RNDr. MICHAL DOBIÁŠ MÁ 70!

Je to neuvěřitelné, ale je tomu tak. Míšovi – populárnímu DOBImu je skutečně dnes, 6. února 2018, 70 let. Protože jsem s ním prožil celou jeho slávistickou kariéru, dovolím si pár vzpomínek.

Již během jeho studií si ho pamatuji, jako fandu, který vždy odněkud přiběhl v průběhu zápasu, zeptal se kolik to je a se slovy „Kluci, já to nestihnul, mám tady ty Jugoslávce…“ hned začal hlasitě fandit. Tehdy průvodcoval po Praze.

Takový je ale po celý život. Stále v letu, aby zvládl to obrovské množství práce, které si – mimo své náročné pracovní povinnosti – dobrovolně na svůj červenobílý hřbet nakládal. Od svého začátku v Odboru přátel prošel mnoha funkcemi. Vždy rád a ochotně přispíval do Zpravodaje, na který později navázaly Červenobílé listy. Těžko by se dalo spočítat, kolik toho vlastně pro naše tiskoviny a v poslední době i pro elektronická media sepsal!

Úžasné vzpomínky mám na všechny Karnevaly, Memoriály Vlasty Kopeckého, zájezdy, nejen na po pohárové Evropě, Turnaje OP v malé kopané, dnes již tradiční Setkání slávistů i na jeho aktivní účinkování v rekreační jedenáctce Odboru přátel. Tam ho, jako pravého beka, při vzájemných přátelácích proháněla reprezentantka Lenka Nekovářová, z mistrovské dívčí slávistické jedenáctky. To byla jedna z mála chvil, kdy při vší snaze opravdu nestačil…

Nebál otevírat kontroverzní témata, ne vždy ke svému prospěchu. V rámci své mnohaleté činnosti ve výboru OP si našel svou parketu v oblasti práce s odbočkami. Dokonce se nechal, ač Pražan, zaregistrovat do Odbočky v Brandýse nad Orlicí. Vždy byl a dodnes je vítaným hostem na odbočkách od Šluknova po Hodonín. Patří mezi „staroslávisty“, stejně tak jako já.  Za jeho největší přínos nejen pro nás, kteří s ním prožíváme již celá desetiletí v těsném kontaktu, ale zejména pro mladší generace, kteří se o historii našeho klubu dozvídají pouze z literatury a doslechu, je podávání informací v souladu s historickou skutečností a tradicemi SK Slavie Praha i Odboru přátel. Je jedním z těch, kteří se nikdy nesrovnali s tím, že dnes je Odbor přátel téměř jen a jen fotbal. Ano, OP vznikl kvůli fotbalu. To je neoddiskutovatelné, ale pod svá křídla vzal a pracoval pro všechny oddíly v klubu sdružené.

Dnešní oslavenec má tři obrovské lásky. Pokud nějakou další přede mnou ta léta netajil. Netroufnu si však určit jeho pořadí oblíbenosti, tak je srovnám abecedně: Dalmatské pobřeží, Severní Čechy, SK Slavia.

Míšo, buď si jist, že určitě máš také celoživotní přátele, mezi které se dovoluji řadit. A nejen my, ale i celá slávistická veřejnost vůbec, Ti upřímně přejeme do dalších let nejenom hodně zdraví, ale i radosti a uspokojení ze všech Tvých lásek.

Míšo: Puno zdravlja i sreće!

Karel Vavřina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..