Veleňská pentle

Každý, kdo mne zná jako poměrně přísného strážce a ochránce ryzí češtiny, zvláště před různými amerikanismy a anglikanismy, se jistě podiví, že víceméně nespisovné slovo vyslovené za tímto účelem zadávám do nadpisu o sportovní události, v níž se nejedná o opentleného hrdinu populární Jízdy králů na jižní Moravě nebo o vyzdobenou a natěšenou nevěstu před životním krokem!

Mluva sportovního diváka však přinesla do hovorové češtiny nejeden kdysi odsuzovaný výraz, nad kterým by i průměrný češtinář jen ohrnul nos.. Vždyť kde jsou chvíle, kdy se ještě psávalo offside, football, rugby či hockey! A vývojem prošel i kop ze značky pokutového kopu, nazývaný desítka, jedenáctka či později penalta. Český divák si i toto přizpůsobil a vše jen dokazuje, jak je čeština krásná a málokým napodobitelná. Dokazuje to i lidové přízvisko momentu, kdy proti sobě stojí střelec a brankář a oba si uvědomují, že „pentle“ se nedá chytit, ale jen špatně kopnout! Je tomu skutečně tak? Vždyť jde kolikrát o dramata s jediným výsledkem – zklamáním či euforií, jako tomu třeba bylo při cestě Slavie do ráje zvaného Liga mistrů v roce 2007! Tehdy „pentle“ rozhodly v náš prospěch!
Fantazie některých našich odboček Odboru přátel Slavie někdy nezná v tom nejlepším slova smyslu mezí! A do historie se 5.června 2010 zapsali i Veleňští, věrní slávisté z obce nedaleko od hranic Prahy – pokud míříte z Čakovic do Kostelce nad Labem, nemůžete Veleň minout!  Vymysleli náplň první červnové soboty – Veleňskou pentli a dopolední dětskou Veleňskou pentličku! O co šlo? Vylosovaly se dvojice a každá dvojice měla jediný úkol – 5x kopat penaltu a překonat svého nalosovaného soupeře v brance a pak v obráceném gardu se pokusit jako brankář naopak uspět.
Veleňští hovořili především o pokusu zahájit další z bohatých tradic. Nakonec se těšení změnilo ve velkou starost, jak vše zvládnout pro 64 přihlášených (další zájemce už museli odmítat) a jak se vyrovnat s hrozící nepřízní počasí. Ale svatý Petr se určitě ustrnul, i ta proklínaná islandská sopka se nějak uklidnila, a tak všechny po celý den provázelo krásné jarně-letní sluníčko v příjemném areálku veleňského travnatého hřiště! Zavoněly opékané klobásky, prasátko či párečky, i pivo z pivovaru z Podještědí bylo výborně ošetřeno! A tak Veleňští měli jedinou starost, aby celá akce probíhala stejně dobře, jako byla připravena. Akce totiž nebyla určena jen jako uzavřená pro slávisty – prezentovali se i letos žel sebevědomí sparťané, zahlédli jsme i dres Bohemky, Dukly či sem tam i severočeská srdíčka! Velkou posilou byli i slávisté ze spřátelené odbočky z Kolína, kteří se ve stylu francouzských impresionistů utábořili i s rodinami pod košatými stromy na kraji hřiště a dokázali, co vše je možné si pod pojmem slávistická vzájemnost a otevřenost představit.
Celá akce končila až krátce před 17.hodinou. Vítězem se stal Lukáš Vízner, který tak zajistil zachování poháru na katastru Veleně (nejlepší člen slávistické odbočky skončil třetí!)  a který se tak připojil k vítězovi dopolední Dětské pentličky, Jardovi Švejdovi z Polerad!. Blahopřání však přísluší všem – organizátorům i účastníkům této ojedinělé akce a zvláště i přítomným hostům z vedení Odboru přátel Slavie!

Dr.Michal Dobiáš
1.místopředseda Odboru přátel Slavie

[nggallery id=68]