ÚSPĚCH 11.SETKÁNÍ ODBOČEK V NEČÍNI V DUCHU TRADIC, S NĚKOLIKA NOVINKAMI I REKORDY! NEČÍN OBHÁJILA LOŇSKÝ PRIMÁT!

Po Bělé pod Bezdězem, Lázních Bělohrad, České Třebové, Strašnovu u Mladé Boleslavi, České Lípě, Příbrami, opět Bělohradu, Zákupech u České Lípy a opět Rožďalovicích zavítalo Setkání na Příbramsko, do „kraje žuly a jalovce“, do obce Nečín, která by si jistě v minulosti vydobyla se svými více než 700 obyvateli  přídomek „středisková“, aby zde napsalo další kapitolu do stále bohatší kroniky tohoto unikátního fenoménu fanouškovského hnutí!

Nečínští při přípravě Setkání neopomněli nic, především však fakt, že každé správné Setkání musí mít čtyři opěrné body – turnaj v malé kopané, besedu se zástupci SK Slavia – fotbal, a.s., poznávací program a večerní zábavu. A jak bylo slíbeno, tak i nastalo!

Na jeden den se tak Nečín stala hlavním městem slávistického dění. Sjeli se sem zástupci 24 odboček, kteří sestavili 24 mužstev pro tradiční turnaj. Svá družstva vyslaly tyto odbočky či skupiny – Bělá pod Bezdězem, Cvikov, Česká Lípa, Dobříš, Fanklub Hostinné, Fanklub Praha, Chomutov, Jilemnice, Klatovy, Lázně Bělohrad, Lomnice nad Popelkou, Mníšek pod Brdy, 4x Nečín, Příbram, 2x Rožďalovice, Sudovo Hlavno, Tribuna Sever a 2x Žilov a na počet 24 odboček je doplnilo i pět „nehrajících“ odboček – Božetice, Brandýs nad Orlicí, FO OP Praha, Kolín, Pelhřimov. Obojí je dosavadním rekordem mezi všemi setkáními! I slavnostní zahájení mělo tradiční ráz – shromážděné účastníky pozdravil starosta, p.Ing.Kaiser, zástupci vedení OP i nečínských organizátorů. A první dík tak patří právě jim za citlivou přípravu rozlosování bez větších prostojů, což však bylo možné pouze při instalaci 4 hřišť v rámci útulného areálku Sokola Nečín, kde byla na velkou návštěvu připravena nejen restaurace na náměsíčku, v tribuně, ale i několik příležitostných stánků s klasickými i speciálními pochoutkami! Klobásky, masíčko, uzená ryba, pivo z několika zdrojů, kde velký dík patří i pojízdnému výčepu blízkého pivovaru!

Zájemci o poznávací program ani letos nepřišli zkrátka. Zde se organizace i průběhu ujala manželka předsedy nečínské odbočky, paní Anička Vršecká, která připravila zajímavou procházku zeleným okolím Nečíně s návštěvou několika jezírek vzniklých po těžbě žuly (na jednom se filmovala i Nesmrtelná teta) a v závěru pak malou vědomostní soutěž o historii Slavie, odbočky i poznávaném kraji, jejímž zaslouženým vítězem se stal př.Drašnar z Bělé pod Bezdězem. I tak trochu symbolicky – odbočka z Bělé přijela v silném zastoupení včetně obou členů, kteří se nejvíce zasloužili o tutu myšlenku v roce 2001 – př. Procházka a Dlouhý!

Na výsost spokojeni museli být i ti, kteří se na každém Setkání těší na besedu s delegací SK Slavia Praha – fotbal, a.s. Obsazení bylo tentokrát více než významné, na cestu do Nečíně si udělal čas trenér Petrouš a manažer pro mládež Hurych. A samozřejmě nemohl chybět ani Mgr.Ondřej Zlámal, jinak i aktivní účastník turnaje, který letos posílil oslabený tým severočeského Cvikova. Všichni aktéři besedy dokázali, že pracovat i diskutovat se dá věcně a slušně a všichni tři protagonisté besedy  si za  své odpovědi několikrát „vybojovali“ zasloužený potlesk pozorně naslouchajícího shromážděného fóra. Opět nám všem vlili naději, že ona těžká krize je krůček po krůčku překonávána a že Slavia bude opět patřit mezi klenoty českého fotbalu. A všechny pak ještě před závěrem turnaje potěšila sms-ka trenéra Petrouše, v níž vyjádřil svůj dík nad chováním pozorného publika i nadšení z něčeho takového, co ještě v životě nezažil. Nechci mluvit za ostatní, ale u mě osobně si Michal Petrou vybojoval řadu dalších kladných bodů a víru, že sázka na jeho poctivý přístup k práci plně vychází.

Při líčení zážitků ze Setkání nesmíme opomenout ani tradiční večerní zábavu, kterou letos představoval zdařilý diskoples v blízkých Drevníkách. A poděkovat musíme opět Svatému Petrovi. Pravda, několikrát se nad dějištěm Setkání honily mraky, snad spadlo i pár drobných kapek, ale po většinu Setkání vládla příjemná klimatická atmosféru se sluníčkem! Dík za to, že deštivé časy byly přesunuty až na noc a následující neděli.

