V PŘÁTELSKÉM UTKÁNÍ SE 8. ŘÍJNA OD 16:00 V KOLÍNĚ UTKÁ SLAVIA SE SLOVANEM BRATISLAVA
Okresní město nacházející se východně od Prahy na Labi bude tento týden vedle zápasu Ligy mistryň našich žen v Edenu dalším středobodem pozornosti fanoušků sešívaných. Historické město, kde památkové rezervaci vévodí především silueta věží kostela sv. Bartoloměje, město, které proslulo i díky autorovi snad stovky dodnes známých pochodů, Františku Kmochovi (ten „Kolíne, Kolíne“ je jen jedním z nich), a do dějin Slavie vstoupil i díky z města pocházejícímu reprezentantovi Ing. Ladislavu Hlaváčkovi a v pozdějších dobách i Františkovi Machurkovi a zvláště Jardovi Němcovi, reprezentantu, který většinu své kariéry strávil v Bohemians, aby se pak z něj stal slávista, bude ve čtvrtek dějištěm přátelského zápasu Slavie se Slovanem Bratislava, stále nejpopulárnějším slovenským klubem, vítězem Poháru vítězů pohárů z roku 1969, čímž je stále jediným česko-slovenským vítězem některé evropské vrcholné soutěže.
I když došlo na poslední chvíli k jednodennímu posunu utkání z pátku na čtvrtek 8. října v 16:00 hodin, jistě si většina fanoušků nenechá ujít tento zápas, který pomůže vyplnit reprezentační přestávku a může být určitým srovnáním úrovně české a slovenské ligy. Utkání bude i takovou malou odměnou pro silnou komunitu slávistů z Kolína a okolí, kde působí úspěšná odbočka našeho OP. Jarní bowlení a prosincová kuželka jsou už tradičním soupeřením odboček v bowlingu, v létě jsme zde psali i o oblíbeném cyklovýletu slávistů Rovina u Kolína. Místní aktivní slávisté konají ještě mnoho dalších akcí (třeba nedávný tenisový Kolinea cup), o nichž si můžeme podrobně přečíst na velmi pěkně vedeném webu kolínské odbočky www.opskolin.webnode.cz.
Nyní Kolín zažije návštěvu našeho prvního mužstva! A protože město bude hostitelem tohoto přátelského zápasu, připomeňme si několik faktů z jeho fotbalové historie. Kolín byl jedním z měst, kde vznikly a působily rivalské kluby. Úspěšnější AFK Kolín si dokonce 2 roky (1934-36) zahrál od roku 1925 statisticky vyhodnocovanou nejvyšší československou soutěž (v prvním roce svého působení se zachránil výhrou 2:1 v posledním kole nad Spartou, čímž vybojoval i titul pro Slavii!). Konkurenční kolínská Sparta se pak jen musela dívat vzhůru na svého rivala. Jak tomu bylo u nás téměř všude, ze Sparty se po roce 1948 stala Jiskra, posléze pak Mogul, krátce po Listopadu opět Sparta, aby se pak objevil název FK Kolín. To AFK Kolín může na svou bohatou historii už jen a jen vzpomínat. V roce 2008 totiž lehly popelem jeho kabiny a zlí jazykové tvrdí, že za tím mohl stát třeba zájem některých developerů…. Kolínští tak chodí na fotbal už jen na FK (vloni si zahrál i II. ligu) na pravý břeh Labe, kam se pohodlně dostanou i cestující vlakem ze stanice „Kolín zastávka“ po lávce přes Labe! Uveďme, že Kolín je i městem hokeje a místní Tatra si v roce 1962 vybojovala i postup do ligy. Ale vše zůstalo u nadějí, ne zcela čistě „byl přestoupen“ populární „Gusta“ Havel do Sparty, peněz také nebylo nazbyt, a tak Kolín, který dnes hraje jen II. ligu, tedy třetí nejvyšší soutěž, postup tehdy vzdal a zachránil tak podle tehdejších pravidel v lize Litvínov!
A nezbývá než připojit i pár slov ke čtvrtečnímu soupeři Slavie, Slovanu Bratislava. Ten vstoupil do československé nejvyšší soutěže v sezóně 1935-36 spolu s DSV Saaz (Žatec) z barážové skupiny jako první mužstvo z oblasti mimo historická území Zemí koruny české, aby jej rok nato následoval reprezentant Podkarpatské Rusi, Rusj Užhorod, odkud k nám pak přišel brankář vítězné Slavie ve Středoevropském poháru v roce 1938, Lexa Bokšay. Klub se tehdy jmenoval I. ČsŠK Bratislava (Prvý československý športový klub), aby se pak za Slovenského štátu jmenoval jen ŠK Bratislava a po roce 1948 přijal název Slovan (s různými přídomky patronátních závodů). Nový název si ale jeho fanoušci oblíbili a stali se prostě a jasně slovanisty!
Dobi