V LÉTĚ SE SETKÁME V ŘEČICI. V TÉ KARDAŠOVĚ!

Již 17 kapitol má ve své kronice letní akce, kterou jsme nazvali Setkání slávistů! Poté, co žel navždy skončilo čtvrtstoletí, v němž se téměř každoročně setkávali slávisté na některé odbočce, aby  nejen turnajem internacionálů uctili památku jednoho z největších slávistických fotbalistů, který náhle zemřel v  roce 1967 na hřišti při exhibičním utkání na odbočce OP v Hlinsku! Po Listopadu se organizátoři hledali  hůře a hůře, a tak poslední klasický Memoriál Vlasty Kopeckého se odehrál r.1992 v Žirovnici – ve městě knoflíkářů, perleti a vynikajících uzenářských specialit, kde odbočce „vládlo“ nezapomenutelné duo Dvořák – Tábor. Perfektně zorganizovaný turnaj, i díky zkušenostem z tradičního Perleťového poháru, beseda s funkcionáři Slavie, večerní zábava i další kulturní akce v krásných prostorách místního zámku, jakož i poznávací program v tomto nádherném koutě země české! Následná derniéra v Lounech pak už byla jen a jen turnajem.

To by však mezi námi nesměli být nadšenci, jako jsou přátelé z odbočky Bělá pod Bezdězem, př. Dlouhý a př. Procházka a v roce 2001 zorganizovali Setkání odboček OP!. Bylo jen hrozné, jak tehdy lilo a každý hráč z některého mužstva se chodil ohřát do vedlejší sokolovny, kde tehdy probíhala kvalitní beseda, nedaleko odsud pak večerní zábava. Jen z plánovaného výstupu na „krále Máchova kraje“- vrch a hrad Bezděz, sešlo. Vždyť nebyl přes mlhu ani vidět! Svatý Petr však potom úsilí slávistů zřejmě pochopil a od té doby ctí dobré klimatické podmínky Setkání slávistů, z něhož se stala nejdůležitější akce OP v roce, v což snad oba organizátoři ani v koutku duše tehdy nedoufali!

Jako původní profesí matematik-analytik a svými koníčky amatérský průvodce a regionalista miluji i  všechny zvláštnosti a kuriozity týkající se naší země. A nemohl jsem přehlédnout některé zajímavosti vyplývající z mapy naší vlasti a historie Setkání. Až při přípravě tohoto článku jsem si uvědomil, že jakýmsi symbolickým středem Česka je historické město KOUŘIM na Kolínsku, které leží přímo na průsečíku 50.rovnoběžky severní šířky a 15.poledníku východní délky! A je určitě zajímavé, že v prvním desetiletí probíhalo Setkání hlavně v severní polovině takto vymezené naší země  – Bělá, Lázně Bělohrad, Česká Třebová – ta bylaa jen kousek jižně pod touto dělící čárou, následovaly Rožďalovice, Strašnov u Mladé Boleslavi, Česká Lípa, Příbram (tam se poprvé ručička kompasu obrátila výrazněji na jih!), ale opět se vše vrátilo na sever do Lázní Bělohrad, Zákup u České Lípy a znovu Rožďalovic! Ve druhém desetiletí 21.století naopak míříme spíše na jih – Nečín, Plasy, Šternberk, Praha, Hodonín, Klatovy, Strakonice a nejnověji i Kardašova Řečice (výjimkou je pouze Praha, která při tomto dělení země patří o pár kilometříků na sever, zatímco oba moravské organizátory můžeme také zařadit do jižní poloviny!). Zkrátka  a dobře, v létě  tak opět zamíříme plně na jih od 50. rovnoběžky!

Když jsme se koncem června loučili po velmi zdařilém Setkání se Strakonicemi, zůstávala ve vzduchu viset otázka „A kde příště?“. Zatímco někdy bylo jasné, že bude třeba hledat pro a proti pro následný výběr mezi více zájemci, byl v létě seznam zatím prázdný. Jako první začali Vikingové z Lípy uvažovat o možnostech doplnění historie na trilogii a přivést Setkání opět „Tam na sever“, jak by jistě zapěli i oblíbení tepličtí Kabáti, objevila se na slávistickém nebi kometa v podobě nové odbočky v Kardašově Řečici a slovo dalo slovo a po úspěšném turnaji v malé kopané 14.10.2017 potvrdili, že jdou do toho. Věřme, že Vikingům zůstane elán i pro rok 2019, protože na rok 2020 si právem brousí zuby Rožďalovičtí, kteří chtějí oslavit 20 úspěšných let své činnosti také třetím Setkáním!

Kardašova Řečice

Konečně se tak po historickém úvodu dostáváme k místu Setkání 2018. Při pohledu do seznamu obcí a sídel naší milé vlasti, zjistíme, že Řečic je tam více. Slovník historie jmen napovídá, že Řečice znamená místo, kudy protéká „tekoucí, řinoucí se voda“. A je zajímavé, že většina Řečic se nachází (s výjimkou okolí Blatné a Dvora Králové) v místech, která se s trochou nadsázky nacházejí na obou stranách půvabné Vysočiny! V okolí Nového Města na Moravě, „Haškovy“ Lipnice či Dačic! A jen dvě další mají u svého názvu i přívlastek: Ta Červená se nachází poblíž Pelhřimova, ale nás zajímá ta Kardašova na Jindřichohradecku!

