ZAČÁTEK ZÁŘÍ – DVĚ SOBOTY NA ODBOČKÁCH

Pokud by si někdo řekl – skončily prázdniny a ono „hurá do lavic a zpět jen k povinnostem!“ musí platí i pro odbočky, dost by se mýlil. Právě začátek školního roku a blížící se konec astronomického léta se stává velkou možností k pořádání akcí pod širým nebem (nebo – abychom i my byli v rámci pomalého poangličťování naší milé češtiny – tak musíme říci. „akcí outdoorových“), pokud svatý Petr ukáže ještě svoji přívětivější tvář, než se vše přesune do hal, tělocvičen a sálů restaurací. O prvních dvou zářijových sobotách se tak uskutečnily dvě akce, které mohou být třeba mimo jiné i inspirací pro Vás.

8. září – tradiční „masité“ posezení slávistů ze Žirovnice „u chovatelů“

Představovat slávistům Žirovnici, město na pomezí Vysočiny a jižních Čech, by bylo i mezi slávisty a sportovními příznivci nošením dříví do lesa. Žirovnice byla jednou z prvních odboček na našem venkově, duo Dvořák-Tábor bývalo pojmem ve městě i mezi slávisty. Tradiční Josefské zábavy (ne jen proto, že př.Dvořák byl nositelem oslavovaného jména) vždy v útulných prostorách místního zámku – nevelkého, ale krásného, besedy v hotelu Perla, sportovní akce, kde se slávisté vždy významně podíleli (ať už se jedná o populární Perleťový pohár, jehož vítězem se Slavia několikrát stala a jen zde litují, že dává v současnosti spíše přednost účast v blízké Nové Včelnici, nebo i dodnes téměř pravidelnou účastí Slavoje v krajském přeboru) a vše pak vyvrcholilo zdařilým Memoriálem Vlasty Kopeckého v roce 1992!
Slávisté se zde drželi pohromadě i nadále, pořádali svoje akce, ale ukázalo se, že některé necitlivé kroky mohou působit negativněji, než by si jejich organizátor vůbec uvědomil. V současné době třeba prožíváme mnoho negativních reakcí na zpoplatnění distribuce fotbalových programů – Poločasů, zvýšení členských příspěvků OP před časem se negativně projevilo i zde a odbočka v oficiálním seznamu centrálně organizovaných členů přestala existovat. Přede dvěma roky však slovo dalo slovo a Žirovničtí se do rodiny našich odboček vrátili. Byla by to bývala škoda, aby sešli z očí a tím i z mysli!
Žirovnice je městečkem, které určitě není na mapě naší vlasti pojmem neznámým. Jak již naznačuje turnaj o Perleťový pohár, je Žirovnice městem knoflíkářů, bohatou tradici má i zdejší masný průmysl, mnozí z nás mají doma třeba i některou z přikrývek vyrobených zde. Na své si přijdou i turisté – o zámku zde již byla řeč, k rekreaci láká i areál Budín, kde je nejen již zmíněný fotbalový stánek, ale i rybník s chatičkami. A i okolí je více než překrásné, ať už se jedná o přírodu či o městské „dvojče“ – Počátky či vzdálenější Jindřichohradecko. A pokud zrovna neprobíhá (jak už to u nás bývá – se zmatky organizovaná) výluka, je sem dobré spojení přes nádraží v blízkém Stojčíně na trati Brno-ČB.
Žirovničtí si nechali zhotovit odbočkové dresy (hlavně z praktických důvodů si nechali zhotovit vlastní trika na bázi černých dresů s červeným a bílým pruhem na prsou, hvězdou a symboly města, inspirované jednou z venkovních sad), které představili na setkání u vůně masa a dalších pochoutek. Žirovnice má totiž obrovskou výhodu – areály, kde se dají akce pořádat – zámek i se sálem, v němž pokračuje tradice slávistické Josefské a areál „u chovatelů“, kde nechybí nic, co je třeba pro takovouto akci – gril, další opékací zařízení, kuchyňka s lednicí, vnitřní i vnější místa k posezení. Zdálo by se, že snad jen vegetarián zde nemohl být spokojen, ale ani to neplatilo – blížil se podzim a to je všeho barevného z říše rostlin k dispozici! Brzy však zavoněly masné i uzenářské pochoutky, k tomu výborný pelhřimovský chléb, a tak bylo jasné, že se posezení provázené slunečným počasím protáhlo!
Žirovničtí vždy rádi mezi sebou přivítají milé hosty. Letos chyběl ex-brněnský brankář Hron, velký přítel odbočky, výbor OP měl však to nejsilnější zastoupení v podobě účasti předsedy Ing.Adamce a místopředsedy Dr.Dobiáše!
Dobi
1. září – 12. ročník cykloakce OKOLÍM BRANDÝSA VE ZNAKU SLAVIE

Psa by možná ven jeden vyhnal, ale cykloturisté, ti se nedali. A to ani na základě ranní živé pozvánky na ČRo Pardubice. Pravda, počasí nebylo dvakrát ideální, možná že pro někoho ani přijatelné, drobně poprchávalo, teplota okolo 15°C, ale těch šest cyklistů a cyklistek, kteří na start k brandýské radnici přijeli, to vidělo jinak. Za to je bude ještě dlouho, ne-li navždy, provázet obdiv všech dvanácti pořadatelů a možná celé naší odbočky v Brandýse nad Orlicí. Narodil se rekord, sice negativní, ale rekord, i když tenhle bychom velice neradi překonávali…

Josef Vondra, předseda odbočky OP Brandýs/O