SLÁVISTICKÁ CYKLOEXPEDICE BRANDEJŠŤÁKŮ JIŽ POOSMNÁCTÉ!

BnoDBrandýs nad Orlicí, to „městečko maličký“ kde se po pobytu u Žerotínů naposledy loučil před celoživotním exilem s milovanou vlastí Jan Ámos Komenský, je už po více než 35 let sídlem stále aktivní slávistické odbočky (11.června oslavili v plné pohodě toto výročí)!  První naše odbočka s právní subjektivitou má za sebou  vždy kvalitní besedy, vlastní sportování , kdy vrcholem je vždy pětiboj s kamarády ze sousední České Třebové,  účast v regionální bowlingové lize, pro veřejnost pořádaná cykloakce Na kole kolem Brandýsa či Silvestrovská vycházka  nebo tradiční posezení i s rodinnými příslušníky  nad tradiční kachničkou při každoročním říjnovém posvícení. To vše je již tradice delší než 35 let. Určitě však  za naprosto originální lze považovat letošní, již 18.ročník tzv. Cykloexpedice, jinými slovy týdenní dovolené slávistických Brandejšťáků na kolech, kdy vyjíždějí nebo putují na svých bicyklech vybraným regionem, aby někam dojeli, něco viděli, něčím se potěšili a utužili partu!

BnO16aV dosavadních 18 ročnících si tak třeba dvakrát projeli podunajskou stezku mezi Bavorskem a Rakouskem (to ještě měli k dispozici kapacitní doprovodné vozidlo), několikrát vyrazili i na maďarsko slovenské pomezí, ať už hvězdicově vyjížděli  z Kováčové, Veľkého Mederu  nebo se přímo usadili na týden u Tatabánye. Cílem byla několikrát i jižní Morava díky krásám Pálavy nebo jižní Čechy. Ze západočeského Krásna vyráželi za krásami západočeského příhraničí, jednou tak zavítali až „Tam na Sever“ a vzali zavděk příjemnými lázničkami Mšené Lázně na Litoměřicku, odkud vyráželi za krásami Středohoří a poznávali kouzla trochu neprávem opomíjených severních Čech; navštívili přitom i unikátní libišský  Maikoland, kdy je ještě v plné síle přivítal Jan Maik!

BnObStředobodem letošního cykloputování byly středočeské Jevany… Dosud nikdy neklesl počet účastníků pod číslo osm, letos se zdálo, že dojde z řady důvodů k většímu poklesu. Situaci však zachránili dva přátelé, nečlenové brandýské odbočky, a tak se počet účastníků nakonec zastavil na čísle sedm. Unikátní akce tak měla letos v plné síle již osmnácté pokračování a zájemci si mohou na webu brandýské odbočky přečíst mnohé další podrobnosti.  Při pohledu na přehled úspěšných účastníků musíme jen smekat symbolický klobouk, protože třeba  věkový průměr letošní Cykloexpedice byl 60 let a 11 měsíců! Snad se tedy i Vy připojíte ke zvolání „Bravo, Brandejšťáci“

Dobi

(článek nebyl redakčně upravován)

BnOc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..