Je jistě zajímavé sledovat, jak vznikaly názvy měst s přívlastkem domnělého či skutečného vlastníka nebo zakladatele! U západočeských lázní je to jasné – Františkovy Lázně založil cisař František I., Karlovy Vary pak – kdo jiný? – Karel IV. I jinde je to někdy jasné – Vrchotovy Janovice založil na svém panství Vrchota z Vrchotic, Havlíčkův Brod a Havlíčkova Borová byly přejmenovány na památku národního buditele Karla Havlíčka Borovského, kdy na jeho heslo MOJE BARVA ČERVENÁ A BÍL, DĚDICTVÍ MÉ – POCTIVOST A SÍLA! možná někdy pozapomínáme, ač jsme je měli kdysi i v hlavičce našeho webu! Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku získalo svůj přídomek díky MNICHŮM z blízkého kláštera Klášter Hradiště! Ale kdo to byl Kardaš? Ať pátráte, jak pátráte, na nikoho takového asi nenarazíte! Prameny uvádějí, že přívlastek městu dal blízký rybník Kardaš, jehož jméno pochází– kdo ví proč – z turečtiny, kde znamená „bratr“.

Bohuslav Jablonský

Kardašova Řečice má kolem 2200 obyvatel a leží na rychlíkové tratu z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy. Pochlubit se může kostelem sv.Jana Křtitele původně z r.1380, věž je z r.1620 a celá stavba byla rekonstruována po požáru r.1814. Zaujme i zámek z 18.století, budova radnice i blízké zbytky hradu zvaného Babka. Z rodáků je určitě tím nejvýznamnějším Bohuslav JABLONSKÝ (1813-1881), kněz a národní buditel, jehož pomník je jednou z dominant centra.

Najít vhodný termín pro Setkání je rok od roku složitější, a tak Řečičtí zvolili 6,červenec, tedy svátek uprostřed 4-denního volna (5. až 8.července 2018). Možná, že to někomu může zasáhnout do prázdninových plánů, na druhou stranu to umožní návrat k původním kořenům Setkání a třeba i návštěvu celých rodin a dost času i na poznání tohoto možná méně známého koutu jižních Čech. Rodinky mohou páteční čutání do kulatého nesmyslu přežít třeba i koupáním (budeme přece v kraji rybníků a rybníčků, jakým jižní Čechy bezesporu jsou) či návštěvou lesů nebo památek ve městě, aby se pak všichni společně mohli věnovat krásámzřejmě nejvíce  oblíbeného kraje, jižních Čech!

Pluhův Žďár

V bezprostřední blízkosti Kardašovy Řečice se nachází Pluhův Žďár se zámkem, který vr.1928 zakoupil bratr druhého čs. prezidenta, mimo jiné i velkého slávisty Edvarda Beneše, Bedřich a s  odkazem i potomky je spojen dodnes. Je zajímavé, že Dr. Beneš, ač rodem Západočech z Kožlan, si zamiloval jižní Čechy, kde pobýval nejen   u bratra, ale je pochován v zahradě své vily v Sezimově Ústí!

Velkých lákadel je vůbec v blízkém okolí nespočet: Zámek Červená Lhota, blízký Jindřichův Hradec s třetím největším památkovým komplexem u nás, kde hrad se zámkem navazují přímo na krásné historické centrum a kde se nacházejí i Krýzovy jesličky, největší lidový mechanický betlém na světě s 1398 figurkami! Daleko to není ani do lázeňské Třeboně, v jejíž blízkosti je i rybník Rožmberk, na  jehož hladině lze díky jeho rozloze pozorovat, že země je kulatá. Za návštěvu stojí samozřejmě i krajské České Budějovice s druhým největším čtvercovým náměstím u nás (po Vysokém Mýtě) a na oběd navštívit populární Masné krámy s ochutnávkou některých jihočeských specialit a zapít vše pravým budvárkem, stále ještě ryze českým pivem, které patrioti nedovolili prodat kamsi do horoucích pekel, a kde se čepuje výsledek práce obětavých sládků národního podniku (!). Budvar je populární snad po celém světě! A ti, kteří by pojali návštěvu českého jihu ještě velkoryseji, jistě zamíří do Tábora, Pelhřimova (mj. města rekordů a kuriozit) nebo do již zmiňované Žirovnice. Milovníci vláčků nemusí za úzkorozchodkami mířit do Saska k Žitavě či Drážďanům, ale svezou se buď po České Kanadě do Nové Bystřice či do Obrataně (třetí a poslední úzkorozchodkou u nás je pak už jen „Osoblažka“ ve Slezsku). Ti odvážnější pak mohou na skok zamířit i k našim jižním sousedům. Za návštěvu stojí mimo jiné rakouská „půlka“ Českých Velenic  – Gmünd a především malebný Zwettl, kde mj. vedle krátkých epizod ve vídeňském Rapidu a Vienně končil svoji bohatou kariéru v mužstvu Sparkasse Zwettl nezapomenutelný Franta Veselý!

Kardaššova Řečice – kostel

Do Setkání 2018 zbývá ještě více než půl roku, ale tuto malou pozvánku jsem po dohodě s Řečičáky připravil už nyní, aby měl každý dost času si upravit svoje letní plány a na jih Čech vyrazit. S blížícím se Setkání připraví organizátoři další informace i upřesnění a přehled řady možností noclehů, aby co nejvíce z nás mohlo ctít výrok z nadpisu: „SETKÁME SE V ŘEČICI! V TÉ KARDAŠOVĚ!“

Dobi

/článek nebyl redakčně upraven/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..