Umrtí slávisty Zdeňka Bartáka

ZEMŘEL SKLADATEL, DIRIGENT A HUDEBNÍ PUBLICISTA ZDENĚK BARTÁK st.

V požehnaném věku nedožitých 90 let (*13.7.1928 – 26.1.2018) zemřel v pátek ráno dlouholetý kapelník orchestru Zdeňka Bartáka, s nímž v průběhu let spolupracovala řada známých dirigentů i instrumentalistů. A naopak on jako student už hrál v populárním orchestru Karla Vlacha ve hře Divotvorný hrnec. Odešla tak jedna z posledních velkých hudebních legend, která spoluvytvářela i současnou podobu moderní hudby u nás, kdy se brzy stal pojmem a etabloval se na významných  pódiích v naší vlasti, ale i v cizině, kde třeba při prvním angažmá zazářil v sousedním Polsku, angažován byl na čas i do vídeňské lední revuí. Jeho orchestrem prošla řada známých zpěváků, například Richard Adam, Petra Černocká, Jiřina Salačová, Yvetta Simonová, Milan Chladil, Jiří Štědroň a Naďa Urbánková. Orchestr natáčel pořady pro televizi a rozhlas, byl častým hostem gramofonových studií Supraphonu. 

Slávisté jej velmi dobře znali a vážili si jej! Několik let byl i ve výboru OP SK Slavia, kde měl na starost kulturní komisi. V této souvislosti připomeňme, kolik jen bylo různých kulturních, ale i estrádních akcí nejen v Praze, ale i na řadě našich odboček! Ono to v šedi toho tzv. reálného socialismu bylo i pochopitelné, že lidé hledali každou možnost, jak se společně pobavit. A na samotné špičce stál vždy Slávistický karneval pořádaný zpravidla poslední sobotu v lednu v obou křídlech Sjezdového paláce v tzv. Fučíkárně, na dnešním Výstavišti. Platilo, že jeden karneval skončil a hned se začal připravovat ten další na následující rok! A právě Zdeněk Barták hrál nejen se svou kapelou významnou roli a i díky jeho známostem bylo vždy obsazení prvotřídní – 8 kapel v obou křídlech paláce! Nesměl chybět samozřejmě Karel Vlach, který, ač spartan, rád účinkoval i s oblíbenými hvězdami Yvettou Simonovou a Milanem Chladilem, kteří naopak Slavii měli v srdci stejně jako my všichni!

Dodejme, že nebyl jen jakýmsi „gaučovým fanouškem“. Vídali jsme jej pravidelně v Edenu, rád vyjížděl i k zápasům i do zahraničí, zvláště při spanilých jízdách v sezóně 1995/96.  Nikdy nikoho nezarmoutil. Až nyní, poslední lednový pátek roku 2018! Čest jeho památce“

Dobi  

/článek nebyl redakčně upravem/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..