SLÁVISTICKÉ DUŠIČKY I NA MIMOPRAŽSKÝCH HŘBITOVECH

hrob ruzekKdyž druhá generace slávistických vlajkonošů přišla před léty s nápadem založit tradici tzv. Slávistických Dušiček, zdálo se, že to bude jednou z dalších unikátních akcí Odboru přátel. Postupně však akce z kalendářů vymizela, ale naštěstí “vstali noví bojovníci“ a tradiční  akce byla nejen obnovena, ale začala se mohutně rozvíjet, o čemž svědčí nejen letošní podrobný plán, ale i reportáž o rozsahu celé letošní akce zde na našem webu nazvaná  Rekordní slávistické Dušičky, což vše vyvolalo ohlas nejen mezi slávisty!

Ale celá řada osobností našla místo svého posledního odpočinku i na mimopražských hřbitovech a postupně se objevují informace o dalších významných hrobech v Praze i na venkově. A připočteme-li k tomu i akce jednotlivých odboček OP k uctění památky významných členů jejich odbočky, jako tomu je pravidelně třeba v Brandýse nad Orlicí, Příbrami či Rožďalovicích, je pohled úplný. Výjimkou tak nebylo ani letošní období kolem Památky zesnulých. Připomněli jsme si i památku dvou osobností, které byly spjaty s bohatou historií OP

Národní umělec Martin Růžek spí svůj věčný herecký i slávistický sen na sympatickém hřbitůvku na kopečku nad jeho rodným Červeným Kostelcem ve východních Čechách. Před třemi roky jsme objevili místo jeho posledního odpočinku a malého pietního aktu se zúčastnil i kostelecký místostarosta. A nejednalo se o nějakou sólo-akci. Na základě informací se nám přihlásil př. Jiří Lukeš z druhé generace slávistických vlajkonošů, který má z Červeného Kostelce manželku a tudíž i rodinné zázemí a slíbil, že na určitě nejvýznamnější  osobnost historie OP nezapomene ani při rodinném vzpomínce na místním hřbitůvku a slávistickou vzpomínku zajistil i letos, což dokazuje i snímek z červenokosteleckého hřbitova. Setkal se tentokrát i se synem Martina Růžka, který vyjádřil upřímné poděkování, že Slavia a slávisté nezapomínají! Kolikrát jen jsme si připomněli nádherná vystoupení Martina Růžka při výročních schůzích OP, při akcích Slávisté Slavii nebo při nezapomenutelných Slávistických karnevalech! Nebo jeho slova v nádherně zosobněné roli profesor Vydry ze seriálu F.L.Věk, která jsme si připomínali hlavně tehdy, kdy se naší Slavii příliš nedařilo: „Neumřelať, jen spí!“

Hřbitov Libiš

Významnou osobností OP byl i vloni zesnulý Jan Maik, oblíbený imitátor při slávistických akcích a zakladatel unikátní slávistické usedlosti Maikoland, který je pochován na hřbiitůvku kolem kostela sv.Jakuba v Libiši. Jeho hrob navštěvuje pravidelně jeho paní Eva a slávistickými symboly jej zásobují i libišští slávisté. Cílem byl jeho hrob i při malém setkání začátkem října, kdy byl za účasti zástupců 5 odboček založen Memoriál Jana Maika, jehož  I. ročník se uskuteční 7.května 2017 a celá schůzka byla zahájena pietní vzpomínkou u jeho hrobu. A na Dušičky? Tam nás zajíždí vždy i několik osobních přátel a na pečlivě opečovávaném hrobu rozsvítí i slávistickou svíčičku!

Tak, jak se rozrůstá itinerář průběhu Slávistických Dušiček v Praze a objevují se další a další hroby slavných slávistů, kdy už nebude pomalu jediný den stačit, jistě nám pomůžete najít i místa posledního spočinutí dalších významných slávistů! Protože i o Dušičkách naplno vidíme, že Slavia, ozdoba českého sportu, jak bylo mnohokrát deklarováno, je věčná a nesmrtelná a za Vaší pomoci vzdáme hold i dalším a dalším slávistům, kteří se za svůj život zasloužili o věčnou slávu Slavie a slavných slávistů, a které třeba objevíte!

                                                                                                                                                                               Dobi

(článek nebyl redakčně upraven)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..