Veleňská pentle očima organizátorů

Tak a máme to za sebou… Bezmála tři měsíce příprav, desítky telefonických  hovorů, desítky naježděných kilometrů i několik hádek, no spíše diskusí (samozřejmě konstruktivních) a pak přišla konečně první červnová sobota a s ní 1.ročník VELEŇSKÉ PENTLE.

Počasí…To bylo asi v posledních dnech naše nejčastěji skloňované slovo. A jelikož to byla jediná věc, kterou jsme ovlivnit nedokázali, nezbývalo i nám ateistům přistoupit k modlitbám, hlavně ke svatémi Petru. A musíme být vděčni – byli jsme vyslyšeni!!! Už od samého rána vládlo obloze sluníčko, zahřívalo i veleňské hřiště a my jsme si konečně mohli odškrtnout v seznamu úkolů poslední kolonku.

Vše připraveno a můžeme začít! První na pořadu dne byla VELEŇSKÁ PENTLIČKA pro děti do 12 let. 28 přihlášených, kteří byli seřazeni podle losu, se pustilo do sportovního klání. Od začátku bylo jasné, že spíše než kvalita, bude věk tím hlavním faktorem, který rozhodne o budoucím vítězi. Proti sobě totiž nastoupili děti od 3 do 12 let… Je to pro příští ročník námět pro diskusi, jak tuto akci pro nejmenší pojmout. Nicméně po vyřazení těch nejmenších „mlaďochů“ či spíše „dětiček“ se rozhořel boj o první místo, který nakonec zvládl nejlépe Jaroslav Švejda s Polerad. Obrovská gratulace patřila nejen jemu, ale i tatínkovi, který se celý den staral o grilování prasátka, na které bylo slyšet od spokojených konzumentů jen slova chvály.

Pak už ale to hlavní vypuklo. Herní plán, předem zoufal obsazený, dostál nakonec hlavně kvůli tragické události v naší obci a z části i kvůli náhlým  omluvenkám na poslední chvíli (i Ve Veleni jsme tento nešvar zaznamenali…) , několika změn. Nicméně náhradníků bylo, jak se později ukázalo, více než odřeknutých. Los proběhl bez problémů a mohlo se začít. Dvojice střídala dvojici a ambice několika potencionálních vítězů (včetně mne) vzala za své už v prvním kole…

Několik soubojů se přitom proměnilo doslova v derby. Proti sobě nastoupili totiž borci odění jak v dresech nejkrásnějších, který už ctí 118 let,  tak i třeba v dresech klubu, který mění svůj znak podle politické situace a aktuální orientace. Vše však proběhlo zásluhou konstruktivního přístupu obou znesvářených stran jen v rovině sportovního hecování, a tak by to mělo být vždy a všude! Zde je na místě ocenit výkony několika účastníků. Například pana Aloise Nedorosta, nejstaršího soutěžícího v barvách Dukly, či  naopak Davida Kaisera, nejmladšího účastníka, který se „prokopal“ až do úctyhodného čtvrtfinále! Poděkování však patří všem přihlášeným za upřímnou, ale vždy plně dodržovanou disciplínu!! Vše tak probíhalo naprosto hladce!

Nemuseli jsme během soutěže řešit ani jeden jediný problém nebo protest. Pracně připravený herní pavouk se kolo od kola tenčil a kvalita střelců se zvyšovala. Poslední zástupce naší odbočky Pavel Nedorost nakonec obsadil skvělé třetí místo! O příčku nejvyšší si to rozdali Lukáš Vízner a Libor Dlask.V dramatickém finále byl nakonec úspěšnější Lukáš Vízner, takže první cena i putovní pohár zůstaly ve Veleni!

Slavnostní vyhlášení proběhlo okamžitě po skončení soutěže, jež doprovázela i bohatá tombola, ze které si každý z účastníků soutěže odnesl buď nějakou drobnost, nebo i hodnotnou cenu dodanou našimi sponzory. Těm bych chtěl touto cestou ještě jednou a co nejupřímněji poděkovat!!! Na závěr byla vyhlášena cena speciální, a to vyhlídkový let pro 3 osoby, který věnoval do soutěže pan Libor Frebort. Let odstartoval symbolicky k našim nejbližším přátelům do Kolína, kteří nás poctili pětičlennou delegací!

Vše nasvědčovalo, že je vše u konce, když v hlavách našich úhlavních sportovních nepřátel náhle vzešel nápad rozdat si to při krátkém derby na malé branky.Po krátkém hecování jsme k němu nakonec svolili, i když jen letmý pohled na náš tým s věkovým průměrem někde okolo 45 let a pohled na sportem vycvičená těla našich soupeřů dával jasně najevo, jak boj dopadne. Sparta šla brzy do vedení, ale i my jsme ukázali, že nedáme nic lacino a zásluhou Pavla Nedorosta jsme srovnali na 1:1. Naše naděje dlouho držel nad vodou náš výtečný brankář Davia Kaiser, leč po jediné jeho chybičce Letnosoupeř zvýšil na 2:1… Třetí branka do naší sítě už byla jen důsledkem našeho drtivého, ale marného tlaku, kdy se soupeř kolikrát jen uchýlil k odkopávání mičudy na naší polovinu. Přišel tak konec zápasu a naše prohra. Myslíme, že to ale nikomu z nás tak nevadilo. Společná fotografie – a pak už jen zbytek dne pto ty, kteří chtějí posedět, popovídat a pobavit se! Bez ohledu na barvy klubu, pleti či politického vyznání!

První ročník máme tedy, věřím, že úspěšně za sebou. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na této akci podíleli. Kamarádům Pavlovi, Fanýskovi, Jardovi zvláště za prasátko, Lůďovi a Slamákovi za gril a našim manželkám za možná už věčnou trpělivost!!! A ještě jednou i touto cetou děkuji všem, kteří se Veleňské pentle zúčastnili a přispěli svým nádherným přístupem ke zdárnému průběhu akce!

A za rok určitě na viděnou! A dík patří i zúčastněným sparťanům!

Petr Tomčišin

I s heslem na naší odbočkové vlajce FAITHFUL FOREVER!!!