Před 30 lety nás navždy opustil Vladimír Menšík

Vladimír Menšík

Představovat podrobněji oblíbeného vypravěče, baviče, ale především vynikajícího herce, Vladimíra Menšíka (*9. 10. 1929 Ivančice – +29. 5. 1988 Brno) by bylo určitě nošením dříví do lesa. Takoví umělci z lidu a pro lidi seuž  snad ani nerodí. Dokázal zahrát roli vážnou, ale i zobrazit postavy, kde se člověk mohl smát po každém výroku. Nezapomenutelné byly také jeho televizní Silvestry.

Už asi mnoho lidí neví, že byl rodákem  z kraje dobrého vínečka (nikdy se netajil láskou k tomuto ušlechtilému nápoji), z Ivančic, tedy ze stejného města, jako byl slavný Alfons Mucha. I když vystudoval průmyslovku, vždy toužil po prknech znamenajících svět. Jeho velkým hendikepem bylo však astma, které pociťoval již jako středoškolák (stačilo prý, aby prošel  kolem čerstvě natřeného plotu a nastaly problémy. A astma ho vlastně také předčasně zahubilo.

Ještě méně lidí už možná ví, že byl i celoživotním věrným slávistou. Při obrodě Slavie spolu s dalšími herci-srdcaři vždy rád přijal pozvání třeba na akce Slávisté Slavii. A ještě méně lidí si zřejmě připomene Večery s Vladimírem Menšíkem přímo na Slavii. Jeden z funkcionářů slávistických pozemkářů, pan Lahoda, pomáhal hledat možnosti, jak vylepšit tehdy věčně děravý rozpočet Slavie, pobavit lidi a ukázat jim, čím vším je naše Slavia jedinečná!  Uvědomil si, že velké předsálí před hlavní halou by se dala využít a zkusil to právě s Vladimírem Menšíkem, který ochotně přislíbil pomoc své Slavii! Na plochu tohoto předsálí se jednoduše nastěhovaly „spartakiádní“ lavičky a představení mohla začít. Jako členové pořadatelské komise jsme vždy rádi a nezištně na „lahodiádě“ vypomohli; bývaly to nádherné večery. Vladimír Menšík si přizvával i svoje herecké kolegy, i když zlí jazykové tvrdili, že je hned tak ke slovu nepustil!

            Věnujme tomuto vynikajícímu herci i velkému slávistovi tichou vzpomínku!

                                                                                                                                  Dobi

2 thoughts on “Před 30 lety nás navždy opustil Vladimír Menšík

  1. Pavel Rathousky

    Humor pana Menšíka nám chybí,třeba jeho silvestrovské kousky jsou nazapomenutelné.

    Reply
  2. Máme Vás stále rádi Pane Menšíku.

    Pan Menšík byl ,je a bude stále s námi. Budou se z něho a jeho díla těšit i generace které příjdou po nás.Děkujeme za všechno Mistře.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..