SLÁVISTICKÝ PLES V LOVOSICÍCH – POČTRNÁCTÉ A NAPOSLEDY?

Mezi nejvýznamnější akce na odbočkách v dubnu (a nejen v dubnu) patří i závěr plesové sezóny v Lovosicích a v Sudově Hlavnu. Hlavenská zábava připadá tradičně na velikonoční, tedy Bílou sobotu (letos tedy rekordně již v plném rozpuku jara) a vedle tradiční soutěže o ceny, výborné kapely a výborného občerstvení s rychlou obsluhou se všichni těší na vystoupení děvčat předvádějících vynikajícím způsobem klasické country tance!

Lovosice jsou dnes městem, o kterém se dá říci, že vzkvétá. Vkusně byla dostavěna „přílabská“ strana náměstí, za ní je dnes krásný upravený park s letním plaveckým areálem. Na kdysi druhou hokejovou ligu se už dnes jen vzpomíná – sláva se přesunula do sousedních Litoměřic, ale fotbalisté si zdatně vedou v krajském přeboru. Ale sportem č.1 je v městě chemie (co bychom si počali bez tzv. strojených hnojiv od Lovochemie?) určitě házená. V době psaní tohoto článku vedli Lovosičtí ligu a poprvé v historii pošilhávají po titulu.

V Lovosicích se už léta drží na výborné úrovni místní odbočka, jejíž vlajka a tudíž i příznivci nechybí na žádném zápase Slavie! Duší odbočky je už po léta př.Bubanec, jinak šéf útulné hospůdky, kterou najdete kousek za tratí u lovosického nádraží a potěšíte se nejedním ze symbolů naší Slavie. A je taky hlavním aktérem a především neúnavným dříčem (často žel jediným) při přípravě a realizaci tradičního reprezentačního slávistického plesu v krásném sále kulturního střediska Lovoš v centru města. A nejen slávisté tvrdí, že toto je vždy vrcholem plesové sezóny v městě oplatek a chemie (lovosická pobočka Opavie je hned naproti a tu a tam vůně oříšků, čokolády  a mandlí převáží vůni dobře připraveného občerstvení!).

Sympatické je i to, že při vší vysoké úrovni je zde všechno takové nějaké domácí. Třeba takové plesové řízečky jak od maminky. A pokud si třeba objednáte víno, je Vám především nabídnuta některá ze značek původem ze zdejších vynikajících sklepů. Ať již mají nálepku ze Žernosek, Litoměřic nebo Roudnice. Ať se to komu líbí či ne, jsme ve vinařském kraji tohoto krásného koutu severních Čech!

A totéž platí i o tradiční kapele – hudební skupině Václava Štyvara z blízké Roudnice. Je každým coulem vidět, jak hrají s chutí, jak je jejich koníček baví (zpěvačka Ing.Dita Štyvarová je třeba civilní profesí odborná asistentka na ústecké Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně!) Tradičně zahajují ples slávistickou hymnou a shodli jsme se, že by se určitě vyjímali a byli stejně srdečně přijati plesajícími i na některém Slávistickém večeru v Praze, jako je tomu vždy v Lovosicích!

Přítel Bubanec každoročně tvrdí, že ples připravuje už opravdu naposledy. Vždy ho však zatím cosi zlomilo a dnes již proslulý ples se vždy za velkého zájmu uskutečnil. Ale nezdolají ho nakonec všechny letošní starosti a obavy, kde ty z osudu Slavie jsou nejsilnější?

Dobi