SLÁVISTICKÁ GARDA OSTROSTŘELECKÁ

V sobotu 7.11.2015 se střelbymilovná část příznivců Slavie sešla na druhém ročníku střelecké soutěže „Slávistická garda ostrostřelecká“. Na pěkné čelákovické střelnici pro ně byla, ve spolupráci se sdružením LEX a se středočeskou 121. rotou Aktivních záloh Armády České republiky, přichystána nabídka skutečně bohatá  i zbraně byly poněkud větší než v ročníku prvním – útočná puška Sa vz. 58 v civilní úpravě.

Na místě se původně sešlo 13 „neuniformovaných“ slávistů. Někteří však bohužel trochu podlehli počáteční atmosféře a pohled na záplavu uniformovaných příslušníků aktivních záloh v nich vyvolal obavy, zda jejich „amatérský“ střelecký výkon nebude těmito „profesionály“ hodnocen nějak negativně či posměšně. Skutečnými profesionály bylo ovšem jen několik přítomných příslušníků policie. Záložáci jsou, stejně jako přítomní slávisté, obyčejnými dělníky, úředníky či studenty, jen chodí čas od času v uniformě a rozhodně ne všichni mají vlastní zbraň nebo jsou dobří střelci. A tak se stalo, že dva z dorazivších slávistů odjeli téměř obratem a další dva se zúčastnili pouze v roli diváků. I sám hlavní pořadatel soutěže se snažil jejich obavy před samotným začátkem soutěže rozptýlit, bohužel marně.

Že byl ostych zhola zbytečný, to se ukázalo velmi brzy. Samotná soutěž sestávala ze čtyř střeleckých úloh, které dle pravidel LOS (Lidová obranná střelba) simulovaly ústupový obranný boj. Při této střelbě není důležitá jen přesnost, ale také rychlost, neboť čas je zde základním faktorem. Prvním stanovištěm byla střelba ze simulátoru jízdy automobilem (otřesy a stísněný prostor) na terče symbolizující „padouchy“, kteří se „kryjí“ za rukojmí. To je způsob střelby, se kterým se ani záložáci nesetkávají, neboť zapůjčení trenažéru není věc nijak snadná. Jak se ukázalo, střelba z třesoucího se trenažéru má mnoho záludností. Následovala obdobná situace, kterou bylo tentokrát nutno řešit střelbou za chůze.

Třetím stanovištěm byla statická střelba, představující obranu domu, kam se obránce po jízdě vozidlem a běhu uchýlil. Tedy střelba na „padouchy“ zpoza rohů nebo skrz okno. Poslední  – a troufám si tvrdit i nejzajímavější – disciplínou byla ve vedlejším střeleckém prostoru jakási „poslední obrana“, což představovalo střelbu v pohybu a za použití krytu na padací kovové terče z automatické brokovnice.

Vzhledem k tomu, že pořadí stanovišť nebylo dáno takto pevně, zamířili slávisté nejprve přímo k brokovnici. Právě zde se ukázala lichost úvodních obav, neboť i slávističtí závodníci a závodnice, kteří přijeli bez jakýchkoli střeleckých zkušeností, zvládali tuto položku bravurně a vysloveně si ji užívali.

Vzhledem k tomu, že se střelba z brokovnice odehrávala nejrychleji, byl již časně odpoledne střelecký prostor volný a zájemci, kteří si přinesli své vlastní zbraně (např. pistole) si zde mohli i opakovaně a zcela po libosti zastřílet jak v pohybu na zmíněné padací terče, tak i třeba na terče klasické.

Výsledky nejsou u tohoto typu soutěží jistě na prvním místě. Přesto se sluší uvést, že na třetím místě v klání Slávistické gardy ostrostřelecké se umístil Tomáš Malimánek, stříbrnou medaili získal Zdeněk Petrák a slávistickým ostrostřelcem se stal Lukáš Soóky, který se zároveň v celkovém pořadí všech účastníků umístil na skvělém šestém místě.

Nelze rovněž opomenout také zisk bronzové medaile v kategorii žen pro Lucii Holatovou, což autor těchto řádků považuje, vzhledem k absenci jakýchkoli jejích předchozích střeleckých zkušeností, za důkaz skutečného talentu a také kuráže. Blahopřejeme!!!

 

Závěrem se sluší poděkovat pořadatelům Čelákovické patroly za zajištění skvělé a rozhodně nevšední soutěže. Také perfektního a velmi chutného občerstvení, které každý z nás jistě ocenil. Poděkování patří i všem účastníkům, kteří se nejen zapojili do soutěžení, ale ochotně a energicky pomáhali při závěrečném úklidu střelnice, což je nedílnou součástí každého takového setkání.

Přeji všem mnoho zdaru a úspěchů nejen ve střelbě či jiném sportu, ale zejména v životě a práci. Slavii zdar a třeba někdy opět na shledanou při třetím ročníku Slávistické gardy ostrostřelecké.

 

– zapsal Tomáš Petráň, organizátor akce, foto Jan Mraček –

Více zde: http://opskolin.webnode.cz/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..