to patří Mníšeckým náš obrovský dík!

Letošní „dospělý“ karneval je připravován a jeho zázemí obětavě zajišťováno nejaktivnějšími mníšeckými slávisty na sobotu 18.února. Termín, který má ve svém diáři zaznamenám nejeden nedočkavý slávistický fanoušek! To totiž začíná Slavia jarní půlsezónu v blízké Příbrami! Což se třeba při cestě zpět v Mníšku zastavit a podívat se, jak to Mníšečtí stále úspěšně zvládají?

ŽILOVSKÁ ODBOČKA ODBORU PŘÁTEL SLAVIE OSLAVILA 5.VÝROČÍ
5.VÝROČÍ ZÁSLUŽNÉ ČINNOSTI ODBOČKY VYVRCHOLÍ 23.ČERVNA SETKÁNÍM ODBOČEK
ZDAŘILÁ BESEDA SE ZÁSTUPCI SK SLAVIA PRAHA FOTBAL, A.S. BYLA OZDOBOU SLAVNOSTNÍ SCHŮZE

Když se v roce 2007 zakládala v západočeském Žilově nová odbočka OP, jen málokdo tušil, že se záhy vyšvihne mezi nejaktivnější odbočky Odboru přátel Slavie. Tato odbočka je totiž mezi ostatními určitým unikátem. V mateřské obci (ta píše svoji bohatou historii již od roku 1250 a v její historii najdeme i zmínky o obraně Karlštejna Žilovskými nebo o hornických a zemědělských tradicích obce) sídlí jen zlomek členů odbočky. Ti se rekrutují především z dalších obcí malebného severního Plzeňska (Manětín, Horní Bříza, Kaznějov, Plasy, Dobříč, Třemešná), ale i ze samotné Plzně a míst na jih od krajského města… Díky obětavým organizátorům odbočky, z nichž se Pavel Moulis vypracoval i do celostátního výboru OP a předseda Ing.Tegl reprezentuje onu zmíněnou žilovskou menšinu, se odbočka stala jednou z nejzářivějších hvězd na slávistickém nebi!

Besedy v útulném žilovském sále, které vždy provází kulisa historických panelů o Slavii i s dokumentací akcí Žilovských, patronát Západočecha Františka Dřížďala, jehož nečekanou kariéru náhle zastavil jeden zákeřný faul, vždy nějaký ten originální nápad, ať už to je doplnění aleje pod obcí sadbou mistrovských lipek i lip naděje, pečlivě připravená soutěž ve střelbě (kde jinde hledat střelecké tradice než na Plzeňsku?) či replika originálního samostřílu, jímž Žilovští za husitských válek pomáhali bránit hrad Karlštejn a z nějž si vystřelil i „Čaroděj“ Vaniak, nebo originální vzpomínka na statečného kamaráda Petra Dünghübela, kde ani nezdolná duše mladého sportovce nedokázala odolat nemoci z nejstrašnějších. Na jeho památku je pořádán každoroční Memoriál v malé kopané a stále se prohlubuje spolupráce s dětskou onkologií nemocnice v Motole, která vrcholí každoroční sbírkou a spoluprací s organizací Donor. A nesmíme zapomenout ani na upřímné přátelství s odbočkami v Příbrami a Klatovech, kdy vzájemné návštěvy na jednotlivých akcích jsou samozřejmostí!

Na pátek 27.ledna 2012 tak naplánovali Žilovští slavnostní schůzi a očekávali, zda se podaří ji vyšperkovat vedle tradičních zástupců vedení a sekretariátu OP i účastí zástupců SK Slavia – fotbal, a.s.. A určitě nebyli zklamáni. S úderem 18.hodiny posílilo téměř zaplněný žilovský sál trio hostů z fotbalové Slavie – ředitelka komunikace Mgr.Nouzáková, člen realizačního týmu Martin Poustka a hráč ligového týmu Zbyněk Pospěch. Přijeli obětavě přes náhlý nástup zimy do Čech, i když k severnímu Plzeňsku byl mráz a sníh milosrdný, ale především přes povinnost cestovat následující ráno k přáteláčku do Bratislavy.

Po úvodním představování se se rozvinula čilá beseda, kde se přítomní fundovaně ptali na vše, co se milované Slavie týká. Na Mgr. Nouzákovou směřovaly dotazy ohledně tak potřebného zázemí pro fanoušky – vedle informací o připravovaných změnách struktury oblíbeného Poločasu se přítomní dovídali  i o dalších akcích pro fanoušky, o ne vždy komfortním postavení Slavie v areálu v Edenu, o problémech s nabídkou a prodejem suvenýrů i o problémech, které právě Slavii přinesl nově schválený tzv. loterijní zákon i s ohledem na dosavadního sponzora Slavie, Synot Tip.

Martinu Poustkovi příslušely informace o stávajícím kádru, o nadějích, posilách i o vývoji v mládežnických kategoriích, o něž se Slavia vždy oprávněně mohla opírat a kde každý zároveň cítí fakt, že o mnoho nadějných fotbalistů Slavia v posledních letech netakticky přišla, což by se už určitě stávat nemělo.

Příjemně překvapil svým vystoupením i Zbyněk Pospěch, který však má v současnosti snad jen přechodné problémy způsobené zraněním. Vyprávěl o svých působeních v domácích i zahraničních klubech, rád vzpomíná například na působení v Liberci, naopak doslova černou můrou byla jeho epizoda v brněnském fotbale, kde především kvůli tvrdohlavosti agenta nemohl dlouhý rok hrát a přestup do Slavie po vyřešení celé kauze bral jako dar z nebes. I díky tomu se chce Slavii odvděčit poctivými výkony a za důvěru se odměnit dalšími úspěšnými starty. K tomu mu všichni upřímně popřáli především brzké uzdravení. S fotbalem začínal v rodné Opavě a věří, že se po sklonku kariéry do slezské metropole vrátí a pomůže nějakou formou „bílému městu“ k návratu na ligové výsluní!

