Veleňská pentle 2011

Vlajková loď, hlavní akce slávistů z Veleně – Veleňská pentle – hned prvním ročníkem vzbudila pozornost a respekt v širších slávistických kruzích. A právě proběhlý druhý ročník turnaje ve fotbalových penaltách  tuto loni vysoce nastavenou laťku kvality plně potvrdil.

Aby se něco podařilo, jako Veleňským slávistům „Pentle“, k tomu je potřeba funkční organizační tým s nezdolným odhodláním prakticky k všemu vč zajištění gastronomického zázemí a sponzorské podpory, nadšení účastníků a významně i přízeň počasí.

Protože toto všechno jsou naplněné atributy proběhlé akce,  můžeme v dobrém a s díky vzpomínat.

Na „pentličku“ pro 32 dětí, kde sice rozhodovalo umění, ale byla radost sledovat i ty nejmenší, jak s nadšením zkouší proměnit svoji penaltovou příležitost. Vítězství překvapivě získala Kateřina Ivečič, jejíž střely měly ty správné parametry razance i přesnosti a v bráně si vedla neméně zdatně a překonat ji bylo ten den prostě nad síly ostatních. Startovné zdarma a plno cen pro každého je v této době těžko uvěřitelný kolorit, který prostě nemůže být nezmíněn.

Hlavní soutěž už se nesla v duchu dospěláckých ambicí. Na počátku si každý vylosoval otvírák s číslem, sadu fortelného dřevěného kuchyňského prkénka a nože, též poukazy na slevu při operaci očí, nebo poukázku na slevu 10% ze sortimentu firmy Bazénová pohoda. Ale tím úsměvy skončily. Nastal vážný čas regulérního sportovního boje, kde tváří v tvář sobě postupně ze 64 účastníků vycházely nové hvězdy. Čím dál více exekutorů zpytovalo své svědomí a přemýšlelo, který kop měl být jinak, která střela soupeře vlastně byla chytatelná. Rozehrávalo se mnoho nádherných soubojů, kde k vítězství pomohlo třeba i štěstíčko nebo pevnější nervy.

Nakonec zmiňme nové čtyři hvězdy, které tento turnaj vynesl na jakýsi Olymp Veleňské pentle. Zvítězil a s pohárem vítěze pózovalRoman Černovský, zdánlivý rutinér a kliďas ve sparťanském dresu. Neomylná přesnost střel jakoby byla řízena ovladači playstationu, bez známek nervozity a obav. Takto ve finále nakousl svého soupeře Lukáše Víznera a pak v bráně počkal na jeho chybu. Druhý jmenovaný byl v Pentli úspěšný i loni, stříbro mu letos slušelo, resp muselo slušet. Pohár za třetí místo získal do držení Ondra Novák, v boji o bronz využil výhody začínajícího střelce a nejlepšímu z domácích slávistů Pavlu Dvoriakovi st přisoudil roli bramborového krále.

Což byla elita a šlechta tohoto turnaje. Následovala bohatá tombola, kdy každý z účastníků vyhrál dvě ceny. Sponzorský pool byl obdivuhodný a hodinky Casio, slunečníky, Sodastreamy, kávy Segafredo,kapesní nože, kosmetika, čelovky, kompasy, zástěry či energydrinky pozvolna rozjasňovaly oči i třeba do té doby nešťastným neúspěšným tohoto klání.

S dobrým pocitem, ba v dobrém rozmaru opouštěl fotbalový areál Slavoje Veleň ten večer snad každý. Byla to vskutku vydařená akce dělající čest organizujícímu místnímu Odboru přátel i obci Veleň samotné. Vždyť nejen Kolíňáci, ale i Klatovští slávisté našli svou cestu k návštěvě. Že cestu nenašel pozvaný host je věc sice zřejmě společensky nešťastná, ale byla by to spíše třešnička na dortu.

A přátelé z Veleně, váš turnaj byl symbolicky nádherným dortem, který tu třešničku nakonec snad ani nepotřeboval. Takhle to aspoň vidím já. A děkuji za ten turnaj a za to, že jméno Slavie i vaší obce bude zmiňováno ve vysokých i širších slávistických kruzích opět s plným uznáním a respektem. Díky další povedené Pentli, díky vaší aktivní činnosti.

Jako účastník, člen KK FO-OP SK Slavia Praha, slávista tělem i duší – Mudr. Michael Janáček, Kolín

[nggallery id=114]