Zemřel 1.místopředseda OP PaedDr. Petr Kment (*20.8.1942 – +22.8.2013)

Petr Kment, bronzový olympijský medailista, byl dlouholetým reprezentantem někdejšího  Československa v řecko-římském zápase. Narodil se v pražských Nuslích v rodině bývalého boxera, který jej ve 13 letech přivedl do zápasnického oddílu RH Praha, kde, i díky své vždy mohutné postavě (brzy překročil metrák) zápasil v nejvyšší váhové kategorii, přičemž už v dorosteneckém věku vynikal značnou silou a pohotovostí.

Zajímavé je, že velký reprezentační křest absolvoval v roce 1964 přímo na olympiádě v Tokiu, kde se v těžké váze přes 97 kg v klasickém stylu umístil na „bramborovém“ čtvrtém místě, což však byl vlastně velký úspěch! O rok později pak již byl na MS v Tampere třetí a bronz mu byl snad navždy osudem – třetí byl i na dalších MS či ME v letech 1966 a 1967! A přichází olympiáda v Mexiku v roce 1968. Sovětskou okupací ponížené Československo je tam všemi obdivováno a každá medaile je maličkou náplastí na duši československého občana. Mezi ty, kteří tuto radost našim národům připravovali, patřil i bronzový Petr Kment, který do Mexika odjížděl jako mistr Evropy pro rok 1968.

 

Od roku 1970, kdy se vytvořila supertěžká váha nad 100 kg, zápasil v této kategorii. Výborných výsledků dosahoval na mistrovstvích světa – v Sofii 1971 byl „tradičně“ třetí, v Teheránu 1973 však vybojoval stříbrnou medaili za Bulharem Tomovem. V supertěžké váze startoval rovněž na  olympiádě 1972 v Mnichově a obsadil sedmé místo. V roce 1974 se rozloučil se závodní žíněnkou a začal se věnovat trenérské práci. Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, kde získal i akademický titul PaedDr., trénoval juniorskou reprezentaci, svého času byl též předsedou svazu zápasu či předsedou jeho revizní komise.

 

Petr Kment byl odmala věrným slávistou. Na novém stadionu v Edenu pak pravidelně sedával na svém permanentkářském místě v sektoru 129. Před 7 lety jej jeho přátelé přivedli i k aktivní práci pro Slavii. Byl zvolen 2. místopředsedou výboru OP, kde se zejména zasloužil o inovaci a zpřesnění formulací ve stanovách OP či o vyřešení problému se zachováním tradičních průkazek. Patřil mezi vždy aktivní účastníky výborových schůzí, dokázal předávat svoje bohaté zkušenosti a neváhal pochválit, ale ani pokárat!

 

I v době přípravy dalšího volebního období výboru OP patřil mezi jeho nejaktivnější členy. Pečlivě dbal o to, aby každé jednání mělo svůj pevný řád a obsah. Při květnových volbách získal nejvíce hlasů, a tak i z tohoto důvodu byl členy výboru zvolen do funkce 1. místopředsedy. Z této pozice se do poslední chvíle velice snažil dále zlepšovat činnost výboru, získávat další členy OP, zkrátka pracovat ve prospěch červenobílých barev. To vše až do ranních hodin 22. srpna 2013…

 

Petře, za vše, co jsi v životě dokázal a co jsi vykonal a ještě chtěl vykonat pro milovanou Slavii, Ti upřímně děkujeme! Čest Tvé památce!

 

Jménem kamarádů z výboru OP a kontrolní komise OP

RNDr. Michal Dobiáš

 

 

 

 

 

 

One thought on “Zemřel 1.místopředseda OP PaedDr. Petr Kment (*20.8.1942 – +22.8.2013)

  1. Pingback: Odbor přátel SK SLAVIA Praha v Brandýse nad Orlicí

Comments are closed.