SK SLAVIA PRAHA – 1892, 1896, 1901 – 3 MILNÍKY!

Co spojuje tyto 3 roky v historii?

Klub SK SLAVIA 119-letý, fotbal 115-letý, hokej 110-letý!

A dodáme-li k tomu i přesná data, bude už vše jasné! 2.listopad 1892, 21.leden 1896, 6.leden 200!.

Vznik ACOS – Akademického cyklistického odboru Slavia byl už definitivně správně fixován na rok 1892, i když se po dlouhá léta slavila kulatá výročí v letech končících trojkou nebo osmičkou – ve stejných letech, jako vznikla Sparta. Založení, jak se říkávalo,  „Malé Slavie“ bylo tak trošku kuriozitou – již dlouhá léta předtím existoval Literární a řečnický spolek Slavia, který byl nadmíru vlasteneckým a ctil tehdejší české národní barvy – červenou a bílou. A fenomén sportu si našel cestu i mezi české študáky, a tak ACOS na sebe nenechal dlouho čekat! A netrvalo to dlouho a české barvy směl hájit už pouze ACOS. Pro rakouské úřady byl původní řečnický spolek až příliš pokrokový, odbojný, český i všeslovanský (jak napovídalo i jméno „Slavia“), a tak potomci Bacha a Metternicha řekli Schluß! Kolečkáři jim asi tolik nevadili a asi byrokrati ani netušili, jak slavná tradice vzniká!

I v Čechách se stále více šířil zájem o „míč kopaný“ a výjimkou nebyli ani slávisté sdružení kolem ACOSu, stále častěji se scházeli třeba na Císařské louce, až vše vyvrcholilo 21.lednem 1896, kdy byl oficiálně založen fotbalový oddíl (odbor). Tomu však ještě předcházela památná schůze.v restauraci U Brejšků – naproti vchodu do stanice metra Národní, na níž byl 31.května 1895 i formálně založen Sportovní klub SK Slavia, čímž se potvrdilo faktické přiklonění ACOS ke sportu (jinak by někdo mohl napadnout, že jsou „jen“ odborem zakázaného a tudíž neexistujícího Literárního a řečnického spolku!)

A třetí datum? Hokej? Ano, slávistický hokej píše svoji historii již 110 let, od 6.ledna 2001! Byli to transformovaní bendy-hokejisté, kteří se rozhodli to zkusit i při hokeji, jak se říkávalo, kanadském! Možná si někteří z nás starších ještě vzpomenou na líčení o hokejových mušketýrech, kdy výběru Čech dominovali právě slávisté! Osobně si vzpomínám na jméno Palouš. A proč se o hokejové Slavii dlouho moc nevědělo? Ta historie byla trochu jiná, oficiální liga se začala hrát až těsně před válkou a Slavia v onom prvním ročníku 1936/37 nešťastně vypadla tím, že se dodatečně rozhodlo o nutnosti baráže a tam překvapivě, v jediném zápase, Slavii vyřadila Mladá Boleslav, která v lize nezískala ani jeden bod… A na návrat pak Slavia čekala dlouhých 57 let! Byly chvíle, kdy byla liga blizoučko, například v roce 1972, jindy se Slavia potácela až kdesi ve třetí nejvyšší soutěži a chod třeba zachránilo jen  sloučení s Tatrou Smíchov v roce 1964! Pak ale přišel rok 1994 a Slavia v baráži spolu se Vsetínem odsoudila k sestupu oba Hradce – ten Králové i jihočeský Jindřichův, aby pak přidala i dva tituly – v roce 2003 a 2008, v roce 2009 pak vítězství v dlouhodobé soutěži.

Zatímco výročí fotbalistů nějak prošlo téměř nepovšimnuto, hokejisté historii uctili ligovým duelem s Plzní, k němuž nastoupili v historických košilích!

Dobi