HVĚZDOU VELEŇSKÉ VÝROČKY SLÁVISTŮ BYL IVO KNOFLÍČEK

Zaplněný sál veleňské restaurace U Arazimů, která je mimo jiné oblíbeným zázemím členů odbočky Odboru přátel Slavie ve Veleni, se v sobotu 28.ledna stal dějištěm výroční schůze místních slávistů spojené s besedou s internacionálem Ivo Knoflíčkem.

Veleňská odbočka má mimo jiné nepominutelný primát. Vzhledem k tomu, že se v Praze nikdy nedařilo sestavit plně organizovanou skupinu aktivních slávistů, pro které se od počátků Odboru přátel vžil název odbočka, jsou Veleňští odbočkou, která se nachází nejblíže sídlu milovaného klubu a ve svých řadách má i několik Pražáků. Zeměpisná poloha odbočky však zdaleka není jediným pozitivním rysem této party, která si za prvních pár let své existence získala oprávněně svoje renomé a významně tak propaguje i domovskou obec, jejíž erb je i součástí symbolů odbočky.

Po zkušební premiéře v roce 2010 byla vloni Veleňská pentle a dětská Veleňská pentlička již uznávaným pojmem nejen mezi slávistickými akcemi. Jedná se o důmyslný systémově připravený turnaj, kdy každá vylosovaná dvojice si vzájemně střídá úlohu střelce a brankáře a vítězové pak procházejí dále sítem pavouka až do finále. A již nyní Veleňští znají termín letošní pentle na místním fotbalovém hřišti, kdy je postaráno i o dobrou náladu a kvalitní občerstvení. Bude jím sobota 16.června.

Veleňští však ve své partě oprášili i další tradiční český sport – kuželky, které pomalu převálcovává světovější bowling. Jsou však i pravidelními účastníky turnajů v bowlingu, které pořádá spřátelená odbočka v Kolíně, pro něž se vžil název Slávistické bowlení. A i pro ně je vyvrcholením slávistického sportovního a společenského roku tradiční Setkání odboček a dalších slávistů, kde jsou vždy spolu s přáteli z České Lípy propagátorem trochu modifikovaného coubertinovského hesla „Není nutné (za každou cenu) zvítězit, ale zúčastnit se!“ A v horizontu dvou tří let uvažují i o tom, jak přilákat tuto velkolepou akci i do Veleně!

Nejen vzpomínkám a bilancování při tradičně vynikající gastronomické kulise žil sál U Arazimů. Veleňské do této doby stále trápil jeden restík. Dosud se nikdy nepodařilo přilákat některého hráče na kvalitní besedu. Tu na poslední chvíli pozvaný hráč onemocněl, ondy se na poslední chvíli musel omluvit pro náhlé zaneprázdnění povinnostmi, a tak jedinými hosty bývali tradiční zástupci vedení a sekretariátu OP z Prahy a spřátelené odbočky z Kolína.

Letos se však i toto podařilo zlomit. Když se otevřely vstupní dveře do sálu a v nich se objevil internacionál a dnes i trenérský asistent slávistického béčka Ivo Knoflíček, spadl všem kámen ze srdce a mohli si odškrtnout poslední nesplněný úkol. A beseda s nejlepším střelcem ligy ročníku 1984-85 (s 21 góly za Slavii, s níž je dodnes nejen profesně, ale i srdcem svázán) a úspěšný reprezentant Československa, kde vyvrcholením jeho kariéry byla jistě účast na MS 1990 v Itálii, kam po otevření hranic zamířily desetitisíce fanoušků od nás.

Upřímná beseda daleko přesáhla odhadovaný čas a hovořilo se především o současnosti, o mladých nadějích ve slávistických družstvech i o naději na postupné zlepšování stavu, kdy se naštěstí v loňském pololetí Slavia probudila z agónie. Vzpomínal však i na svůj útěk a následnou emigraci po soustředění v SRN v roce 1988, kdy podlehli spolu s Kubíkem ani ne tak „pozlátku západu“, jak psával tehdejší tisk, ale spíše potvrzení známého pravidla „sliby-chyby“, kdy agenti, kteří je odlákali, po zjištění, že oba fotbalisty čekala 18-měsíční pauza od fotbalu, se tak nějak vytratili… Místo slibované Anglie pak byl vděčný za možnost zahrát si „aspoň“ Bundesligu v St.Pauli a Bochumu a po angažmá v rakouském Steyru se vrátil do Čech. Faktem bylo, že ve druhé polovině 80.let se již vrátka na Západ tak trochu pootvírala, ale v případě Ivo Knoflíčka stál v cestě tehdy všemocný šéf fotbalu Rudolf Kocek z armádní Dukly a rozjednanou transakci šmahem smetl se stolu…

Na četné dotazy následovala fundovaná a vtipná odpověď, hovořilo se i rodinné vinařské tradici Ivo Knoflíčka – vždyť jeho rodné Šardice a dobré víno patří mezi známá synonyma!
Ivo Knoflíček oslaví 23.února svoje padesátiny a mezi předčasné gratulanty se zcela neformálně připojili i veleňští slávisté a upřímným blahopřáním a předáním dárků bylo toto krásné slávistické odpoledne ve Veleni zakončeno.

Dobi