Zájezd do Janova

genova.jpg16.-19.9.2009 se uskutečnil v pořadí 36. zájezd s turistickým a poznávacím programem na utkání Slavie v evropských pohárech od sezóny 1995-1996. Cílem zájezdu byl italský Janov, součástí turistického a poznávacího programu pak kromě vlastního Janova ještě Italská a Francouzská riviéra na pobřeží Středozemního moře, města San Remo, Nice a Monako, na zpáteční cestě z Janova do Prahy byla naplánována ještě prohlídka „města lásky“ – Verony. Do poznávací náplně pak lze ještě zahrnout i cestu přes Alpy Brennerským průsmykem (1375 m), protože téměř až k Mnichovu bylo ještě denní světlo (příjezd do Prahy byl naplánován kolem sobotní půlnoci).

Středa 16.9.
PRAHA
V 18.09 odjíždíme od arény v Edenu. Zájezdu se účastní 44 účastníků, včetně vedoucího zájezdu a průvodce (pouze 4 místa v autobuse zůstala neobsazena). Na začátku cesty probíhá seznámení s personálním obsazením (vedoucí zájezdu, průvodce, řidiči), organizací a turistickým a poznávacím programem zájezdu. Poté vedoucí zájezdu gratuluje a předává dárky účastníkům, kteří mají v měsíci konání zájezdu (tj. v září) narozeniny – tuto podmínku splňuje pouze jedna členka zájezdu, ale dnem jejích narozenin je zítřek, tzn. právě den konání utkání Janov – Slavia. Dále jsou oceněni nejstarší (80 let) a nejmladší (18 let) účastník zájezdu a nakonec se dárku od OP dostává pro všechny účastníky – za naplnění kapacity autobusu (slávistický míč).
Čtvrtek 17.9.
JANOV
V 9.35 přijíždíme do Janova a město projíždíme od východního předměstí (Janov-Nervi) až po západní předměstí (Janov-Pegli), cestou je vidět přístav s hlavní dominantou – věží majáku, na druhé straně můžeme vidět věže památek starého města (např. katedrály San Lorenzo), na kopci pevnost Monte Moro.

p1550800.jpg

V 10.32 přijíždíme k našemu hotelu Mediterranee***. Do 12.00, kdy se už můžeme ubytovat, máme možnost procházky po okolí hotelu, někteří stíhají i první koupání ve Středozemním moři. V hotelu máme rezervovány dvou a třílůžkové pokoje.

p1550833.jpg
Ve 13.30 odcházíme z hotelu na vlakové nádraží Genoa-Pegli, odkud jedeme ve 14.05 příměstským vlakem na „univerzální“ jízdenku s platností na 90 minut za 1,20 € na osobu do centra Janova. Vystupujeme ve stanici Genova Brignoli, u níž se nachází prostor, kde mají parkovat autobusy s našimi fanoušky. Odtud nás budou pořadatelé svážet k našemu sektoru na stadion. Následuje prohlídka Janova s průvodcem, přes Piazza della Vittoria s vítězným obloukem, směřujeme hlavní obchodní třídou Via XX Settembre na Piazza Dante s bránou Porta Soprana a zbytkem rodného domu Kryštofa Kolumba. Okolo paláce Palazzo Ducale přicházíme ke katedrále San Lorenzo, po její prohlídce pokračujeme kolem nejstaršího kostela v Janově San Matteo na hlavní náměstí v Janově Piazza de Ferrari. Prohlídku končíme na náměstí Piazza della Vittoria, kde čekáme na odvoz ke stadionu.

p1550947.jpg

(Piazza Dante s bránou Porta Soprana a zbytkem rodného domu Kryštofa Kolumba),

p1560019.jpg

(katedrála San Lorenzo),

p1560029.jpg

(kostel San Matteo),

p1560044.jpg

(náměstí Piazza de Ferrari)
Napěchováni do místních autobusů jsme postupně odváženi ke Stadio Comunale Luigi Ferraris – stadionu FC Janov. Čekáme na začátek utkání, na hlavní tribuně se objevuje i Tomáš Skuhravý a hlediště se postupně zaplňuje.

