Schůzky zástupců Odboček jsou zdárně zpět!

Př. Krob promlouvá k účastníkům

Už to je důkazem, že se renesance těchto schůzek vydařila. Ale začněme pěkně po pořádku.

Bývalo to od vzniku OP až železné pravidlo – výroční schůze (později nazývaná valnou hromadou) s nezapomenutelnými vystoupeními Martina Růžka (zpravidla v lednu či únoru) a poté jedna, v případě potřeby i více schůzek zástupců slávistických odboček (zpravidla na podzim). Tradici si předávaly jednotlivé výbory jako štafetu, ale po poslední schůzce v roce 2013 se usoudilo, že potřebné informace plně obstará elektronická komunikace. Do jisté míry pravda – informace jsou operativní a není třeba hledat vhodný termín. Vše funguje jako po drátkách (pardon, éterem…). Ale právem se objevovaly hlasy, že osobní setkání jsou prostě osobní setkání. Že támhleten človíček v tradiční čepičce přijíždí odkudsi z jihočeské výspy a jiný človíček je doma na možná drsném Severu. A navíc – pro mnohé, hlavně starší zástupce odboček, je internet žel španělskou vesnicí a je třeba hledat  možnosti komunikace dále.  Nový předseda OP MUDr. Michael Janáček si toto uvědomoval, poradil se se zkušenými praktiky a navrhl před posledním jarním zápasem s Jabloncem pokus tuto tradici obnovit. A jak se ukázalo, nápad to byl dobrý. Sešla se padesátka věrných slávistů a měli možnost prezentovat mimo jiné činnost některé z 21 zastoupených  odboček (AREA 114,  Bělá p.Bezd., Beroun,  Božetice, Brandýs n/O, Hodonín, Chomutov, Kardašova Řečice, Kolín, Libiš, Nečín, Písek, Praha-Spořilov, Prachatice,  Příbram, Rožďalovice, Strakonice, Tribuna Sever, Tuchlovice, Vilémov u Šluknova, Žilov) 

Program na pozvánce se soustřeďoval na hlavní dva body: představení nového výboru a pak prezentace jednotlivých odboček, jejich novinek, osvědčených akcí i problémů.  Úvodním slovem tak předseda OP představil jednotlivé členy výboru i kontrolní komise spolu s jejich zaměřením. Zároveň připomněl  i záměry nového výboru, jenž chce mj. napnout svoje síly jak při rozvíjení tradičních aktivit, tak i v oblastech nových. Jedná se třeba o aktivizaci lidí z odboček a přátel odboček, aby se ještě lépe koordinovaly jednotlivé akce a z centra přicházelo co nejvíce pomoci. Koordinovat by to měl ve své kompetenci 2. místopředseda OP př. Moulis. Novinkou je i vznik historické sekce, kterou představil př. Pomikal a zdůraznil, že jsou vítáni všichni znalci historie Slavie i zájemci o ni! Pokračovat budou všechna komuikační média OP: Červenobílé listy, web, facebook, twitter, instagram, ale nově i diskuzní fórum, které bude z části sloužit jen a jen registrovaným slávistům (www.odborpratel.cz/diskuze). Př. Janáček pochválil nový výbor, že je dělný, vstřícný a přináší řadu zajímavých nápadů!  A je rád, když vidí, kolik se nás sešlo!

Zástupci odboček hltali slova předsedy OP MUDr. Janáčka

Nejvíce byli samozřejmě lidé zvědaví a chtěli vědět, co se to vlastně děje kolem CEFC. Př. Krob zdůraznil, že situace je dosud příliš živá, že se jedná o určité kompilované vztahy mezi některými subjekty, že je faktem, že vztahy mezi zúčastněnými bankami a i finančními skupinami jsou  více než složité, jde zejména o působení společností CEFC, J&T a CITIC. Doufá, že fotbalovou Slavie se  problém zase tolik nedotkne. Hráčům zatím výplaty chodí v plné výši. Ale je třeba vyčkat, situaci sledovat a případně reagovat a přijmout příslušná opatření.

Po odchodu př. Kroba došlo na plánované představení činnosti odboček. Potleskem byl nejprve pozdraven doyen schůzky, př. Dlouhý z Bělé, mimo jiné i spoluautor myšlenky Setkání slávistů, jehož 18.ročník se uskuteční letos v Kardašově Řečici. Př.Dlouhý se 30.června dožívá 88 let! Přátelé z „Kardašky“ informovali podrobněji o programu celé akce, kterou bude lemovat i Univerita Slavia v blízkém Pluhově Žďáru, o bohatém doprovodném programu i některá překvapení, která chystají. Ubytovací kapacity jsou už téměř do posledního místečka zaplněny, ale doporučuli i možnosti v blízkém okolí a pro skromnější nocležníky bude k dispozici i tělocvična pro přespání na žíněnkách či karimatkách a ve spacácích. Zároveň počítají s tím, že řada účastníků využije prodloužený víkend k poznání tohoto krásného kouta naší vlasti a bude pro ně připraven itinerář.

Do finiše vstoupily i přípravy letošního Memoriálu Jana Maika, který se uskuteční i letos v Obříství. Po loňském úspěchu se se do Obříství chystají opět přátelé z Bratislavy, vedení nedávným jubilantem Jánem Lužou. Ve stejný den (16. 6.) se uskuteční i tradiční Veleňská pentle, ale je faktem, že najít volný termín je stále těžší a těžší. Obdiv si vysloužili Strakoničtí, kteří jsou dnes (nepočítáme-li Tribunu Sever, která má evidováno 220 členů) s počtem 167 členů nejsilnější „klasickou“ odbočkou, těsně následovanou 140 členy odbočky Rožďalovice! Restart Strakonických (na léto chystají slávistický sjezd Otavy, bude-li dost vody) zaujal nedaleké Prachatice, jejichž zástupce požádal o pomoc při návratu k někdejší slávě, když se slávistům na jihu Čech tolik daří. Nesmíme ani zapomenout na Příbram, která vloni oslavila 50 let své nepřetržité činnosti a př.Stránský připomněl i osud někdejších vězňů z blízké Bytíze, kteří se poté v Příbrami usadili a kteří  se do činnosti odbočky zapojili. Významný je i „trojúhelník přátelství“ se Žilovskými a Klatovskými!Připomenut byl i chystaný 3. ročník výstupu na Říp.

Řada odboček se obětavě stará o svou propagaci, a tak o jejich činnosti víme z ČBL, facebooku i webu. Z další diskuse vypíchněme některé důležité informace, Př. Tomášek z Brandýsa/Orl. požádal o koordinaci besed vzhledem k možným termínům, kdy by mohli být hosté z Prahy k dispozici a slávisté zvláště ze vzdálenějších míst vše připravit. V diskusi se připomněla i jejich tradiční Cykloexpedice – dovolená na kolech, kterou letos nasměrovali na severní Plzeňsko a rádi by vše spojili i s návštěvu Žilova, podobně jako se to vloni podařilo v Rožďalovicích.

Poprvé jsme se mohli třeba setkat se zástupci naší nejsevernější odbočky – Vilémova u Šluknova. Potvrdili, že na samém severu naší vlasti byly vždy vztahy k naší Slavii více než vřelé – vědí třeba o historii odbočky v nedaléké Dolní Poustevně či o odbočkách z druhého našeho severního výběžku, kde výborně fungovávala odbočka v Novém Městě pod Smrkem či Krásném Lese. Vědí také, že v blízkém Rumburku je silná slávistická komunita, její členové však nemají zatím zájem o vstup do OP nebo o spolupráci s Vilémovskými.  Dodejme k doplnění i hlas z pléna, který v reakci připomněl 100.výročí Rumbuské vzpoury – povstání českých vojáků, které také vedlo ke vzniku naší republiky, jehož výročí si připomeneme i my na podzim. A dodal, že snad naopak i tato „rumburská vzpoura“ povede k posílení organizovaných slávistů nejen na Severu! Naopak nejvzdálenější odbočku reprezentoval tradičně populární Sepíšek Myšinský z Hodonína!

Bylo to hezké zahájení krásného jarního odpoledne a všichni se pak z hotelu Slavia přesouvali v natěšené náladě na fotbalový stadión. Bohužel se stalo to, co jsme zažívali i v minulosti. Pokud do Prahy při takovéto příležitosti přijeli do Prahy i ti, kteří nejsou pravidelnými návštěvníky Edenu, dost často to nedopadlo dobře. Výjimkou nebyl ani sobotní zápas s Jabloncem. V poli Slavia nezahrála špatně (jen ta přesnost  střelecké mušky). Ale tentokrát  dost zklamaly zadní řady. Znamenalo to, že i druhé místo bylo tak ohroženo právě Jabloncem, který díky této výhře 3:1 má lepší bilanci ze vzájemných zápasů!

Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..