COVID-19: OTEVŘENÁ SRDCE SLÁVISTŮ Z ODBOČEK ODBORU PŘÁTEL SLAVIE

Celosvětová pandemie způsobená novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, se žel nevyhnula ani naší milované vlasti. Smutné a varovné zprávy tak pochopitelně předčily v médiích všechny běžné informace! I sport se všemi svými vzlety i pády jde samozřejmě stranou. Až na nepatrné výjimky lhostejnosti se v krizové situaci výrazně projevují dobrá srdce, snaha o pomoc a solidaritu! Je nádherné, že stranou nezůstávají ani naše odbočky. Přicházejí zprávy nebo se objevují na slávistických sociálních sítích hlášení, jak se kde snaží pomoci. Podíváme se na pětici příkladů takového konání. 

Příbramští si vzpomněli na rožďalovický zámeček a tamní seniory

Každý věrný slávista má v kalendáři zaškrtnutý poslední  červnový víkend, na který je v Rožďalovicích naplánováno jubilejní, 20. Setkání slávistů při příležitosti  20. výročí založení tamní odbočky, které připadá na letošní letopočet tvořený dvěma dvacítkami!  Všichni doufáme, že během necelých následujících tří měsíců všechna hrůza pomine a ve velkém počtu se sejdeme na tradiční akci, která nás všechny vždy spojuje a nabíjí optimismem. Příbramští si připomněli obě předchozí krásná setkání v městečku mezi Nymburkem a Jičínem, včetně seznámení s místními památkami, mezi nimiž vyniká zámeček s pozoruhodnými Brokoffovými sochami nad místním nádherným kostelíčkem! Ten se stal před léty domovem seniorů, kteří jsou nejohroženější skupinou a statečně čelí tomu moru 21. století. Příbramští slávisté se rozhodli poslat do tohoto domova balíček s obličejovými rouškami a dalšími ochrannými prostředky! Snad už pošťáci vše v pořádku dodali.

Jako nikdy v poslední době nezklamali Strakoničtí

Předseda strakonické odbočky Miloš Sedláček s manželkou.

Obnovená odbočka OP ve městě dudáků se vyšvihla rychle mezi naše odbočky největší a nejaktivnější. A dokazuje to i v této těžké době. Stačí ocitovat z odbočkové facebookové stránky z 31. března: 

„Dnes zástupci strakonické odbočky Odboru přátel Slavia Praha předali starostovi města Břetislavu Hrdličkovi dar, na který se složili členové a pod názvem “ANTI COVID – 19” v celkové výši 36.045 Kč jej odevzdali na podporu důchodcům v nouzi, technickým službám, zdravotníkům, hasičům, pečovatelské službě a všem, kteří v této době pomáhají s nasazením svého zdraví.“

Facebook odbočky ve Strakonicích

A co Slavia Fans Krkonoše?

Přátelé z Trutnova a okolí, kteří svým názvem propagují i nejvyšší české hory, na svém facebookovém profilu zareagovali 30. března na vzniklou situaci a nádherným způsobem popsali svoje kroky pomoci a solidarity, a tak  přejímáme a předáváme k Vaší pozornosti celý jejich příspěvek:

„Jak asi někteří z vás tuší, na přelomu minulého a předminulého týdne vznikla myšlenka pomoci v dnešní složité situaci té nejohroženější skupině obyvatel naší země, seniorům. Cílem bylo vybrat mezi sebou co nejdříve nějaký obnos a ten pak, pokud možno, investovat co nejúčelněji. 
Kontaktovali jsme proto ředitele Pečovatelské služby v Trutnově s nabídkou a zároveň dotazem, s čím bychom mohli pomoci. Shodli jsme se, že roušek a vitamínů není nikdy dost, zvláště teď. Během necelých 48 hodin bylo vybráno v drtivé většině mezi členy naší odbočky téměř deset tisíc korun. Někteří z vás pak nosili už nakoupené vitamíny nebo roušky. Za zmínku také stojí slávista, který věnoval 35 kg ovoce!

Během týdne jsme postupně získali celkem 90 balení nejrůznějších vitamínů, přes 120 látkových roušek a zmíněné ovoce. Dnes jsme vše řádně předali. 

Vám všem, kteří jste se aktivně zapojili, ať už finančně či materiálně, patří náš VELKÝ DÍK. 
Závěrem nám dovolte malou poznámku. Často slýcháme, že Češi jsou národem Švejků, že se snaží vše „ojebat“ a dokáží se sjednotit, jen když se hraje hokej nebo fotbal. Jenže on se teď žádný fotbal ani hokej nehraje a přesto celá země dýchá jedním dechem a všichni táhnou za jeden provaz.

Říká se, že krizová situace nám vždy nastaví zrcadlo a je nutno podotknout, že v něm jako národ nevypadáme vůbec špatně, ba naopak. Přejme si, aby nám to vydrželo i v budoucnu, až virus porazíme.

SPOLU JSME SILNĚJŠÍ! 

Slavia Fans Krkonoše“

Facebook Slavia Fans Krknonoše

Do Brna zamíří virtuální autobus i Rožďalovických slávistů!

Kodaň, Hamburk, Londýn, Bordeaux, Milán… Tam i jinde jsme mohli při výjezdech za zápasy evropských pohárů potkat plný autobus Rožďalovických. A kolikrát jsme jen sledovali partu dětí a dětiček, které se přijely z Rožďalovic podívat na pořádný fotbal a fandit hráčům v těch nejkrásnějších dresech na světě! Je jasné, že při akci „výjezd na virtuální zápas do Brna“ nemohli Rožďalovičtí zůstat stranou. Samozřejmě se akce setkala s velkým zájmem, a pokud vše dobře dopadne, odhadují, že bude vybrána částka kolem 25 tisíc Kč, které chtějí, podobně jako to už učinili Příbramští, věnovat místnímu domovu důchodců! A jistě nikdo nebude protestovat, pokud vyslovíme i v takovémto případě klasické přání ŠŤASTNOU CESTU!

Doplnění: Fanoušci vybrali 22 000 Kč, odbočka přidala navíc 8 000 Kč. Celkem tedy posílají 30 000 Kč.

Kamenice nad Lipou nezůstala pozadu

Zástupci odbočky v Kamenici nad Lipou

Slávisti, slávistky a přátelé z Kamenice. 

Dnes ráno jsme předali vybrané roušky panu Houserovi, jakožto zástupci Pelhřimovské nemocnice. Bylo vybráno 700 roušek! Děkujeme Vám všem, kdo se jakkoliv podílel. Vážíme si toho, a jsme rádi, že si dokážeme pomáhat v této těžké době! 

Sbírka nadále pokračuje. Takže pokud máte dále chuť pomáhat, budeme rádi! 

Ještě jednou Všem děkuji jménem svým a jménem Odboru Přátel Slavie! Přeji pevné zdraví a nezapomeňte, že jen spolu jsme silnější!

Facebooková skupina odbočky OP Slavie v Kamenici nad Lipou

Co říci závěrem? Tento článek společně sestavili shodou okolností dva slávističtí doktoři, i když jen jeden z nás je lékařem. Nadto nás spojují takřka shodná křestní jména a celoživotní láska ke Slavii. Oba jsme připraveni sledovat další příklady pomoci a věřit, že se připojí další odbočky. Již teď upřímně děkujeme všem slávistům za aktivní, lidský přístup, za jakoukoliv pomoc v krizové situaci, která nemá svým rozsahem v poválečné éře obdoby.

Michael Janáček a Michal Dobiáš

..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..