Je naší povinností uvést, že setkání se již odchýlilo od původní náplně pojmu Setkání odboček Odboru přátel Slavie, ale postupně se připojily další organizované skupiny – nejprve to byl reprezentační výběr Fanklubu, k nimž se připojili časem i určitě vždy sympatičtí Fanklubáci z Hostinného (před Jilemnicí a Cvikovem letos nejvzdálenější účastníci Setkání, kteří o překvapivý postup do finále přišli až v semifinálovém penaltovém rozstřelu s vítěznou Nečíní – při celkovém skóre penalt 3:4). Do turnaje se přihlásil i tým Tribuny sever, což vyvolalo i občasnou diskusi, nakolik „oni kapucíni z 5.5“, jak kdosi pravil,  si vůbec pozvání a účast zaslouží. A protože mezi organizátory i účastníky bylo i několik stálých i příležitostných učitelů, dovoluji si jejich celé vystoupení ohodnotit velkou jedničkou! I zde dokázali fakt, který jsme zažívali i my ve svých dobách, v éře tzv. slávistických vlajkonošů či mládežníků, že vždy, když se něco povedlo, bývalo to bráno jako samozřejmost, zatímco když kdekoliv kdokoliv mladšího věku cokoliv pokazil, bývalo to kladeno za vinu naší organizované skupince mladých slávistů. Věřím, že i reprezentantům Tribuny Sever se mezi námi líbilo a že i Setkání slávistických odboček a dalších slávistů jen a jen potvrdilo platnost hesla, že Sešívaní drží spolu.

Ať se to komu líbí či ne, za hlavní bod programu je mnohými považován turnaj v malé kopané. Pavouk, vlastní los i nezbytné tabulky byly Nečínskými vzorně připraveny, vlastní práce na štábu se pak ujalo osvědčené a zkušené trio členů výboru OP Chmelík, Moulis a Dobiáš, takže ani zde nedocházelo ke zbytečným prostojům nebo zmatkům! Účastníci byli vylosováni do 4 kvalifikačních skupin po 6 mužstvech, přičemž první 4 celky z každé skupiny postupovaly do osmifinále a dalších bojů play-off. Pro poslední družstva pak turnaj skončil a celkové pořadí bylo určeno srovnáním bilance ve skupinách. Výjimku však tvořil souboj obou tradičně nejslabších celků – Veleně a Vikingů z Lípy. O co jsou jejich výkony na hřiště možná slabší oproti jiným, o to více vždy projevují sportovního ducha i smysl pro humor a recesi. A sluší podotknout, že tato družstva nikdy nevyužívají možnosti posílit se nějakým tím „národním hostem“, jsou vždy ryze slávistická!

V tom totiž spočívá možná jediný problém těchto Setkání, když některá družstva berou účast v turnaji až příliš prestižně, což se někdy, tu a tam, projeví i jednáním na hřišti Shodujeme se, že musí vítězit především sportovní duch a pocit neformálního slávistického přátelství, kdy i v Nečíni byla mnohá nová navázána!

Turnaj vrcholil krátce před 19.hodinou finálovým zápasem a penaltovým rozstřelem o 3.místo. Loňské prvenství nakonec obhájili domácí Nečínští, kteří ve finále celkem jasně přehráli Příbram. V souboji poražených semifinalistů (oba vypadli až na penalty!) o 3.místo byli nakonec šťastnější přátelé ze Sudova Hlavny, kteří porazili stejně sympatické Franklubáky z Hostinného! Při závěrečném vyhlášení vítězů byly připraveny pro každý celek hodnotné ceny, mezi nimž zaujal pro vítězné celky dárkový balíček pivovaru Herold, slávistické suvenýry, sošky i několik grafických prací již zmíněné Aničky Vršecké. A vynikala i individuální cena – voucher na celoroční permanentku na ligu do Edenu!

Dostalo se i na individuální ceny. Titul nejlepšího brankáře patřil zaslouženě Matějovi z Hostinného, kterého všichni znají pod přezdívkou Kozáčik. Dres někdejšího brankáře Slavie měl i na turnaji a svoji přezdívku pak obhájil nefalšovaným ruským kozáčkem, za který by se nemuseli hanbit ani slavní Alexandrovi! Titul nejužitečnějšího hráče patří hlavenskému Sůrovi, primát nejlepšího střelce si vybojoval Čejka z družstva Nečín – senior!

Zbývá ještě uvést závěrečné pořadí dalších celků – 5.Klatovy, 6.Chomutov, 7.Žilov B, 8. Mníšek pod Brdy, 9. Lázně Bělohrad, 10. Nečín B, 11. Nečín senior, 12. Lomnice nad Popelkou, 13. Rožďalovice A, 14. Jilemnice, 15. Dobříš, 16. Fanklub, 17. Tribuna sever, 18. Nečín junioři, 19. Žilov A, 20. Cvikov, 21. Rožďalovice B, 22. Bělá pod Bezdězem, 23. Veleň a 24. Vikingové z České Lípy.

Všem, kteří vše připravili, podíleli se na zdárném průběhu akce a v neposlední řadě i všem těm účastníkům, kteří přijeli za přátelstvím, trochou toho sportu, zábavy i poznání, patří rovněž náš velký dík!

Jistě se ptáte – a co napřesrok? Už se objevují velevážní zájemci – Mníšek (ten příští rok slaví kulaté výročí odbočky) a v podobných akcích již zkušený Žilov. Zájem mají i přátelé z Hostinného! Dolaďují se technické podmínky i potřeba zázemí a je zřejmé, že s největší pravděpodobností se do těchto míst podíváme v některém z příštích let! Laťka je stále vysoko, ale zmínění mají na to ji i nadále udržet!

Dr. Michal Dobiáš

[nggallery id=116]