První vandr OP Žatecko

Jednoho krásného, slunečného, květnového víkendu jsme se vydali na vandr do nedaleké obce Rabštejn, proslulé stejnojmenným hradem.

I když se počítalo s větší účastí, sešlo se nás nakonec „pouze“ 5. Cestovali jsme dvěma způsoby. Jedna parta jela z vlakového nádraží Žatec do zastávky v Žihlích. Odtud již pokračovala po svých – se zastávkou ve známém kiosku v Poustkách – po žluté a červené turistické trase dlouhé asi 9 km.

Vzhledem k nedostatku času jela druhá skupina autem. V Rabštejně jsme se střetli, kde jinde než v hospůdce. Kdo chtěl, využil páteční akce Noc kostelů k prohlídce místní svatyně. Po náročném putování jsme se všichni uchýlili do Penzionu U Laury, kde jsme se nachomýtli k veselému country večeru. Prostředí příjemné a písničky známé, takže jsme si všichni bez problému zabékali. První den však byl také ve znamení notného popíjení, takže jsme si lehli tam, kde jsme si ustlali. Někdo na louce, jiný ve vojenském bunkru, další na terase či v autě.
I přes náročný večer jsme však všichni v sobotu vstali celkem brzy, opláchli se pod pumpou, nebo v řece Střele. Po krátké snídani jsme vyšli na túru po naučné stezce kolem Rabštejna. Viděli jsme různá geologická tvarování přírody, zvěř, květenu i staré vojenské opevnění. Fotili jsme o závod, a to převážně „živé obrazy“ s naší vlajkou, což bylo hlavním cílem výpravy. Zpět do Rabštejna jsme dorazili přesně na oběd. Pak jsme se přesunuli opět do kiosku v Poustkách, kde jsme se posilnili po vykoupání ve zdejším rybníku a pokračovali do obce Nový Dvůr, kde jsme hodlali shlédnout hokej Česko – Finsko. Vzhledem k nepříjemné obsluze jsme se přesunuli do Žihle, kde jsme viděli i finále Ligy mistrů. Po dlouhém a vyčerpávajícím dni jsme se vydali ulehnout ke spánku pod kámen zvaný Dědek. Cestou, posilněni alkoholem, jsme si zazpívali i pár našich sešívaných chorálů. Z toho měli jistě viktoriáni ze Žihlí radost.

A v neděli cesta domů. Víkend, včetně počasí, byl opravdu nádherný a doufám jen v to, že i nadále budeme v podobných akcích pokračovat, snad i v početnějším obsazení.

Jakub Rázek
předseda OP Žatecko