„Derby je naše, slávisti, derby je naše!“ – i to bylo mottem letošní pravidelné schůzky zástupců odboček před některým z domácích víkendových zápasů. A jak se ukazuje, je zajištění vhodnému termínu stále větším problémem. K vrtošivosti televizí, které jsou schopny prakticky ze dne na den změnit čas zápasu (vlastně to postihlo i letošní derby, kdy se původně ohlášený čas začátku z 18:00 změnil nakonec na hodinu dvacátou…) se přidaly koncerty v edenské Aréně, a tak při snaze dodržet tradici asi nejlépe platilo ono „Babo, raď!“.
Počítejte s námi – zápas s Jihlavou se hrál v pondělí, Olomouc jsme přivítali v pátek ve 20:15 a následovaly dva zápasy přeložené kvůli koncertu – s Brnem se hrálo ve čtvrtek, s Teplicemi ve středu! Původně se počítalo, že největší pravděpodobnost víkendového termínu se jeví o třetím říjnovém víkendu, kdy Slavia hostí Příbram, ale kdo ví, co vše se ještě zrodí v hlavách plánovačů televizních programů? A poté, co se potvrdilo, že derby se Spartou bude skutečně o víkendu, začala vítězit myšlenka svolat schůzku právě před derby. A nezviklal ji ani fakt posunu zápasu z 18. na 20.hodinu, což možná uvítali ti, kteří ten den měli v plánu návštěvu některých vinobraní v Čechách – ať už se jednalo o pražské Kunratice, Mělník nebo Velké Žernoseky. I když zde byl názor, že se jedná o tzv. prodloužený víkend, protinázor, že derby je prostě derby, byl silnější! A téměř zaplněný sál Klubu Mirko Huptycha byl toho důkazem.
Sešli se nakonec zástupci 13 odboček – v abecedním pořadí: Bělá pod Bezdězem, Brandýs nad Orlicí, Česká Lípa, Chomutov, Hodonín, Klatovy, Kolín, Mníšek pod Brdy, Nečín, Praha, Příbram, Žatecko, Žilov. I když pražská odbočka v pravém slova smyslu neexistuje, na podobné akce (nepočítáme-li členy výboru) chodí osobnosti známe z činnosti OP, ať už se jedná o sekretáře z minulosti Zdeňka Ročně či Jindřicha Riesnera, současného spolupracovníka sekretariátu Jana Čapka nebo významné osobnosti, díky nimž vstal Fanshop doslova z mrtvých – př.Krob a př.Pomikal. Oni třeba stojí i za projektem Univerzita Slavie a dokazují vhodnou propagací přibližovat OP jako organizaci nejen historicky významnou, ale i v současnosti plně živou!
Po úvodním slovu předsedy OP Ing.Adamce představil 1.místopředseda OP Dr.Dobiáš hlavní body této schůzky. Především vyslovil poděkování přítomným zástupcům odbočky Žilov za výbornou organizaci letošního Setkání slávistů v Plasích, které bylo letos spojeno i s charitativními akcemi pro dětskou onkologii v Praze-Motole a tím i spojení s tradičním Memoriálem statečného Petra Dünghübela, který po obrovském, ale marném boji oné zákeřné chorobě nakonec podlehl, i o spolupráci s humanitární organizací Donor, která i v této oblasti získává slávistickým hnutím a Slavii samotné četné kladné body. Právem si povzdechl nad tím, že třeba z materiálu pro Poločas tato zmínka vypadla, ač bylo vše řádně zdokumentováno a rozhodně se jedná o akci nadčasovou.
Vůbec se kolem Poločasu objevovaly názory, že se jedná v jeho případě o krok necitlivý hlavně vůči věrným fanouškům. Převážil však názor, že zpoplatnění Poločasu má smysl ve dvou směrech. Pokud jde o to, že čistý zisk bude směřovat na mládež, nemá s tím nikdo problém – zvláště v dnešní době je každá koruna více než cenná. A zároveň odpadnou i případy, kdy se pak Poločasy různě povalují či jde o křečkování volně přístupných programů, kdy se někdy na další zájemce nedostalo. Chyběla však naopak možná větší snaha vše prodiskutovat s hlavními fanouškovskými hnutími a především zajistit vhodnou formu distribučního prodeje! I když při zápase se Spartou bylo již patrné značné zlepšení. Protože počáteční spojení prodeje Poločasů s výdejem mastných klobás a pěnícího piva spolu s frontami u občerstvovacích zařízení nebyl asi nejšťastnějším krokem. A ojedinělým nebyl ani názor, že pokud jsou fanouškovská hnutí vyzvána i k autorskému přispívání do obsahu, neměly by být podstatné části příspěvků vypouštěny, jak se to stalo právě u charitativních akcí OP!
