Vzpomínky na Jaroslava Šálka (*24.11.1931 – †23.1.2010)

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vzpomínky na Jaroslava Šálka (*24.11.1931 – †23.1.2010)

jaroslav_salekČtvrtou lednovou sobotu zemřel novinář, slávista a dlouholetý člen Odboru přátel, Jaroslav Šálek. Na několika webech již proběhly vzpomínky na tohoto vynikajícího člověka a „sporťáka“, s několika možná unikátními dalšími postřehy přicházíme i my.

I když původně zamýšlel zamířit do profesního života jinudy, nemožnost studovat jej i jeho bratra-dvojče Zdeňka přivedly k novinařině. Psala se krutá padesátá léta, ale sportovnímu světu tak paradoxně přinesla dva vynikající novináře, kteří nejenom psali o výsledcích utkání a závodů, ale vždy přinášeli i kus té člověčiny!

Dnes se možná někdo pousměje, když uvedeme, že oba psali především pro periodika patřící jednotné mládežnické organizaci – do okupace 1968 zvané ČSM a od normalizace SSM. Jaroslav byl duší deníku Mladá fronta, Zdeněk naopak týdeníku Mladý svět. Ale právě pod rouškou mladých se někdy dařily věci, které byly v ostatním tehdejším světě nepředstavitelné! Třeba psát vždy pravdu, a to navíc s nadhledem a humorem!

Z dnešního pohledu je možná nedoceňována i jejich zásluha o kopanou žen. V redakci Mladého světa se zrodil nápad turnaje o Srdce Mladého světa, který nejen vzbudil zájem o aktivní zapojení do fotbalu, tehdy nazývané dívčí kopané, ale vytvořil i dodnes legendární družstvo Slavie  čapříklad s Vošickou, Trnkovou a trenérem Marzinem. Ta tehdy patřilo ke světové špiřce, ale podpora fotbalového svazu byla nulová, či lépe řečeno záporná, a tak jen sporadicky mohla děvčata ukázat svou sílu i za hranicemi Československa! A právě  Jaroslav Šálek byl třeba prvním, kdo prosadil pravidelné zveřejňování  informací o ligové soutěži na stránkách Mladé fronty a o kopané žen vůbec! Měl jsem tehdy tu čest s ním na tomto poli i spolupracovat!

Po dlouhá léta byl vůdčí duší i slávistického Poločasu, který sice vycházel jen na novinovém papíře, ale slávisté si zde mohli přečíst i  informace, které by v tehdejším tisku jen stěží nacházeli a dodnes na něj s úctou vzpomínají! V poslední době jsme pak oba bratry mohli vídat nejen v hledišti nového Edenu, ale hlavně mezi internacionály a na akcích našich internacionálů!

A nejzdařilejší článek? Z hlediska Slavie určitě ten z 31.3.1968, který v tehdejší atmosféře Pražského jara uveřejnil fakta, o kterých sportovní svět nevěděl. Nejen o křivdách proti Slavii, ale i o síle slávistického ducha tyto křivdy překonávat! Otiskli jsme jej na jaře roku 2008 na stránkách Červenobílých listů a nechceme Vás o něj ochudit ani na našich webových stránkách – zařadili jsme jen do rubriky Historie!
Mistře novinářský, Jaroslave Šálku, děkujeme! Čest Vaší památce!
Dobi