Další schůze „Historické sekce Odboru přátel“

Dne 21. 5. 2018 proběhla již třetí schůze Historické sekce Odboru přátel v roce 2018.

Logo „Historické sekce Odboru přátel“

Účastníci:

 • Miroslav Pomikal
 • Tomáš Donner
 • Libor Jonáš
 • David Ocetník
 • Jan Chmelík
 • Vladimír Zápotocký
 • Miloslav Kilián
 • Jan Čapek
 • Daniel Markvart
 • Stanislav Hrabě
 • Radovan Jelínek
 • Soňa Nouzáková
 • Jana Kaufnerová

Miroslav Pomikal předně poděkoval všem zúčastněným za bohatou účast a pochválil, že jsou řady historické sekce Odboru přátel tak rozsáhlé.

Body dle pozvánky:

 1. Logo HSOP a odznaky – bylo vytvořeno oficiální logo Historické sekce Odboru přátel. Logo je tvořeno písmy HSOP nad kterými je korunka, odpovídá tedy stylizaci loga Odboru přátel. Do písmen je vložena slávistická červená hvězda s cípem dolů. Okolo je kruh ze slov „Histrická sekce Odboru přátel“. Logo viz. příloha. Pro členy budou vyrobeny i odznaky. (odpovídá Pomikal)
 2. Vložený bod Dr. Snopek informoval o stavu hledání umístění urny prvního předsedy Odboru přátel, př. Pavla Hanuše.
 3. Permanentní vstupenky 2018 – Pro Slavii byl vytvořen nový návrh permanentních vstupenky na sezónu 2017/2018. Ústředním tématem je „Slavia – základ státu“, u příležitosti letošních 100 oslav založení republiky. Vybrané historické osobnosti byly konzultovány v rámci historické sekce. Návrh byl všem přítomným prezentován. (odpovídá Pomikal)
 4. Návštěva pravnučky Aloise Rašína – př. Pomikal přednesl jak probíhala návštěva. Článek byl umístěn na web Odboru přátel.
 5. Zdeněk Zikmund – L. Rašín – obhajoba J. Stříbrného
 6. Jiří Pernes – Př. Pomikal zkouší historika zkontaktovat, zatím neúspěšně. (odpovídá Pomikal)
 7. Arena Civica – Př. Pomikal navštívil arénu kde se odehrál zápas Slavie v roce 1938 při zisku STEPu. Krátký report byl vložen i na facebook. Bude dále propagováno v rámci připomenutí zisku poháru STEP. (odpovídá Pomikal)
 8. Kolorování fotografie 1938 – Př. Pomikal informoval o stavu kolorování fotografie s pohárem STEP z roku 1938. Práce probíhají. Je na zváženou zda nedojde ke kolorování i dalších fotografií. (zodpovídá Pomikal)
 9. Jaroslav Hašek a Slavia – M. Kylián přečetl báseň o Slavii a přidal několik zajímavostí o J. Haškovi. Také informoval, že je v kontaktu s potomky J. Haška, z nichž část jsou aktivní slávisté. Bude domluvena další spolupráce. (Odpovídá Kylián)
 10. František Soukup – dále bude hledáno svědectví historky s průkazem Slavia (odpovídá Kylián a Donner)
 11. František Soukup – člen Lit. řeč. Slavie (Odpovídá Zápotocký)
 12. Projekt Letná – velmi rozsáhlý projekt, který chystá Pamatník Šoa koordinuje Libor Jonáš za historickou sekci. Spolupracuje s S. Hrabě, V. Zápotockým a za Slavii s J. Kaufnerovou a S. Nouzákovou. V. Zápotocký s J, Kaufnerovou si zapůjčí v archívu OP předzápasové programy a vyberou z nich tu část, která se na akci bude hodit. (Odpovídá Jonáš)
 13. Stav archivace – Obdrželi jsme na zapůjčení od Dr. Snopka kroniku z let 1964/1965, Veronika Mašková provedla naskenování podkladů a nyní probíhá třídění. Bude vytvořena excel tabulka kde budou uvedeny detaily každého naskenovaného listu. Vše uloženo na datovém úložišti Odboru přátel. David Ocetník převeze z archívu Odboru přátel první část kronik a bude pokračováno v digitalizaci. Přístup do archívu přes Soňu Nouzákovou.
 14. Videotéka HSOP – př. Fátor a př. Čejka z odbočky AREA 114 přislíbili pomoc při vytváření videotéky. Prvním příspěvkem bude natáčení potomka majitele restaurace na Letné, kde se konaly schůze výboru Odboru přátel. Je potřeba zkoordinovat termín. (odpovídá Ocetník a Pomikal)
 15. Zaměření hřiště na Letné – R. Jelínek si vzal za úkol co nejpřesněji zaměřit původní hřiště Slavie na Letné. Již má několik historických map a bude porovnávat se starými leteckými mapami. Otázkou je termín realizace, L. Jonáš zkusí nabídnout v rámci projektu na Letné.
 16. Odznaky – Jiří David – omluven, zařazeno na další schůzi.

Sepsal 21. 5. 2018 David Ocetník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.