Významným bodem jednání byla i diskuse o místě konání příštího Setkání slávistů. Zatím se ještě definitivně nepřihlásila žádná odbočka, do konce roku je však stále čas! Víme, že o akci uvažují na mnohých místech, ale zatím si netroufají. Setkání však určitě bude, výbor má připravenu i náhradní variantu uspořádání přímo v Praze, i když se většina přiklání nadále k tomu, že Setkání na některé odbočce má nezapomenutelné kouzlo! Přemýšlejte, prosím, o svých možnostech – a dejte nám co nejdříve vědět!
Toto byly zhruba hlavní body první části Schůzky. Druhá část byla věnována oběma hostům z vedení SK Slavia Praha – fotbal, a.s. – Adamu Řebíčkovi a Zbyňku Kusému. Oba již naše hnutí poznali – Adam Řebíček při loňské Schůzce, Zbyněk Kusý při Setkání slávistů v Plasích, a tak odpadlo takové to počáteční oťukávání. To potvrdil i první dotaz na p.Kusého – komu že fandil při nedávném hokejovém zápase Pardubice – Slavia. Zcela nepokrytě přiznal, že na léta v Pardubicích se prostě nedá zapomenout, na mužstvo, které pomáhal budovat! Ale fotbal je něco jiného! K tomu dodejme, že v dobách před rokem 1994, kdy se Slavia probojovala zpět do ligy, fandila velká část slávistů (kteří nebyli zatíženi regionálním původem – Plzeňáci Plzni, Severočeši Litvínovu, Jihočeši ČB a Moravané především Kometě) právě Pardubicím – i díky jejich červenobílým barvám. Ale fotbal je něco jiného!
Zbyněk Kusý připomněl i několik zajímavých informací – například o tom, že se postupně prostory Synot Tip Arény „zeslávističťují“, o čemž svědčí třeba výzdoba vstupní haly VIP-recepce, rozhýbaly se kroky kolem Síně slávy, úspěchy Slavie přinesou i posun v oblasti financí, kde hlavní sponzor zatím není vybrán nikoliv z toho důvodu, že by nikdo o to neměl zájem, ale především v hledání kvalitního sponzora, nikoliv – jak podotkl jeden z diskutujících „za pár šupů“, což by nebylo mimo jiné ani hodno jména Slavie.
Jako významnou informaci je nutno uvést, že na 27.1.2013 je v Národním divadle připraven slavnostní večer ke 120.výročí SK Slavie! K tomu dodejme, že právě Národní divadlo bylo místem působení slávistů z největších – připomeňme si jen účast Josefa Kemra a Ladislava Peška na vítězném existenčním zápase v Třinci v roce 1973 nebo dva předsedy OP, kteří v ND působili – Josefa Vinkláře a především nezapomenutelného Martina Růžka, který na schůze výboru odbíhal na blízký Žofín a riskoval tak minimálně pokutu!). A zřejmě v nedávnosti necitlivě odvolaný ředitel Ondřej Černý je také velkým slávistou, snad již nedojde k likvidaci již dohodnuté akce! Zmínili se o perspektivě kádru i dalších krocích kolem mužstva.
Oba hosté mimo jiné připomněli, že to, co postupně posouvá Slavii výše, je proces dlouhodobý, ale nevratný a jak slouží každá upřímná podpora fanoušků dobré věci, a poděkovali všem členům OP za věrnost, vstřícnost a pochopení.
S dobrými pocity jsme se pak postupně přesouvali „na západ“ – z areálu vždy nám přívětivého areálu slávistického pozemního hokeje do Synot Tip arény, abychom pak mohli za necelé 3 hodiny vychutnávat ono heslo „Derby je naše, slávisti, derby je naše!“. A já osobně jako velký dárek ke svým jmeninám! Byl to prostě krásný, slávistický den!
Za výbor OP zpracoval
RNDr. Michal Dobiáš, 1.místopředseda