VZKAZ DO BUDOUCNOSTI

Jak autor napsal, půjde v následujících řádcích o cestování časem se znakem OP na přídi rakety. No, vlastně ne tak úplně, ale s časovými rovinami povídání souvisí. Dá se také říci, že je text o tom, jak jedna událost dostala aspoň částečně červenobílý nátěr. Prostě „Všude Slavie“. Zazvučí ale i vážnější nota. Vždyť vzkaz do budoucnosti nemůže být jen o srandě.

Píše se rok 1912. Na jihovýchodě starého kontinentu doutná balkánská válka. V Čechách přichází na svět pozdější filmová hvězda Nataša Gollová. Císaři Františku Josefu I. zbývají čtyři roky do konce jeho dlouhatánského vladaření. A co nového v české kopané? Fotbalový svaz se pokouší rozehrát řádné a povinné mistrovství pro nejlepší kluby zemí českých. K započetí dojde až na podzim, mezitím v červnu Sparta rozštípne Slavii 4:0, která zato vyhraje 7. ročník Poháru dobročinnosti, jehož se sparťané neúčastní. Raději připravují zájezd do Španělska.  Sportovní rubriky novin řeší přestup kapitána Sparty Bělky do sešívaného tábora. Půtky v trojlístku svaz a pražská S jsou takřka na denním pořádku. Mistrovské derby se ani nepodaří do konce roku 1912 odehrát…

V Praze na Václavském náměstí se počíná zas jiný příběh. V domě č.p. 784 je onoho roku otevřen zbrusu nový hotel, v jehož kabaretním sále a restaurantu plném symbolistní dekorace hned od startu tepe  společenský život. Střihem se přeneseme do současnosti. Zjistíme, že hotel do dnešních dnů nese jméno Adria a o návštěvníky je již zase pečováno dle kréda dávného majitele pana Tichého. Ten řídil hotel nejen ku prospěchu svému, ale i zaměstnanců a hotelových hostů. Ani dnes není takový přístup k podnikání vůbec samozřejmý!

Dobře, ale proč se bavíme o nějakém hotelu? Nu, to je tak – vedení Adrie přemítalo, jak důstojně zpestřit oslavu letošního stého výročí založení firmy, až nakonec vymyslelo poklad. Lépe řečeno, vytvoření pokladu, který bude následně uschován a otevřen za dalších sto let. Text na pozvánce k slavnostnímu zářijovému večeru ve Františkánské zahradě proto vyzýval hosty, aby s sebou přinesli jakoukoliv drobnost, která bude „stoletého“ pokladu důležitou součástí.

A bylo jasno! Taková výzva nemohla duši slávistovu nezasáhnout.  Za sto roků tu nepochybně bude stále soupeře prohánět sešívaná jedenáctka, neb Slavia je věčná, ale co její Odbor přátel? Doufejme, že vydrží. Musí! Už jen proto, že do velké dřevěné truhlice, kterou majitelé hotelu v průběhu večera slavnostně zapečetili, byla jako součást pokladu vložena přihláška ke členství v Odboru přátel s informativním textem. Vklad byl stvrzen i zápisem do celkového seznamu uložených cenností.

Takže, bude-li mít někdo v pondělí 12. září 2112 chvilku času, může se transportovat do zmíněného hotelu, počkat si na otevření truhlice s pokladem a zkontrolovat, zda přihláška přežila. A my se zatím musíme snažit „s chutí usilovnou“, aby se toho dne dočkal v plné kondici i samotný Odbor přátel Slavie Praha!

Pokud někdo myslí, že nebude asi mít za to již necelé století čas, může truhlu alespoň omrknout v krápníkové jeskyni restaurantu Triton v suterénu zmiňovaného hotelu.

Dr. Vlastimil Váňa

[nggallery id=161]