Strakonická odbočka sněmovala na strakonickém hradě.

Musím uznat, co vše Strakoničtí za 5 let od obnovení odbočky dokázali! Nevím, jak kdo, když zamíří k soutoku Volyňky s Otavou, cítí to nádherné dědictví folklóru v Čechách. A ve Strakonicích k tomu vybízí nejen hra J. K. Tyla Strakonický dudák, ale na tradici navazující každoroční mezinárodní dudácký festival (letošní termín je 20. – 23. srpna). Možná, že si někteří z vás vzpomenou na někdejší rozhlasový pořad Hrají a zpívají Plzeňáci, který  oslavoval všechny ty krásné písničky z českého jihozápadu, v nichž často zazněly i chodské dudy nebo tzv. vozembouch! A mně před cestou do Strakonic zazněla v uších písnička „Budějce, Budějce, překrásný jsou město… v Budějcích, v Budějcích, tam je dobře! Říkal jsem si, že to vlastně platí i o Strakonicích, aspoň těch slávistických… „Budějce“ je zkrácená forma jména jihočeské metropole, které je ještě o slabiku delší než jméno zmíněného města dudáků! Jak by to asi zaznělo v takové písničce o něm? 

Strakoničtí slávisté svolali povinnou výroční schůzi zapsaného spolku, jímž odbočka je, do krásných prostor sklípku renovovaného strakonického hradu, ale chvíli se pak svého nápadu děsili, když viděli davy, které se do tohoto kouzelného koutu okresního města valily. Ale dík patří všem, že se nečekaná stovka účastníků VH do prostor krásně směstnala a všichni ukázněně pochopili, že jde o víc, než o jedno odpolední posezení. Mezi pochvalná slova patřilo i ocenění, že vedení odbočky zakoupilo pro svoje akce i zvukovou aparatury, která se právě při této akci nadmíru osvědčila, takže ani jedno slovíčko nikomu neuniklo!

Hlavní slovo měl po zahájení předseda odbočky př. Miloš Sedláček, který poděkoval všem, kteří svou účastí potvrdili svoji příslušnost k milovanému klubu i odbočce. Přivítal i vzácné hosty, mimochodem vesměs slávisty – starostu města Břetislava Hrdličku, jeho náměstka Rudolfa Oberfalcera i MUDr. Tomáše Fialu, ředitele strakonické nemocnice, který poděkoval a ukázal všem doklad o krásné společné humanitární akci slávistů i sparťanů, kteří při předsilvestrovském derby vybrali krásných 22 200 Kč na vybavení dětské části nemocnice. Př. Sedláček nezapomněl ani na oblíbeného řidiče autobusu Štefana Jančeka za jeho bezvadný přístup při pořádání výjezdů! Ten se mj. přiznal, že pochází ze stejné obce jako bratři Herdové, z Jacovců! A v úvodním slově připomněl i hosty, které všichni znají zejména z působení výboru OP – především předsedu OP MUDr. Janáčka, který přijel i s oběma dětmi, 2. místopředsedu OP př. Moulise, který tradičně dorazil s pečlivě fotografujícím tatínkem, jakož i doyena práce ústředí s odbočkami, Dr. Dobiáše! Připomněl i devadesátiny nejstaršího člena odbočky, př. Václava Králíčka st., jakož poblahopřál i aktivnímu pamětníkovi původní strakonické odbočky př. Kozelkovi k sedmdesátinám. Za zmínku stojí i fakt, že byl připomenut i nejmladší člen odbočky – čtyřměsíční Alex Pilz ze sousedního Bavorska.

O činnosti odbočky jsme informovali již při nedávném líčení zmiňovaného derby fanoušků, a tak jen stručně připomeňme další vydařené akce – vepřové hody, splouvání Otavy, přípravu na účast na závodech dračích lodí, účast na Setkání slávistů, exkurzi do místního pivovaru spojenou s Univerzitou Slavia vedenou tradičně př. Pomikalem a hostem-novinářem S. Hrabětem či fotbalové utkání při pouti v Poříčí. Př. Sedláček, jemuž všichni blahopřáli k nedávnému zvolení městským zastupitelem, připomněl i velmi vydařené utkání kopané žen Slavia – Bayern v srpnu 2016, které má dodnes velký ohlas, vždyť jedna z nejúspěšnějších hráček slávistického družstva je strakonická rodačka Petra Divišová!

Samostatnou kapitolu hodnocení věnoval př. Sedláček výjezdům. Ani jednou v Edenu či v Evropě nechyběl čtvrcený erb strakonické odbočky. Pečlivě zvažují efektivitu zvolené dopravy a volí výjezdy auty, tranzitem nebo autobusem.  Do zahraničí se vždy podařilo naplnit autobus, pouze k oběma zápasům ve Španělsku volili letadlo. A za zmínku stojí, jak se zájemci orientovali v různých slevách, a tak někteří odlétali třeba z Mnichova nebo Berlína! Je škoda, že výsledky trochu smolně pokulhávaly za vynikajícími výkony, ale to je sport. Ale i oni přispěli k vynikajícímu vystoupení našich fanoušků, které objektivně ocenili i domácí příznivci. A dodávám i zajímavost k některým pobytům. Odbočka má svoje členy i v zahraničí, a tak stojí za zmínku, že v Miláně i v Londýně nemuseli bezcílně bloudit městem, ale všichni mohli využít kvalitní prohlídky měst, které pro ně připravili rodinní příslušníci členů odbočky, kteří ve zmíněných městech žijí!

Valná hromada, jak předpisy pro zapsané spolky praví, musí mít i hospodářskou zprávu. I tady byli Strakoničtí úspěšní a pro další období byly přijaty jen drobné změny. Vloni bylo odhlasováno prodloužení volebního období z dvouletého na čtyřletý cyklus, takže výbor může v klidu pracovat dále. Připomenout musím i prezentaci 3 objemných svazků kroniky odbočky, kterou pečlivě vede po celých 5 let od obnovy odbočky př. Jan Malířský a krásné obaly zajišťuje př. Zdeněk Korejs. Diskuse byla vedena v lehkém tónu, všichni už se těšili na malé vyvrcholení, kdy k zabíjačkovým pochoutkám a zeleninovému salátu na stolech přibyl i výborný gulášek od pana Chylíka! 

Nezbývá než závěrem zopakovat modifikaci textu oné písničky: „Ve Strakonicích, tam je dobře“ a popřát Strakonickým, aby jim elán vydržel i nadále!

Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..