DO PRAHY PŘILETÍ FANOUŠCI CELTICU NAVŠTÍVIT HROB JOHNYHO MADDENA

V pátek 31. 3. 2017 přiletí ze Skotska zástupci organizace Celtic Graves Society. Tato organizace se stará zejména o zachování hrobů a památníků hráčů Celtic FC. 

Uskupení tvořené příznivci Celticu zahájilo činnost v roce 2010. Jeho účelem je zejména zachovat hroby a památníky hráčů Celtic FC, kteří hráli svou roli při zakládání klubu a dělali mu velké jmeno ve světovém fotbalu. Hledají místa odpočinku bývalých hráčů Celtic FC a zařizují, aby byly hroby označeny, pokud tak již nebylo učiněno, nebo aby byly náhrobky opraveny. Uspořádávají vzpomínkové akce, aby zvýšili zájem o historii Celtic FC. Mají za sebou akce nejen po celém Skotsku ale také v Irsku a ve Spojených státech. Pracovali na řadě projektů týkajících se zakladatelů klubu, prvních vítězů Skotského poháru a při 125. výročí založení klubu Celtic FC v roce 2013. (Oficiální popis Celtic Graves Society)

Většina sešívaných fanoušků ví o historickém propojení Celticu a Slavie Praha a to díky osobě Johnnyho “Dědka” Maddena. Tento legendární trenér, který vedl Slavii Praha celých 25 let od roku 1905 až do roku 1930, začínal s fotbalem v Dumbartonu, který je čtvrtým nejstarším klubem ve Skotsku. Když v pondělí 28. května roku 1888 nastupovala jedenáctka úplně nového glasgowského klubu CELTIC FC ke svému prvnímu zápasu, centerforwarda hrál “náš” John Madden. Za tým Celtic FC nastoupil k 118 utkáním, v nichž vstřelil celkem 49 gólů. Stal se 3x šampiónem Skotska a jednou vítězem Skotského poháru. V éře “trenéra” Johna Maddena odehrála Slavia 169 bodovaných mistrovských zápasů, z nichž 134 vyhrála, 12 remizovala a pouze 23 prohrála při celkovém skóre 717:206. Absolvovala také 429 mezinárodních utkání s bilancí 304-52-73 a skóre 1801:655.

Dělové rány, jimiž prý dokázal vyvrátit branku “z kořenů”, Maddenovi vynesly přezdívku “Rooter” (Kořenář). Podle jiného výkladu ji ale získal díky své zálibě v “patičkách”, což by zase potvrzovalo jeho hravou náturu. (Petr Nosálek, Červenobílé listy 1/2015)

Teď je již jasné, že bývalý hráč Celticu FC a trenér Slavie Praha je silnou spojnicí mezi těmito kluby. 25. května 1922 se dokonce kluby utkaly v přátelském utkání v Praze, Slavia pod vedením “Dědka” zvítězila 3:2.

Odbor přátel chystá pro zástupce Celtic Graves Society dvoudenní program jehož hlavním bodem je slavnostní setkání u hrobu Johnnyho Maddena, který adoptoval a zrekonstruoval náš Odbor přátel.


Zveme tedy všechny sešívané příznivce, aby se tohoto slavnostního setkání zúčastnili v sobotu 1. dubna 2017 na pražských Olšanských hřbitovech. Začátek je ve 12:45 u hlavní brány Olšanských hřbitovů (tramvaj Olšanské hřbitovy), odkud se přesuneme k Maddenovu hrobu.


O návštěvě Celtic Graves Society Vás budeme pravidelně informovat na facebooku Odboru přátel a také na twitterovém účtu.

/David Ocetník za přispění Petra Nosálka/

One thought on “DO PRAHY PŘILETÍ FANOUŠCI CELTICU NAVŠTÍVIT HROB JOHNYHO MADDENA

  1. Rychtar

    Ceremonial navstivi i navsteva z nejvzacnejsich, velky fanousek Celtiku Zdenek Macura

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..