BRANDÝS NAD ORLICÍ – ZDALEKA NEJEN MARIÁŠOVÝ TURNAJ

Po malé pohlednici z Chomutova, z jedné z našich významných odboček, přidejme další aktualitu, kterou je pozvánka na tradiční turnaj v mariáši v Brandýse nad Orlicí, malém městečku, které nemůžete minout při cestě vlakem po páteřní trase naší vlasti směrem na východ, ať už cestujete třeba do Brna nebo do Ostravy či Olomouce.

Odbor přátel SK SLAVIA Praha v Brandýse nad Orlicí o.s. zve na 15. ročník turnaje v křížovém mariáši, sobota 22. března 2014 v restauraci JIŘIČKA Brandýs nad Orlicí, prezence od 12:00 hodin, zahájení ve 13:00 hodin, startovné 150,- Kč. Hraje se desetníkový křížový mariáš. Přihlášky na místě, až do naplnění kapacity sálu. Srdečně zvou pořadatelé.

Brandýs nad Orlicí rozhodně láká k návštěvě, jednak díky malebnému okolí a zejména romantickému údolí Tiché Orlice, kde vyniká unikátní přírodní labyrint, areál malého koupaliště a především pomník Jana Ámose Komenského, který se zde, po porážce stavovského povstání, i na panství Žerotínů skrýval, když odmítl konvertovat ke katolictví. Na radnici na upraveném náměstí v centru městské památkové rezervace je i vkusně upravená pamětní síň J.Á.K. Městu vévodí kostel a zřícenina hradu, mnohým pomáhá navrátit zdraví zdejší rehabilitační ústav.

Nás slávisty však musí zajímat, že již 34 let zde zdárně funguje jedna z našich nejaktivnějších odboček, která pravidelně pořádá akce jak pro své členy, tak i pro širokou veřejnost. Pozvánku na mariášový turnaj uvádíme v příloze a platí, že pokud jste zejména z okolí a podlehli jste tomuto „ušlechtilému karbanu“, jistě by se i pro Vás nějaké místečko našlo. Pro zdatnější rekreační sportovce se každoročně pořádá cykloakce Na kole kolem Brandýsa, věhlas si získal i dorostenecký fotbalový turnaj Memoriál Staška Bartoše, který odbočka pořádá na památku významného zakládajícího člena.

Čilým životem však žijí i sami členové odbočky. Každoroční cyklodovolená, kdy celý týden věnuje minimálně osmička slávistů některému zajímavému koutu Česka nebo i zahraničí (projeli si třeba podunajskou stezku v Německu i Rakousku, navštívili i zajímavé kouty Maďarska kolem Taty či zamířili do kraje Praotce Čecha na Litoměřicko či do jižních Čech; letos je čeká putování po jižní Moravě), vždy se pečlivě připravují na míčový pětiboj s přáteli-slávisty ze sousední České Třebové, při každoročním posvícení pozvou mezi sebe i manželky a přítelkyně, jsou pravidelnými účastníky místní bowlingové ligy, nikdy nechybějí na bowlingových akcích odbočky Kolín a letos navázali i přátelství s odbočkou ve Veleni. A zapomenout nesmíme ani na tradiční silvestrovskou vycházku, kdy obejdou celé město, pozdravy rodiny členů a zakončí malou pietním vzpomínkou na místním hřbitově. Zapomenout nesmíme ani na dva zdařilé semináře stále populárnější Univerzity Slavia!

Členské schůze se staly železným pravidlem druhého pátku v měsíci, dodejme ještě další z pozoruhodných faktů, že čtyři poslední starostové vždy byli členy odbočky!

Pokud tedy budete plánovat třeba výlet na východ Čech, nevynechejte „městečko maličký“ (jak se zpívá ve vlastní slávistické hymně Brandýsa) a poznáte hezký kout naší vlasti i dobré lidi. Třeba to můžete zkusit právě při připravovaném mariášovým turnaji!

Dobi