Rožďalovické čarodějnice opět neměly chybu!

Se jménem v současnosti největší slávistické odbočky v Rožďalovicích na Nymbursku se setkáváme i na našich stránkách často. Ale poprvé se může náš web věnovat jejich jedné z největších akcí v roce – populárním Čarodějnicím, které už mají pověst po širokém okolí městečka, jemuž vévodí majestátný kostel na vršku nad městem směrem k Libáni!

Výjimkou nebyl ani letošní rok, kdy čas účastníků letěl, že jen málokdo sledoval hodinky, až se pomalu začalo stmívat a nastal čas, jak praví česká tradice, k pálení Morany a s ní odsun všeho zlého, co zimní čas přinesl a připravil.

Rožďalovičtí přitom nemyslí jen na sebe, ale i na děti svoje a vlastně všechny děti z městečka a okolí. Stejně jako při předjarním maškarním bálu nebo při Mikulášské. I letos připravili bohatý program her a soutěží pro děti, kde se uplatní jak šikovní, tak i ty děti, které jsou v pohybových aktivitách méně úspěšné. Jmenujme například závody v pytlích, házení kroužků či „kreslení slávisty“ na asfalt přilehlý k areálu. Atrakcí byla i pomoc naší armády, takže se program rozšířil i o sportovní střelbu a projížďku bojovým transportérem. Rožďalovičtí dokáží doslova  vybláznit i sponzory převážně z okolí, takže ceny zdaleka nejsou jen symbolické. Dík patří i našim společnostem  – Slavii hokejové a fotbalové!

Vyvrcholením je každoroční kopání penalt na branku, do níž se vždy postaví někdo z kádru Slavie. Tentokrát patřilo místo v brance Jardovi Starému, kterého do Rožďalovic přivezl – kdo jiný, než Mgr.Ondřej Zlámal, který i zde dokázal, že už spolu s př.Čapkem a Dr.Dobiášem patří nerozlučně ke „svaté trojici“ zástupců z Prahy, kteří vždy rádi přijedou mezi Vás, na odbočky!

V předvečer Prvního máje, skutečného svátku Lásky času, který v Čechách nikdy žádný komerční Valentin nedokáže z našich myslí vypudit, snad každá dvojice pokukovala po nějaké té rozkvetlé třešni, aby se splnil potřebný rituál! Láska však také prochází žaludkem! A i to si dobře uvědomovali Rožďalovičtí i tento rok! Po celou dobu voněly v dolní zahradě chutné pochoutky, kdy si oči ani sliny nemohly vybrat – jemňoučký steak, vynikající domácí klobása či ještě lépe připravená makrela. A k tomu i výborný chléb, kde si člověk musí uvědomit, co vše nám oproti tomu různé řetězce také vnucují.

Vatra se rozhořela, k tomu pár pyrotechnických efektů pečlivě bezpečnostně zajištěných, jak velí dnes tolik diskutovaná vyhláška č.174/1992 Sb.! Krásný efekt lze totiž zajistit i tak, aniž by se kdokoliv musel bát, jako někdy v hledišti, když připravené choreo poruší blázínek, který si myslí, že se nemůže nic stát. Ani jemu, ani jiným nevinným!

Zaujala mě i jedna skutečnost. Mezi nadšenými a rozjásanými dětmi bylo i pár těch, jejichž pleť byla tmavší a oči snědější, než je v kraji mezi Šumavou a Beskydami zvykem. Ale to bylo jediné, čím se možná při pozorném sledování tyto děti či jejich rodiče lišili. I oni patřili do party a jedna holčička si dokonce odnesla prvenství. Žádná, právem zesměšňovaná „čeština“, ale zvučný jazyk bez přízvuku – jako u ostatních, žádná dyskrymynáááce, ale sounáležitost s natěšenými ostatními! Všichni hezky oblečení, jedni z nás! A šlo to i bez Kocábů, Uhlů a indických pseudoaktivistů! Možná, že jsem to viděl až ideálně, ale i z tohoto důvodu jsem vezl domů další hezké zážitky!

Se soumrakem postupně věkový průměr narostl, všechny děti a dětičky usínaly do prvního májového dne roku, a tak dospělí organizátoři měli konečně trochu času i pro sebe. Ani letos svatý Petr nezradil, a tak rožďalovická vatra dlouho do noci symbolizovala nad celým krajem další podařenou akci! Slávistů z nejobětavějších!

Díky Vám, Rožďalovičtí, za všechny! A brzy na shledanou na tradičním, již 10. Setkání odboček v sobotu 26.června, jímž vyvrcholí letošní oslavy 10.výročí této úspěšné odbočky!

Dobi

[nggallery id=61]