Fanoušci–Policie 1:0! Manipuluje policie s důkazy?

Dne 14. 1. 2016 proběhlo první jednání u Městského soudu v Praze ohledně žaloby fanoušků fotbalové Slavie Praha proti zásahu Policie ČR vůči nim na Čechově mostě v dubnu 2014 při pochodu na derby se Spartou. Ač se zdá, že přístup soudkyň, které případ řeší, bude spíše formální, jelikož tvrzením fanoušků moc nevěří, a budou chtít prokázat konkrétní zásahy proti jednotlivým žalobcům, po tomto prvním jednání se šance na úspěch snad spíše zvyšují.

V rámci soudního jednání se totiž ukázalo, že Policie ČR předkládá obrazový záznam natočený či upravený způsobem, který by měl u soudu a veřejnosti vyvolat představu, že si zásah žalobci snad vymysleli a k žádným zraněním nedošlo (dle sdělení zástupkyně Policie ČR video pro soudní jednání připravil odbor vnitřní kontroly; otázkou pak je, koho vlastně kontroluje a jak jedná).

Žalobci, tedy fanoušci, však předložili videozáznam, který jasně dokládá brutalitu a razanci zásahu. Řada zkrvavených a spoutaných účastníků hovoří sama za sebe. Dané video rovněž zaznamenalo zásah proti jednomu z žalobců, o kterém Policie ČR doposud tvrdila, že byl zadržen již dříve v Pařížské ulici a bez zranění. Toto bude policie těžko vysvětlovat.

Ti, co se vešli do soudní síně a měli možnost vidět oba videozáznamy, skoro ani nevěřili, že se oba točily ve stejný den a čas na stejném místě. Policie promítala pohádku o výletu, který kazilo jen několik výrostků, co odpalovali světlice. Chytněte se za nos účastníci pochodu! Kdokoliv z vás mohl přece odejít a nikomu v tom policie nebránila! Proč jste tam stáli, sami policisté nechápou. Po zhlédnutí videa žalobců se atmosféra v sále poněkud změnila a zástupci strany žalované (policie) se zdrželi komentáře.

S ohledem na skutečnost, že fanoušky předložený videozáznam byl v ostrém rozporu s videem a tvrzeními předkládanými Policií ČR, s ohledem na to, že dle nás byl jasně prokázán masivní zásah omezující svobodu shromažďování účastníků pochodu a vzhledem k faktu, že v době zásahu nebyla aplikovatelná vyhláška vymezující zakázanou pyrotechniku, věříme, že se podaří prokázat nezákonnost zásahů Policie ČR.

Soud si na další jednání předvolá velitele zásahu, který by měl mj. vysvětlit, proč nařídil umístit na Čechův most řadu vozidel a jak zásah řídil. Na výslech se těšíme.

Najdete-li nějaké video či fotografii, které by mohly dokumentovat brutalitu zásahu, pošlete je. Může pomoci. Bude-li někdo ochoten svědčit o zásahu proti žalobcům, ozvěte se. Máme možná poslední šanci zabojovat!

Závěrem děkujeme našemu právnímu zástupci, Mgr. Stanislavu Servusovi, jenž se bez nároku na honorář případu ujal a hájí skupinu lidí, která je vnímána ve většinové společnosti jako problematická. Dále patří velký respekt žalobcům, kteří se dnešního jednání zúčastnili, Pavlu Moulisovi a Adamovi Samiecovi, a navzdory poněkud nevyváženému vedení jednání ze strany soudkyně dokázali věrohodně popsat zásah policie.

Na facebookových stránkách „Jde do Tuhýho“ můžete vyjádřit svůj nesouhlas s beztrestnou policejní brutalitou, jež se tentokrát obrátila proti fanouškům Slavie Praha, ale příště se může dotknout i vás (třeba v restauraci či divadle).

Odbor přátel SK Slavia Praha

Odbor přátel SK Slavia Praha je nejstarším fanouškovským sdružením v České republice. Vznikl v roce 1964, má více než 2000 organizovaných členů. Mezi jeho členy se vždy řadily osobnosti sportovního i kulturního života.

Kontakt:

FO SK Slavia Praha OP, Vladivostocká 2, 100 05 Praha 10

sekretariat@odborpratel.cz

tel. 272 118 600, 777 888 233

One thought on “Fanoušci–Policie 1:0! Manipuluje policie s důkazy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..