Zemřel Vladimír ČECH (*6.7.1951 – +22.3.2013)

Další ze zpráv nejsmutnějších přišla čtvrtý březnový pátek z motolské nemocnice. Po těžké nemoci zemřel oblíbený moderátor, herec i vypravěč Vladimír Čech. Do povědomí řady televizních diváků vstoupil jako zdaleka nejúspěšnější a nejoblíbenější moderátor populárního soutěžního pořadu Chcete býti milionářem?, což možná trochu zastínilo jeho herecké role v divadle či v četných televizních seriálech.

Stejně tak úspěšný byl v případech, kdy jeho milý hlas zněl při komentování cestopisných pořadů a turistických vyprávění, např. Až na vrcholky hor! Zde určitě zdědil talent po mamince, populární televizní hlasatelce Hedě Čechové.

Postupně jsme jej ale poznávali i jako slávistu. Byl nejen členem OP, ale pracoval aktivně i ve výboru, jehož byl i po dva roky místopředsedou. Moderoval a organizoval tak Večery Vladimíra Čecha, kde se, jak už je ve Slavii zvykem, snoubila kultura se sportem! Stejně tak nezapomenutelným bylo i jeho moderování prvního slávistického večera v únoru 2011. Byl slávistou-srdcařem, o to hůře nesl ty chvíle, kdy Slavii a slávistům nebylo dobře nebo kdy se nemohli smířit s tím, že na lavičce sedí neoblíbený trenér Straka nebo že se o edenský svatostánek se slávisté musejí dělit s klokany. Nikdy se však nebál naplno vyjádřit svůj názor.

Ti z nás, kteří jsme jej zažili při slávistických akcích – ať už to bylo na Setkání slávistů v Rožďalovicích, na jeho místě na hlavní tribuně či třeba v Aténách na zájezdě k zápasu s Panathinaikos, budeme na tyto společné chvíle vzpomínat dvojnásob s úctou!

Vladimíre, čest Vaší památce! R.I.P.!

Dr. Michal Dobiáš