UNIVERZITA SLAVIA V KLATOVECH

slavia2Chtěl bych se podělit o nevšední zážitek. SLAVIA PRAHA v letošním roce , přesně 2. listopadu 2012, oslavila 120.výročí svého vzniku. Naše klatovská odbočka přátel SLAVIE, chtěla k tomuto výročí nějak přispět, nějak výročí oslavit nebo připomenout. S př. Zajíčkem jsme plánovali autogramiádu, nebo něco podobného.

Náhoda tomu pomohla při návštěvě pražského derby SLAVIA – SPARTA jsme s př. Holým zavítali do fanshopu na nějaký nákup. Z webových stránek SLAVIE jsem věděl, že majitelé obchodu pánové Pomikal a Krob pořádali ve fanshopu „UNIVERZITU SLAVIE“. Slovo dalo slovo a padl dotaz, zda by s univerzitou nepřijeli do Klatov. Potom následovalo několik e-mailů a telefonátů a výsledek zněl: Ano, přijedeme v pátek 9. listopadu.

Pro nás v Klatovech nastala příprava, především bylo nutné objednat místnost, kde se „UNIVERZITA“ bude konat, vyrobit plakáty, pozvánky, inzeráty do místních tiskovin apod. Tři dny před začátkem mi př. Pomikal zavolal, že s nimi přijede bývalý fotbalista SLAVIE internacionál a nyní trenér juniorky Ivo Knoflíček, což pro nás bylo obrovské překvapení a radost. V hotelu Beránek v pátek 9. listopadu v 18 hodin „UNIVERZITA SLAVIE“ mohla začít. Z Prahy dorazili př. Pomikal, př. Krob, př. Zápotocký a hvězda večera Ivo Knoflíček. V jídelně hotelu se tísnilo asi 50 diváků.

Po přivítání a představení hostů, „UNIVERZITA“ začala, pánové Pomikal a Krob připravili program na téma derby SLAVIA-SPATRA. Začali historii fotbalu v Anglii a Čechách, následoval r. 1892 vznik SLAVIE a připomněli i to, co se v onom roce stalo, že se narodil spisovatel, později velký slávista Karel Poláček, peugeot jako první auto na světě vyjel na gumových kolech, začala výroba coca-coly. To vše je promítáno v diapozitivech na zeď a doplňováno slovním výkladem.

Následovalo první derby v březnu r. 1896, odveta se měla hrát na podzim, ale nehrála. Historik a spisovatel př. Zápotocký objasnil, proč se nehrálo a proč vznikla rivalita mezi SLAVIÍ a SPARTOU. Potom také, proč SLAVIA nehrála ve svých sešívaných dresech, SLAVIA hraje od začátku ve stejných dresech. Ivo Knoflíček do toho vkládal svoje zážitky z derby, ale i z emigrace, byl velmi vtipný a neváhal si udělat legraci i ze sebe. Večer rychle uběhl a když končil, to už SLAVIA v Budějovicích prohrávala. Př. Knoflíček po skončení podepisoval fotky, knihy a jiné předměty, nebo se s některými členy vyfotografoval. Někdo si koupil i slávistické suvenýry,  které pánové přivezli.

Klatovská odbočka byla první mimopražská, která takový program pořádala. Tak skončil večer plný zážitků a vzpomínek, který se, věřím, většině členů velmi líbil.

Za OP SLAVIA Klatovy J. Junek

SLAVII ZDAR!

[nggallery id=166]