Reakce na podivnou soutěž

Otevřený dopis člena Odboru přátel redaktorovi MF Dnes panu Valouškovi jako reakce na vypsání soutěže ‚Čtenáři MF Dnes a iDnes vybírají nové jméno pro stadion v Edenu‘, ke kterému se přidává i výbor Odboru přátel SK Slavia Praha.

Vážený pane Valoušku,

nalezl jsem dne 16.7.t.r. na webových stránkách Mladé fronty Dnes Váš článek s titulem „Čtenáři dál vybírají jméno pro stadion v Edenu, poslali stovky návrhů“ a mohu říct, že jsem jím byl nepříjemně překvapen. Když jsem se ale podíval na jeho staršího bratříčka z 14.7.t.r., který pochází též z Vašeho pera (Čtenáři MF DNES a iDNES.cz vybírají nové jméno pro stadion v Edenu), mé překvapení se změnilo v lítost, děs a naštvání.

Snad každý trochu vzdělanější jedinec ví, že stadion v pražských Vršovicích, konkrétně v lokalitě Eden, od roku 1953 obývá, po administrativním „soudružském“ zabavení zázemí na Letné, fotbalový tým SK Slavia Praha (tehdy šlo o klub s vnuceným názvem Dynamo). Skoro každý také zaregistroval, že před několika lety byl na místě starého slávistického stadionu otevřen stadion zcela nový. Ne každý již pak ví, že stadion nepatří domovskému fotbalovému klubu. Jeho vlastníkem je bohužel subjekt jiný, což přes počáteční chlácholení slávistické veřejnosti, že založení společnosti, která bude stadion stavět a následně provozovat, je jen neškodné organizačně právní opatření, neboť akcionářská struktura nově založené společnosti v zásadě stejně kopíruje akcionářskou strukturu fotbalové Slavie Praha, přineslo záhy řadu obtíží. Výsledkem je dnešní stav, do něhož zapadá i nevkusná soutěž o název stadionu, kterou jste ve spolupráci s momentálním vlastníkem stadionu firmou Natland Group vyhlásili ve Vašem listě. Slávističtí příznivci se cítí být dlouhodobým vývojem situace týkající se „jejich“ stadionu deprimováni, otráveni či alespoň nenadšeni. Teď je dokonce hozen v plen název jejich posvátného území!

Ve Vašem prvním článku nejprve oznamujete, že „Čtenáři MF DNES a iDNES.cz se můžou zapsat do historie českého fotbalu“, pak apelativně vyzýváte „Vy teď máte možnost ho (stadion) pojmenovat“, aby se následně vše bulvárně obrátilo ve frašku: „Může to být docela vtipná rodinná zábava. A je jedno, zda jste příznivci sportu, nebo ne. Zda přejete Slavii, nebo Spartě.“ Tak to, vážený pane, pozor! Jaká vtipná rodinná zábava?! Jaké to gumování klubové příslušnosti ve jménu slouhovství jedné obchodní firmě?! Soutěž samotná a styl, jakým je o ní referováno jsou pro mě, dlouholetého slávistu, naprosto nepřijatelné! Onen stadion se přes snahy komunistických ideologů a novodobých finančníků o zcestná účelová pojmenování (Stadion primátora dr. Vacka, resp. Synottip arena) vždy nazýval – a nepochybně i nadále nazývat bude – Eden. Vymyslet nic jiného nelze! Název je totiž historicky dán. Je proto dostatečně známý a navíc krátký, dobře vyslovitelný a zapamatovatelný, obsahově pozitivní – tedy má nakonec v sobě vše, co by mohlo vyhovovat i komerčním hlediskům. Žádné urážlivé soutěže netřeba!

Jedinou možnou výjimkou, kdy lze uvažovat o ustoupení z historického názvosloví, je pojmenování stadionu po významném slávistickém hráči. Již při výstavbě nového stadionu v Edenu se slávistické fanouškovské organizace zasazovali o to, aby došlo k jeho pojmenování po slavném útočníkovi Pepim Bicanovi. Komerční hledisko však vyhrálo. Dá se samozřejmě očekávat, a zástupce Natland Group to ve Vašem prvním článku potvrzuje, že název stadionu v Edenu opět brzy ponese jméno firmy, která za tuto možnost zviditelnění zaplatí a žádná „vtipná rodinná zábava“ na tom nic nezmění.  Uvažovat tedy o dočasném pojmenování stadionu po slavném slávistickém hráči je při tomto náhledu na věc krajně nevhodné, ba neslušné.  Zde přichází do úvahy až jednání s novým „majitelem“ názvu stadionu, zda by nechtěl uvažovat naznačeným směrem.

Píšete také, že majitelům stadionu v Edenu se líbí myšlenka čtenářů MF DNES, že by se mohl pojmenovat nejen stadion, ale i jeho jednotlivé tribuny. Je smutné se dočítat o tomto nápadu jako o novince z hlav Vašich čtenářů. Organizace fanoušků fotbalové Slavie se snaží o pojmenování tribun po slavných hráčích dlouhodobě, bez valného pochopení vlastníků!

Vážený pane Valoušku a pánové z Natland Group, je zarážející, jak velkou míru necitlivosti a netaktnosti jste svou všelidovou soutěží o název stadionu v Edenu projevili vůči slávistickým fotbalovým fanouškům. Oni mají v Edenu takřka šedesát let svůj chrám, oni co čtrnáct dnů do něho s radostným očekáváním zavítají. To oni, když už se chcete někoho tázat na jméno stadionu, by měli být Vašimi respondenty. Není to nic složitého, stačí se obrátit na jejich organizace.

S pozdravem
dr. Vlastimil Váňa
člen FO SK SLAVIA Praha – Odboru přátel
Praha