Václav HAVEL – *5.10.1936 – +18.12.2011

V neděli 18.12.2011 zemřel v tichosti ve věku 75 let spisovatel, dramatik a bývalý prezident Československa a Česka Václav Havel. Ať už jsou názory na jeho politické přesvědčení a politiku samotnou jakékoliv, musí i jeho nejvýraznější kritici uznat, že odešla velká osobnost našich dějin.

Možná, že jen málokdo ví, že příslušel i mezi nás, slávisty. On totiž nikdy nepatřil k těm, kteří by se nechali obklopovat smečkami fotografů, aby vystavoval svoji slávu, získanou na potu druhých, najmě úspěšných sportovců!

V roce 1996 získala fotbalová Slavia po dlouhých 49 letech titul. Oslavy byly tehdy mohutné. Od spontánních třeba před sochou sv.Václava, přes jaksi neoficiální – třeba v restauraci U supa až po hlavní oslavu na pražském Žofíně. A každý, kdo tehdy měl možnost se zúčastnit oněch oslav, potvrdí, jaké to bylo překvapení, když to náhle zašumělo a Václav Havel se bez jakýchkoliv fanfár najednou objevil mezi námi. Pozdravil se trenérem Ciprem, s generálním ředitelem Leškou a podal si ruku se všemi hráči čerstvě mistrovského celku, s nimiž si pak neformálně povídal.

Přiznal se, že červenobílým barvám fandil již jako kluk, že mu Slavia byla ze všech nejsympatičtější  Snad i díky jejím netradičním dresům. Byl rád, že právě ona získala titul, snad i jako náplast na doby, kdy tituly získávaly protěžovanější kluby.

 

Čest jeho památce!

Dobi