PŘELOM LEDNA A ÚNORA – ŘADA AKCÍ NA ODBOČKÁCH

Zimní období je časem bilancování a výjimku netvoří ani ty naše odbočky, které si každoročně plánují svoje výroční sněmování právě na zimní měsíce. A letos k nim navíc přispěly i ohlasy o úspěšíchi výjezdních zasedání Univerzity Slavia, která odbočky stále více lákají k pozvání profesorů k některému tématu. .

UNIVERZITA SLAVIA POPRVÉ VE VELENI

TRADIČNÍ VÝROČNÍ VALNÁ HROMADA ÚSPĚŠNÉ ODBOČKY OP SLAVIA VYVRCHOLILA UNIKÁTNÍM VZDĚLÁVACÍM PROJEKTEM – UNIVERZITOU SLAVIA

Nejen v okolí severovýchodního okraje Prahy se u mnoha lidí stalo jméno obce Veleň pojmem. Velkou zásluhu na tom má odbočka Odboru přátel Slavie, která se za několik let své existence vyšvihla mezi nejaktivnější odbočky příznivců milovaného klubu. Sešívanou vlajku s velkým nápisem VELEŇ vídáme na každém domácím zápase Slavie v pražském Edenu, Veleňští se zúčastňují i některých akcí dalších odboček Slavie, například bowligových turnajů družstev i dvojic v Kutné Hoře či cyklovýletu Rovina u Kolína, které pořádá spřátelená odbočka z Kolína, do bowlingové ligy se zapojili i doma. Ani vloni nechyběli na tradičním Setkání slávistů, které se za účasti 24 odboček konalo vloni poprvé na Moravě. A jsou všemi ostatními přáteli vítáni jako ti, kteří účast na Setkání vždy berou i jako významnou společenskou záležitost nejen díky turnaji v malé kopané, ale i jako kulturní a poznávací událost. Zapomenout však ani nesmíme na loňské veleňské Slávistické grilování, kdy za krásného počasí vhodnou formou uzavírali prázdninové dva měsíce! Je tomu tak trochu i proto, že v odbočce najdeme i řadu mladších i nejmladších tváří a i na ně ve Veleni myslí!

Vyvrcholením pak je vždy stále oblíbenější Veleňská pentle. Začátkem června se do Veleně sjíždějí dvojice dospělých a s nimi i děti, pro něž je připravena Veleňská pentlička. Jedná se originální soutěž, při níž si oba členové dvojice vyměňují roli střelce a brankáře a ten lepší podle losovacího pavouku postoupí až do finále. Loni organizátoři řídili soutěž za účasti 64 dospělých a 32 dětí. I díky sponzorům byli účastnící odměněni hodnotnými cenami a suvenýry.

Letošní výroční valná hromada připravená na sobotu 1.února tradičně do restaurace U Arazimů byla orámovaná dvěma speciálními body – byla vyhlášena jako volební a na vlastní valnou hromadu navazoval projekt Univerzita Slavia.

Po zprávě o činnosti přednesené př. Tomčišinem následovaly volby. Přesněji řečeno, jednomyslné potvrzení dosavadního výboru provázené zaslouženým potleskem. Následovaly pozdravy hostů, kdy vedle zástupců z Libiše a z Kolína spolu s nimi přijeli i přátelé ze vzdálenějšího Brandýsa nad Orlicí,

Na 15.hodinu pak byl naplánován další z výjezdních seminářů Univerzity Slavia. Profesorský sbor tentokrát reprezentovali předseda OP ing. Krob, člen výboru OP Dr.Dobiáš a novinář a spisovatel V.Zápotocký. Hlavním tématem byla zřejmě zatím nejoblíbenější tématika – 100.výročí narození Josefa Bicana. Více než dvě hodiny byly věnovány jedné z největších hvězd československého sportu, fenomenálním fotbalovému střelci, slávistovi Josefu Bicanovi.

Zapomenout však ani nesmíme na prostředí veleňské restaurace U Arazimů. Obsluha jako vždy na jedničku. A přidáme-li k tomu výborný gulášek na závěr, jakož i pestré mísy na stolech, za jejichž „obsah i provedení“ patřil upřímný dík všech účastníků veleňské ženské části, která i touto formou odvedla pro odbočku vynikající a poctivý kus práce! Takže – 1 únor přinesl pro každého jen ty nejlepší, nezapomenutelné zážitky!

UNIVERZITA ZAVÍTALA OPĚT I DO KLATOV

Západočeské královské město, které proslulo pěstováním karafiátů, katakombami pod náměstím i historickou lékárnou U bílého jednorožce, je stále sídlem jedné  našich nejaktivnějších a nejpočetnějších odboček. Drží primát v podobě prvního výjezdního semináře Univerzity Slavia a tento primát obnovila i letos, protože do Klatov zavítala Univerzita poprvé i ve druhé sérii. A o tom, že se páteční večer 24.ledna pořádně protáhl, svědčí i příjezd pražských profesorů domů až po půlnoci. A fakt, že se zúčastnili i zástupci spřáteleného Žilova, snad ani nemusíme zdůrazňovat!

MNÍŠEK SNĚMOVAL ROVNĚŽ 1.ÚNORA

Trochu se nám ty akce v první únorový víkend překryly – na stejné odpoledne, na kterou si naplánovali svoji výročku Veleňští, měli připraveno svoje každoroční sněmování i přátelé z Mníšku pod Brdy. Ale díky př. Čapkovi nezůstali ani letos „sirotky“, když navíc jeho účast posílil i člen výboru OP př.Ing.Havlíček. Tradiční karneval a dětský karneval, který navazuje na nezapomenutelné návštěvy party „barabů“ – budovatelů pražského metra vedené snad až legendárním př.Mílou Náhlíkem, jsou i nadále hlavním bodem činnosti Mníšeckých. A přidáme-li k tomu vlastní sportování členů odbočky ve stolním tenise a rekreačním fotbale, můžeme opět jen opakovat – Mníšek stále žije!

DALŠÍ AKCE NA OBZORU – BRANDÝS/ORL., ŽILOV, CHOMUTOV

Předjarní akce odboček budou pokračovat. Na pátek 7.února požádali slávisté z Brandýsa nad Orlicí o speciální seminář Univerzity Slavia, kde by chtěli připomenout 50.výročí OP, ale zdůraznit i periodu působení pana Borise Korbela ve Slavii. Týden nato se připravuje útulný sálek v Žilově na výroční sněmování tamější odbočky a konečně v sobotu 15.února se slávisté z odbočky Chomutov chystají na žákovský turnaj místního FC Chomutov, kde jejich pomoc je tradičně více než výrazná! Další výjezdní semináře Univerzity Slavia pak připravují v nadcházeících týdnech i v Rožďalovicích a v Žilově. A Příbram? Ještě není znám jejich termín vždy zdařile připravené VVH. A k tomu dodejme, že i svátek spojovaný s příchodem jara, den sv.Josefa, je i termínem první letošní příbramské slávistické zábavy!

Dobi