p1560150.jpg

Následuje zápas, po kterém přijíždíme ve 21.50 na hotel.
Pátek 18.9.
V 7.30 nás čeká „bohatá“ snídaně v hotelu: kroasant, housky, máslo a marmeláda a k pití džus, káva, mléko a čaj. A co ještě? Už nic. V 8.40 odjíždíme od hotelu. Jedeme sice na AZUROVÉ POBŘEŽÍ, nebe se však zatahuje, takže nezbývá jen vzpomínat na skutečně azurový včerejší den!
V 11 hodin zastavujeme na prohlídku známého festivalového města SAN REMO, které nás přivítalo nepříjemným deštěm, a tak prohlídka s průvodcem odpadá.

p1560465.jpg

Během tankování na pumpě nad San Remem se k dešti dokonce přidávají i hromy a blesky!
Po „pobřežní“ dálnici pokračujeme až do francouzského města NICE, kde však stále hustě prší. Po objetí náměstí jedeme autobusem po tzv. Anglické kolonádě k letišti a zpět. Kvůli trvalému prší nakonec odpadá i pěší prohlídka Nice, autobusem se z Nice již vracíme zpět směrem k Janovu – jedeme do 12 km vzdáleného Monaka.
MONAKO
V Monaku je konečně po dešti, nabízí se prohlídka s naším průvodcem nebo návštěva Oceánografického muzea, případně si udělat vlastní program.
Prohlídka směřuje od budova Oceánografického muzea přes přilehlé zahrady s vyhlídkou na moře

p1560587.jpg

p1560611.jpg

ke katedrále.

p1560632.jpg

Z náměstí Place du Palais, kde se nachází Knížecí palác, je překrásná vyhlídka na přístav a město, průvodce nám ukazuje trasu městského okruhu závodu vozů formule 1, vidět je i stadion Louise-II, kde se na konci srpna odehrálo utkání Barcelona – Šachťar o superpohár UEFA.

p1560671.jpg p1560686.jpg p1560721.jpg

Při odjezdu z Monaka se stmívá a zase začíná pršet. Na hotel přijíždíme ve 22.20 hodin.
Sobota 19.9.
Po snídani v hotelu odjíždíme v 8.40 z Janova po dálnici A7 do cca 300 km vzdálené Verony.
VERONA
Po poledni vjíždíme do centra města kolem brány Porta Nuova. Vystupujeme z autobusu a následuje krátká seznamovací prohlídka města s průvodcem – na blízkém náměstí Bra je hlavní památkou aréna (2. nejzachovalejší v Evropě po římském Koloseu), dále radnice, budova Benátské stráže, hradby a socha Vittoria Emanuelle II (sjednotitel Itálie).

p1570044.jpg

(hradby),

p1570047.jpg

(aréna na náměstí Bra, vpravo radnice)

p1570058.jpg

(socha)
Na historickém náměstí Erbe (dříve římské fórum) jsou tradiční trhy, nedaleko navštěvujeme dům Julie (známý balkon a bronzová socha Julie se nachází na přístupném nádvoří domu, nenecháváme si ujít ani dům Romea, další památky jsou nám průvodcem pouze zmíněny (dóm, římské divadlo, další paláce), aby byl ještě čas zastavit se na nákup dárků pro naše blízké v nedalekém supermarketu PAM.
Ve 14.35 odjíždíme z Verony a bez zastávky již směřujeme do Prahy. Cestou na Brennerský průsmyk jsou v údolí řeky Adige vidět strážní hrady, město Brixen, v nejvyšších polohách nad Brennerským průsmykem i sníh (sněžná pole). Stmívá se kousek před Mnichovem, do Prahy dojíždíme po půlnoci ze soboty 19. na neděli 20.9.

Kompletní fotogalerie: